Niemcy. Bundestag umożliwił odbieranie obywatelstwa

Niemiecki paszport może zostać pod pewnymi warunkami odebrany. Zatwierdzone przez Bundestag zaostrzenie przepisów o obywatelstwie kieruje się głównie przeciwko islamistom.
Zobacz wideo

Kto z niemieckich obywateli walczy za granicą lub zamierza walczyć w szeregach bojówek terrorystycznych IS, musi się liczyć z odebraniem mu paszportu. Odpowiednie zaostrzenie przepisów o obywatelstwie zatwierdził Bundestag. Regulacja ta, którą przewidywała umowa koalicyjna rządu CDU/CSU i SPD, nie obowiązuje jednak wstecz i nie dotyczy osób niepełnoletnich.

Zaostrzone zostały również przepisy o nadawaniu obywatelstwa. Kto na przykład żyje w poligamicznym związku, nie może zostać obywatelem Niemiec. Kto podał fałszywe dane na temat swojej tożsamości, jeszcze po dziesięciu latach od nadania mu obywatelstwa (dotychczas było to pięć lat), musi się liczyć z jego utratą.

Czytaj więcej: Niemcy. Ograniczenia prędkości na Autobahn. Z powodu upałów na drodze pojawiają się "wysadzenia"

Ustawa Zasadnicza wyznacza granice

Warunkiem pozbawienia kogoś niemieckiego paszportu jest jednak posiadanie przez niego obywatelstwa przynajmniej jeszcze jednego kraju. Niemiecka Ustawa Zasadnicza zabrania uczynienia z kogoś, wbrew jego woli, bezpaństwowcem.

Poseł CDU Michael Kuffer argumentował, że przyjęta reforma prawa o obywatelstwie zapobiegnie temu, by do Niemiec wracali z regionów walk gotowi do używania przemocy terroryści, stając się zagrożeniem dla kraju.

Opozycja skrytykowała decyzję Bundestagu. Zdaniem skrajnie prawicowej AfD przyjęte zmiany nie są wystarczające. FDP, Zieloni i Lewica uważają je za przesadzone. Partia Lewicy ostrzegła, że od tych nowych przepisów jest już tylko krok do odbierania obywatelstwa osobom, które naruszyły prawo lub stały się niewygodne politycznie.

Więcej o:
Komentarze (54)
Niemcy. Bundestag umożliwił odbieranie obywatelstwa
Zaloguj się
 • kret.wodny

  Oceniono 35 razy 23

  dlaczego wyłączyliście komentarze pod artykułem o statku z imigrantami? przyjedźcie do Goerlitz i poczujcie co znaczy życie wśród prawdziwych migrantów, nie tych z obrazków...

 • mg_40

  Oceniono 26 razy 12

  Muzułmanie w Niemczech są młodzi i mają dużo dzieci. Te dwa miliony wpuszczone od 2015 r. też w końcu sprowadzi sobie kobiety i będzie mieć dużo dzieci. Dużo muzułmańskich dzieci za niemieckie pieniądze
  Zobaczymy kto tu komu będzie odbierał za 30-50 lat

 • kwiatpatologii

  Oceniono 26 razy 10

  W artykule o statku odławiającym ludzi u wybrzeży Libii użyto słowa "kapitan" w odniesieniu do kobiety i zablokowano komentarze.
  Skoro na tych łamach publikowane są wykwity typu "filozofka", "polityczka", "ministra" itp. dlaczego zatem nie "kapitanka" lub "kapitanica"?
  Niszcz patriarchat "gazeto", nie dehumanizuj kobiet.
  SJW 4eva.

 • student_zebrak

  Oceniono 14 razy 8

  g..o da, poniewaz takiego smiecia nie mozna sie pozbyc, najwyzej trzymac w zamknieiu.
  Sa kraje odmawiajace przyjecia swoich obywateli, np. Iran. poza tym, oni klamia na potege i ich pierwotne obywatelstwo jest "domyslne".

 • sabaton128

  Oceniono 14 razy 6

  Co z wolnoscią słowa? Czemu wyłączone komentarze pod artykule o statku i aresztowaniu?
  Bardzo dobrze, ze kapitanka uczestnicząca w nielegalnym sprowadzaniu "uchodzcow", została aresztowana. Poprzednia została skazana na 20 lat.

 • poziomka_vr

  Oceniono 9 razy 5

  Ile to lat GW tłumaczyła prostaczkom, jaką zbrodnią było odbieranie obywatelstwa w '68.

 • premier_scretyna

  Oceniono 9 razy 5

  Dobrze, że Niemcy zostały wyzwolone spod nazistowskiej okupacji...

 • stary.gniewny

  Oceniono 7 razy 5

  za odmowę przejścia na islam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX