Niemcy. Nowy szef MON nakazał inwentaryzację czołgów. "Der Spiegel": Ta lista istnieje od lata 2022 roku

Niemiecki minister obrony nakazał sprawdzenie dostępności czołgów Leopard 2 będących na wyposażeniu Bundeswehry. "Der Spiegel" podał, że lista czołgów, które można by przekazać Ukrainie, istnieje od lata 2022 r.

Podczas spotkania w Ramstein w miniony piątek niemiecki rząd nie podjął decyzji o przekazaniu czołgów Leopard Ukrainie. Minister obrony RFN Boris Pistorius zapowiedział natomiast, że jego resort sprawdzi, ile czołgów tego typu jest dostępnych w niemieckiej armii i ile w przypadku pozytywnej decyzji mogłoby być dostarczonych do Kijowa.  

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" ujawnił, że taka szczegółowa lista istnieje w resorcie obrony od wczesnego lata 2022 roku. Z tajnego dokumentu wynika, że Bundeswehra posiada 312 różnych modeli czołgu Leopard. 99 maszyn jest jednak remontowanych w zakładach zbrojeniowych, a jeden czołg jest obecnie zdejmowany ze stanu uzbrojenia.

Zobacz wideo Morawiecki o przekazaniu przez Niemcy Leopardów dla Ukrainy: Bronią się przed tym, jak diabeł przed święconą wodą

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Bundeswehra może dać Ukrainie 19 Leopardów

Wśród 212 gotowych do użytku czołgów znajdują się 53 najnowsze modele Leoparda 2A7V. Zdaniem "Spiegla" Bundeswehra mogłaby zrezygnować na rzecz Ukrainy z 19 Leopardów 2A5. Te czołgi wykorzystywane są obecnie podczas manewrów do symulowania ruchów przeciwnika.

Jeżeli rząd w Berlinie zgodzi się na dostarczenie czołgów Ukrainie, możliwe będzie stworzenie pakietu składającego się z 2A5 i będących na wyposażeniu Polski 2A4, "przynajmniej podobnych" do nowocześniejszego wariantu. Z wojskowego punktu widzenia sensowne byłoby przekazanie Ukrainie całego batalionu Leopardów.

"Der Spiegel" zastrzega, że z technicznego punktu widzenia sprawa nie jest prosta. Większość modeli Leopard 2 używanych w Europie posiada hydrauliczny system kierowania wieżą, podczas gdy modele używane przez Bundeswehrę mają elektryczne sterowanie. Zdaniem wojskowych, Ukraina powinna otrzymać sprzęt o identycznej konstrukcji, gdyż inaczej ich konserwacja i naprawa będą jeszcze bardziej skomplikowane.

Zdaniem największej partii opozycyjnej – CDU, zapowiadając kontrolę zasobów czołgów, Pistorius "gra na czas".    

***

Autor Jacek Lepiarz

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

 
Więcej o: