Legendarne laptopy dla graczy w nowej odsłonie. Technologie, które wciskają w fotel naprawdę głęboko

Gracze od zawsze byli wymagający. Dla nich znaczenie ma każdy herc mocy procesora, każda wyciśnięta z karty graficznej klatka. Na szczęście laptop dla gracza, który świetnie poradzi sobie nie tylko z najnowszymi tytułami, ale skomplikowanymi zadaniami związanymi z pracą już tu jest. Ten cud inżynierii łączy w sobie moc 24 rdzeni, karty graficznej, która jest dla wielu marzeniem. Nowatorskie, przełomowe, szybkie jest tu wszystko: dysk, pamięć, ekran, ładowanie, chłodzenie czy klawiatura. Legenda znów potwierdziła, że jest legendą. A wszystko to w zapierającym dech w piersiach stylu.

Gracze w ciągu ostatnich lat nie mieli lekkiego życia. Dostępność kart graficznych długo utrzymywała się na niskim poziomie, popyt wywołany w dużej mierze przez zwolenników cyfrowych walut sprawił, że kupienie karty graficznej, a nawet laptopa wyposażonego w mocną kartą graficzną nie było łatwe.

Sytuacja się jednak zmieniła i dzisiaj na rynku są już dostępne urządzenia, które z jednej strony zachwycają mocą, a z drugiej są już w wyjątkowy sposób dopracowane, dojrzałe, udoskonalone. Kto laptopa w ostatnich latach nie wymieniał, może być zaskoczony, jak duży postęp dokonał się na rynku… Nowości naprawdę wciskają w fotel.

Niewielu jest producentów komputerów, którzy mogą pochwalić się prawdziwą legendarnością swoich produktów. Wśród laptopów dla graczy taki status z pewnością mają dla wielu laptopy ASUS ROG. Nic dziwnego, skoro urządzenia sygnowane marką Republic of Gamers od lat wyróżniają się wydajnością, zaawansowaniem technologicznym, a także idealnie dobranymi komponentami. Wyróżniają się też potężną mocą kart graficznych.

Nowa seria laptopów dla graczy. Legenda potwierdza, że jest legendą

Na polskim rynku debiutują właśnie najnowsze laptopy należące do sławnej rodziny. Laptopy gamingowe ROG Strix SCAR 16 i Strix SCAR 18 (liczba w nazwie to jednocześnie przekątna ekranu), naprawdę mają czym zaskoczyć w trakcie rozgrywki.

Procesor to najwyższa półka. Intel Core 13. generacji układem idealnym. Układ i9-13980HX to aż… 24 rdzenie i 32 wątki (8 rdzeni to rdzenie wydajne, 16 to rdzenie oszczędne). Moc dorównuje układom stacjonarnym, bo mamy tu do wykorzystania aż 55W. Ręczna konfiguracja pozwala obu układom dorzucić jeszcze 10W, co razem daje już gamingowego potwora o mocy 240W.

Karta graficzna również "miażdży". Zastosowano tu bowiem układ Nvidia GeForce RTX 4090 (w wersji mobilnej) o maksymalnym zużyciu mocy do 175W. W trybie Dynamic Boost układ dostaje dodatkowy zastrzyk energii 25W. Takie parametry sprawiają, że laptopy radzą sobie wyśmienicie nawet z najnowszymi, najbardziej wymagającymi tytułami. 

Nad wydajnością i optymalizacją czuwa kilka technologii takich jak MUX Switch i Nvidia Advanced Optimus. Wykorzystują one sztuczną inteligencję, by liczba klatek na ekranie zawsze osiągała jak największy poziom.

Płynność rozgrywki zapewniają tu też technologie G-Sync i Adaptive Sync, która synchronizuje częstotliwość odświeżania obrazu redukując opóźnienia i eliminując zacinanie się obrazu. A nic nie irytuje gracza tak bardzo, jak "skaczący" obraz.

materiał promocyjnymateriał promocyjny 

Wydajność dzięki lepszemu chłodzeniu. To cud inżynierii

Tak potężna maszyna potrzebuje specjalnego chłodzenia. W przypadku laptopów z rodziny Scar Strix, ale nie tylko, wykorzystano autorską technologię ROG Intelligent Cooling, która powoli staje się standardem wszystkich maszyn producenta. Technologia ta zapewnia inteligentne i efektywne chłodzenie podczas wielogodzinnej, wymagającej rozgrywki czy pracy. Wykorzystuje bowiem nową technologię Tri-FAN, która kieruje powietrze w precyzyjnie określone miejsca w obudowie, prowadząc strumień powietrza bezpośrednio do podzespołów znajdujących się wewnątrz komputera.

W najnowszych modelach zastosowano również autorski radiator o pełnej szerokości. Składa się on z trzech sekcji, które otaczają całą płytę główną siecią gęsto upakowanych żeberek. Całkowita powierzchnia chłodzenia wynosi tu aż  174183mm2 dla modelu SCAR 16, co stanowi wzrost o 62.59% w porównaniu do SCAR 15 z 2022 roku. W SCAR 18 chłodzenie jest jeszcze większe, jego powierzchnia całkowita wynosi bowiem 195 509mm², co stanowi wzrost o 82,5% w stosunku do modelu Strix SCAR 17 z 2022 roku.

ASUS zadbał też o osobne chłodzenie, które wspomaga GPU i VRAM. Projekt siedmiu ciepłowodów wykorzystujący ciekły metal to procesu chłodzenia, można nazwać prawdziwym cudem inżynierii. W porównaniu z pastami termicznymi przewodność cieplna wzrasta tu… 17-krotnie. Inżynierowie zadbali zresztą o wiele innych aspektów laptopa, które pomagają utrzymać temperaturę – "otwory oddechowe" wkomponowano zarówno po bokach, jak i z tyłu.

Kontrolę nad wydajnością możemy też przejąć my. Usługa Armoutry Crate pozwala wybrać jeden z wielu trybów wydajności – urządzenie może być ciche i łagodne jak baranek albo osiągnąć niesamowitą wydajność dzięki ręcznemu regulowaniu napięć. O ciszę na długi czas pomoże zadbać technologia Self-Cleaning Cooling 2.0. Podnosi wydajność wentylatora o 15 proc.

materiał promocyjnymateriał promocyjny 

Najwyższa jakość obrazu

Przełomowe w laptopach ASUS są też ekrany – wykonane w technologii IPS i fabrycznie skalibrowane. W modelu 18-calowym zastosowano bowiem autorskie rozwiązanie ROG Nebula Display. Wyraźny obraz nawet przy szybkiej akcji, idealne kolory, niski czas odpowiedzi (3 ms), wysoka jasność (500 nitów dla wersji 16-calowej i aż 1000 nitów w wersji 18-calowej), oraz 75 procent pokrycia przestrzeni kolorów SRGB DCI-P3 tryb HDR (technologia Dolby Vision), sprawiają, że obrazy są naturalne i realistyczne.

Niezwykły jest też ekran w modelu 16-calowym – tu zastosowano nowatorską technologię mini LED. Rozdzielczość obu ekranów to QHD, a częstotliwość odświeżania jest nieosiągalna dla wielu monitorów stacjonarnych – wynosi bowiem aż 240 Hz. O nowoczesności laptopów świadczą też proporcje – screen-to-body ratio wynosi tu 89-90 proc. W rozgrywce można więc się zatopić. Możliwościami sprzętu zachwyceni będą też graficy, projektanci, artyści.

Szybkość w każdej kości

O tym, że nowa seria laptopów ASUS to demony prędkości świadczy cała masa innych parametrów. Zastosowano tu pamięć DDR5 4800 Mhz! Nawet 64GB takiej pamięci sprawi, że wszystko będzie działać płynnie. Standard DDR5 jest o 50 proc. szybszy, niż w przypadku standardu DD4. Ta prędkość przyda się nie tylko w grach, ale i w wyzwaniach związanych z pracą czy nawet przeglądaniem internetu.

Szybki będzie też dysk, bo użyto tu technologii PCIe 4.0 (przepustowość do 7000 Mb/s), obsługiwany jest nawet RAID0, co poprawia szybkość ładowania dużych zbiorów danych. Gry załadują się w mgnieniu oka. Szybkie będą też peryferia, bo oprócz łącz typu Thunderbolt 4, USB-C, HDMI 2.1 znajdziemy tu też dwa porty USB w wersji 3.2 Gen2.

materiał promocyjnymateriał promocyjny 

To TWÓJ ASUS ROG

ASUS ROG Strix SCAR 16 i Strix SCAR 18 posiadają też opcję personalizacji. Aura Creator współpracuje z innymi akcesoriami, pozwalając tworzyć własne efekty świetlne. Na uwagę zasługuje też dynamiczny, agresywny design, w którym nie brakuje innowacji takich jak duży szklany touchpad. Utrzymany w gamingowym klimacie w tym roku zyskał coś wyjątkowego. Laptopy Strix SCAR mają wbudowany panel RGB.

Zalet laptopów, które stworzył AUS jest oczywiście więcej. Bateria, która dzięki pojemności 90Wh potrafi wytrzymać nawet 14,1 godzin odtwarzania wideo. Mobilność, którą zapewnia szybkie ładowanie – za pomocą dostarczonego zasilacza o mocy 330W laptop SCAR można naładować do poziomu 50 proc. w zaledwie 30 minut. W laptopach zachwyca też klawiatura klasy e-sportowej, ilość łącz, dodatkowe oprogramowanie, jakość dźwięku. Wyraźnie widać, że producent legendarnej serii chciał stworzyć urządzenie, które zachwyci designem, osiągami, łatwością radzenia sobie z najnowszymi grami i najcięższymi zadaniami, z którymi spotkać możemy się w pracy. Idealne połączenie najwyższej klasy procesora, karty graficznej, która dla wielu wciąż jest marzeniem, zamknięte w tak niewielkiej formie to prawdziwy cud inżynierii i majstersztyk. Projektantom należą się ukłony.

Więcej o: