Retusz skanowanych zdjęć

Jeśli chcesz uzyskać wierną kopię oryginału i skanowanie przebiegło prawidłowo, na tym etapie praca się kończy. Jeśli jednak chcesz poeksperymentować ze zdjęciami, przeczytaj ten akapit. Programy graficzne dają ogromne możliwości korekty zdjęć i obrazów, dzięki którym możesz z przeciętnej fotografii zrobić prawie malarskie arcydzieło lub stworzyć inną wersję zdjęcia. Niezależnie od jakości skanera i skanowanego materiału, można usunąć wszelkie skazy zdjęcia, nadać mu inna kolorystykę, postarzyć (lub odmłodzić), łączyć dwie fotografie w jedną, etc.

Już w programie dostarczanym wraz ze skanerem (np. ArcSoft Foto Studio) znajdziesz wiele podstawowych opcji wpływu na wygląd zdjęcia (rysunki 6. i 7.), np. nasycenie, kontrast, jasność, negatyw i inne. Do tego dochodzą specjalne filtry, wpływające mocno na jakość obrazu. Poniżej znajdziesz kilka najciekawszych, które mogą Ci się przydać w praktyce:

Usuwanie rys ? ta opcja przyda się, gdy otrzymasz zeskanowany plik od kogoś innego i nie masz dostępu do materiału źródłowego.

Sepia, b/w, colorize ? wpływają na kolorystykę fotografii. Szczególnie efektowna jest sepia, która oddaje klimat starej pożółkłej fotografii.

Filtry typu emboss ? wyostrzają krawędzie obiektów w obrazie i usuwają kolor w celu symulacji powierzchni przypominającej wypukłą rzeźbę.

Efekty typu blur ? symulują funkcje stopniowej zmiany ostrości.

Distortion ? to wiele kombinacji zniekształceń, jak fale, deszcz, woda, efekt pralki i wiele innych.

Bardzo ważne jest to, że wszelkie operacje na pliku przeprowadza się w czasie rzeczywistym i zawsze można cofnąć wykonaną operację. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że cokolwiek stanie się cennemu oryginałowi.