Niemcy. Zuchwała kradzież złotego skarbu Celtów. Akcja jak z filmu Ocean's Eleven

Celtyckie monety, warte miliony euro, skradziono z muzeum w Manching w Bawarii. By utrudnić pościg, złodzieje - niczym gang Danny'ego Oceana - odcięli miasto od telefonu i internetu.

Łącznie łupem złodziei padły 483 złote monety pochodzące z I wieku p.n.e. Ich odkrycie w Manching w 1999 roku uznano za sensację. Jak podaje Muzeum Celtycko-Rzymskie, skarb z artefaktami ważącymi łącznie około czterech kilogramów jest uważany za największe celtyckie znalezisko złota XX wieku.

Do kradzieży doszło we wtorek. – Do włamania musiało dojść we wczesnych godzinach rannych – poinformował rzecznik Krajowego Urzędu Kryminalnego w Bawarii. – To było klasyczne, tak jak można to sobie wyobrazić w złym filmie. 

Sabotaż na linie telekomunikacyjne

Śledczy przekazali, że wcześniej przecięto światłowody w pomieszczeniu technicznym firmy telekomunikacyjnej Telekom. Przerwało to połączenia telefoniczne i internetowe dla około 13 tysięcy klientów prywatnych i biznesowych w mieście i okolicach. Niemożliwe było więc szybkie wszczęcie alarmu.

Według szacunków policji, sprawcom trudno będzie sprzedać złoty skarb skradziony w Manching. Prawdopodobnie będą oni chcieli przetopić 483 celtyckie monety i sprzedać je następnie jako złoto – podaje dziennik "Die Welt".

Bawarski minister kultury, Markus Blume (CSU), uważa, że za kradzieżą złotego skarbu z Manching stoi zorganizowana grupa przestępcza. - To jasne, że do takiego muzeum nie wmaszerowuje się tak po prostu, a potem zabiera skarb - powiedział Blume w środę bawarskiemu radiu. - (Taki skarb) jest dobrze zabezpieczony i w związku z tym oczywiste jest, że mamy tu do czynienia raczej z przypadkiem przestępczości zorganizowanej - dodał minister Blume. 

Ogromne straty dla historii i kultury

Blume stwierdził, że szkody kulturowe wyrządzone przez złodziei są ogromne. - Utrata skarbu Celtów to katastrofa, złote monety jako świadectwa naszej historii są niezastąpione - powiedział minister. Jego zdaniem trzeba zrobić wszystko, aby złapać przestępców.

To nie pierwszy raz, kiedy stanowisko archeologiczne w okolicach Manching w północnej Bawarii, przyciągnęło przestępców. Na początku maja br. szabrownicy wykopali nielegalnie około 140 dołów na terenie wykopalisk naukowych. W tym czasie wyspecjalizowana firma badała grunt pod budowę drogi szybkiego ruchu.  Eksperci zakładają, że sprawcy szukali wówczas znalezisk z okresu celtyckiego za pomocą sond glebowych. Nie wiadomo jeszcze, czy coś w tym miejscu zostało skradzione – śledztwo trwa.

Najsłynniejsza kradzież w Dreźnie

Do najsłynniejszej w ostatnich latach kradzieży w niemieckim muzeum doszło w listopadzie 2019 roku. Ze skarbca "Zielone Sklepienie" w Dreźnie skradziono wówczas 21 sztuk biżuterii z diamentami i brylantami o łącznej wartości ponad 113 mln euro. Do tej pory łupu nie odnaleziono. W związku z kradzieżą przed sądem w Dreźnie toczy się proces kilku mężczyzn. Ślady prowadzą do berlińskiego klanu o arabskich korzeniach.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: