Wielka obława policji w darknecie. Ponad 150 aresztowanych w USA i Europie

Podczas operacji przeciwko cyberprzestępcom zabezpieczono ponad 26 milionów euro, 234 kilogramy narkotyków i broń palną.

Co najmniej 150 osób zostało aresztowanych w wyniku wspólnej akcji policji w Europie i USA przeciw handlarzom narkotyków, broni i innych nielegalnych dóbr, działających w darknecie, poinformował Europol.

Więcej technologicznych newsów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "List miłosny" wysłał do piekła 50 mln komputerów. Oto najgroźniejsze wirusy komputerowe w historii [TOPtech]

Zabezpieczono gotówkę i kryptowaluty o wartości 26,7 miliona euro oraz 234 kilogramy narkotyków, w tym 152 kilogramy amfetaminy, 27 kilogramów opiatów i 25 tysięcy pigułek ecstasy. Skonfiskowano także 45 sztuk broni palnej.

W trakcie operacji włoskie władze zlikwidowały dwie nielegalne platformy sprzedaży internetowe, oferujące 100 tysięcy nielegalnych dóbr.

Akcja w dziewięciu krajach

Operację pod kryptonimem „DarkHunTOR", którą koordynował Europol, przeprowadzono w dziewięciu krajach. Była wymierzona w sprzedawców i kupujących na platformach darknetu, które stanowią ukryty wirtualny rynek obrotu nielegalnymi dobrami.

Najwięcej, bo 65 podejrzanych aresztowano w USA. 47 osób zatrzymano w Niemczech, a 24 w Wielkiej Brytanii. Wśród aresztowanych są też obywatele Holandii, Francji, Szwajcarii i Bułgarii.

Niektórzy z podejrzanych zostali zakwalifikowani przez Europol jako „cele o wysokim znaczeniu".

Pokołosie operacji „DarkMarket"

Według zaangażowanego w operację rozmówcy Deutsche Welle operacja „Dark HunTOR" była kontynuacją udanej akcji Europolu i FBI z początku roku pod kryptonimem „DarkMarket". Rozbito wówczas największy nielegalny rynek online. Niemieccy śledczy aresztowali administratorów platformy i wykryli nielegalną strukturę.

Zebrano wówczas wiele dowodów, które udostępniono policjom w innych krajach, gdzie udało się ustalić tożsamość kolejnych osób uczestniczących w procederze.

Nielegalne platformy handlu online w darknecie umożliwiają sprzedawcom i kupcom działać z zachowaniem anonimowości i w ukryciu. W przeszłości policji udawało się likwidować platformy, ale tożsamość sprzedawców często pozostawała niewykryta.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: