Sąd: Tesla musi wstrzymać wycinkę lasu pod budowę gigafabryki. "Test dla Niemiec"

Po protestach ekologów sąd nakazał wstrzymanie karczowania drzew na terenie pod budowę gigafabryki w Brandenburgii.

Na wniosek ekologów z organizacji Zielona Liga wyższy sąd administracyjny dla Berlina i Brandenburgii nakazał tymczasowe wstrzymanie karczowania lasu na terenie, gdzie do lata 2021 roku ma powstać fabryka amerykańskiego koncernu Tesla, producenta samochodów elektrycznych. Decyzja zapadła w minioną sobotę (15.02.2020), zaledwie dwa dni po rozpoczęciu prac. Tesla nie może ich wznowić do czasu ostatecznego rozpatrzenia przez sąd skargi ekologów. 

Czytaj więcej: Awantura o inwestycję Muska w Niemczech. Czy na pewno fabryka Tesli to błogosławieństwo?

Metoda faktów dokonanych

Jak poinformował na Twitterze minister gospodarki landu Brandenburgia Joerg Steinbach, do wtorkowego popołudnia Urząd ds. Środowiska i Tesla mają czas, by przekazać sądowi swoje stanowisko. „Oczywiście to zostanie zrobione. Zależy nam na szybkim rozstrzygnięciu sądu” – oświadczył Steinbach. Ostateczne orzeczenie powinno zapaść do końca tygodnia.

Ekolodzy zarzucają amerykańskiemu koncernowi Elona Muska, że próbuje działać „metodą faktów dokonanych”. Karczowanie 92 hektarów lasu w gminie Gruenheide rozpoczęło się, mimo że Tesla nie otrzymała jeszcze pozwolenia na budowę fabryki. W miniony czwartek Urząd ds. Środowiska wydał jedynie wstępną zgodę na wycinkę drzew, ostrzegając jednocześnie, że koncern działa na własne ryzyko. „Do 5 marca organizacje ekologiczne i mieszkańcy mogą zgłaszać zastrzeżenia i dopiero po tym terminie może zostać udzielona zgoda na wcześniejsze rozpoczęcie prac budowlanych” – wyjaśnił szef Zielonej Ligi Heinz-Herwig Mascher, cytowany przez dziennik „Bild”. Według ekologów od czwartku wycięto już jednak 47 hektarów lasu.

>>> Podczas pokazu pancernego auta Tesli, jego projektant wybił szybę... metalową kulką. Zobacz materiał wideo:

Zobacz wideo

Biurokracja zagrozi inwestycji?

Władze Brandenburgii i Tesla tłumaczą, że karczowanie lasu rozpoczęto tak wcześnie, by zdążyć przed okresem lęgowym ptaków. Od marca do jesieni nie będzie mogło zostać wycięte ani jedno drzewo. A to oznaczałoby opóźnienie budowy gigafabryki, która ma dać pracę nawet 10 tysiącom osób i produkować 500 tysięcy samochodów rocznie. Brandenburgia, ale i niemieckie władze federalne wiążą duże nadzieje z tą inwestycją i obawiają się fali skarg przeciwko budowie fabryki.

Zdaniem szefa Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych (DIW) Marcela Fratzschera na przeszkodzie inwestycji może stanąć nadmierna i nieskuteczna niemiecka biurokracja, która – w jego ocenie – coraz częściej staje się hamulcem dla konkurencyjności gospodarczej Niemiec. „Tam gdzie jest wola, znajdzie się też sposób. To powiedzenie coraz rzadziej sprawdza się w przypadku ważnych dużych projektów w Niemczech” – powiedział ekonomista gazecie „Handelsblatt”, komentując nakaz wstrzymania prac w Gruenheide.

Marcel Fratzscher podkreślił, że politycy muszą pogodzić demokratyczne interesy i prawo do wnoszenia sprzeciwu z wymogami planowania gospodarczego. „Nie tylko Tesla, ale wiele niemieckich przedsiębiorstw od dawna skarży się na zbyt duże bariery dla projektów inwestycyjnych. Przypadek Tesli to kolejny test dla Niemiec jako lokalizacji inwestycji, który będzie sygnałem w skali międzynarodowej” – ocenił ekspert. 

Po protestach ekologów sąd nakazał wstrzymanie karczowania drzew na terenie pod budowę gigafabryki w Brandenburgii./Fot. Britta Pedersen/dpa via APPo protestach ekologów sąd nakazał wstrzymanie karczowania drzew na terenie pod budowę gigafabryki w Brandenburgii./Fot. Britta Pedersen/dpa via AP Britta Pedersen / AP

Więcej o:
Komentarze (112)
Sąd: Tesla musi wstrzymać wycinkę lasu pod budowę gigafabryki. "Test dla Niemiec"
Zaloguj się
 • krowajagoda

  Oceniono 26 razy 10

  Źle wybrali. W Polsce wycinanie lasów idzie na maksa. Zostają tylko badyle i drzewa przy drogach.

 • babyjaga10

  Oceniono 9 razy 9

  A w Powidzu wycinają setki hektarów lasu pod amerykańskie miasteczko i nikt nie protestuje.

 • drzec.m

  Oceniono 9 razy 9

  "W miniony czwartek Urząd ds. Środowiska wydał jedynie wstępną zgodę na wycinkę drzew" I już wycięli 47 hektarów? Czy da się pracować sprawnie i szybko. Jeszcze tydzień i mogliby zająć się fundamentami... :-)

 • justas32

  Oceniono 41 razy 9

  Niech buduje u nas w Puszczy Białowieskiej - tam można wycinać drzewa ile się chce ...

 • championshipmanager0102

  Oceniono 31 razy 9

  Brakuje istotnych informacji. Ten las nie jest naturalny tylko nasadzany. Teren na którym ma powstać fabryka Tesli był celowo zalesiony dla zaopatrzenia pobliskiej fabryki papieru i tylko część z tych drzew wycięta została na jej zaopatrzenie.

  dw.com/pl/awantura-o-tesl%C4%99-w-brandenburgii-chodzi-o-wod%C4%99/a-52154328

 • jac_l_w

  Oceniono 10 razy 8

  Polityka faktów dokonanych przy karczowaniu lasu w Niemczech piarowo zaszkodzi Tesli. U nich, mimo ekologicznej hipokryzji niemieckiego biznesu, teza "lasu już i tak nie ma, więc po co drążyć?" raczej budzi złość, niż uznanie dla rzutkości wizjonera.

 • algreg

  Oceniono 18 razy 8

  dziwny las to właściwie uprawa drzew na drewno przemysłowe a nie las prawdziwy czyli różnorodny

 • buran2

  Oceniono 16 razy 6

  Na co czekacie....szybko. Zaproponujcie w imieniu Polski kawał 190 hektarów 90 km od Berlina. Albo lepiej phd Poznaniem...w Polsce możemy wyciąć nawet 10000 hektarów i wszyscy tylko śmiechem wybuchną .Jezus, Maryja...Szyszko!! Ogarnij sie!!
  ,,Testament ekologa Szyszki,,

 • koenzymq10

  Oceniono 21 razy 5

  Pan Prof. Szyszko tak pieknie u nas puszcze wykarczowal gdy nie bylo to jeszcze modne. a i las pod przekop na mierzei wiślanej szybko został wyj.eb.any. zapraszamy. rzad jeszcze forsy dosypie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX