VLC 0.9.2 w nowej szacie graficznej

Po ponad dwóch latach prac programiści wieloplatformowego odtwarzacza VLC media player zdecydowali się na skok z wersji 0.8.x na 0.9.2. Nową edycję VLC o nazwie kodowej "Grishenko" mogą już pobrać użytkownicy systemów Windows, Linuksa i Mac OS-a X.

W wypadku wydań przygotowanych dla Windows i Linuksa, nowością najbardziej rzucającą się w oczy jest zmodyfikowany interfejs użytkownika. Większość poprawek w VLC 0.9.2 to jednak typowo techniczne usprawnienia. Dzięki zastosowaniu pakietu FFmpeg rozszerzono obsługę multimediów o kodeki dla różnych wariantów Flasha, Dirac, RealVideo, H.264 PAFF (Picture-Adaptive Frame/Field),VC-3, Fraps, a także rozmaitych formatów kamerowych (M2TS). Jeśli chodzi o standardy audio, to dodano między innymi Atrac 3 oraz bezstratny APE Audio, a ponadto poprawiono obsługę metadanych. Poza tym VLC media player pobiera teraz okładki płyt dla wybranych utworów, a na życzenie użytkownika przekazuje listy odtwarzanych piosenek do muzycznej usługi Last.fm. Nowo wprowadzone filtry audio przyspieszają ewentualnie spowalniają odtwarzanie z zachowaniem wysokości dźwięków, rozszerzają zakres stereo, a do dostosowywania głośności używają opcji Replay Gain.

Nowością są także filtry wideo służące do regulacji ostrości, usuwania logo, ekstrakcji barw i obsługi efektów blue screen. Ponadto obsługa skryptów pozwala teraz wyświetlać materiały pochodzące z takich portali wideo jak YouTube, Dailymotion czy Google Video bezpośrednio z odtwarzacza.

Jakkolwiek VLC media player już wcześniej odbierał analogowy sygnał telewizyjny, tak teraz obsługuje nie tylko cyfrową telewizję pod Linuksem, ale także sygnał z odbiorników DVB ze sterownikami BDA pod Windows. Użytkownicy Maców mogą teraz sięgnąć po kamery internetowe iSight. Stanowiąca serce odtwarzacza biblioteka libVLC została napisana od nowa, podzielona i rozszerzona o obsługę zewnętrznych plug-inów. Dla użytkowników Mac OS-a X twórcy projektu przygotowali zestaw oprogramowania VLCKit, który zawiera narzędzia służące do włączania VLC media playera do innych aplikacji. Więcej szczegółów na temat nowości wprowadzonych do odtwarzacza można znaleźć na stronie wiki VideoLAN.

Więcej o: