Kulisy kontroli tygrysów. Białoruś zawróciła transport trzy razy. Zwierzęta w podróży przez 5 dni
Transport tygrysów z Włoch do Rosji przez Polskę, który zakończył się śmiercią jednego ze zwierząt, wciąż budzi emocje. Część komentatorów podnosi bowiem wątpliwości dotyczącego tego jak wyglądały warunki, w których podróżowały zwierzęta i w jakich okolicznościach jedno z nich padło.
Redakcja Next Gazeta.pl poznała kulisy kontroli przeprowadzonej na przejściu w Koroszczynie. Przeprowadzili ją pracownicy Granicznego Inspektoratu Weterynarii.
Transport z tygrysami pojawił się na granicy w nocy z czwartku na piątek
Jarosław Nestorowicz z GIW wyjaśnił, że transport z tygrysami pojawił się na granicy po północy z czwartku na piątek. Przewoźnik miał odpowiedni certyfikat, podobnie jak pojazd, który według dokumentacji spełniał normy pojazdu do przewożenia zwierząt w klatkach.
W dokumentacji, którą przedstawili opiekunowie zwierząt brakowało oryginału certyfikatu INTRA, który jest standardowym dokumentem potwierdzającym stan zdrowia zwierząt.
Obywatel Rosji, zajmujący się zwierzętami, wrócił o godz. 10.30 w piątek z kopią świadectw INTRA. Wtedy zwierzęta zostały poddane kontroli.
Wówczas tygrysy były w dobrej kondycji i mogły kontynuować podróż
- stwierdził Nestorowicz.
Białorusini zawrócili transport dwa razy
W piątek wieczorem okazało się, że transport z tygrysami został zawrócony. Problemem miał być brak wiz - włoscy opiekunowie zwierząt ich nie posiadali.
Przedstawiciele firmy przewożącej zwierzęta uzgodnili, że z ładunkiem pojedzie Rosjanin, który wizy nie potrzebował. Obywatel Rosji w podróż wyruszył ok. godz. 1 w nocy w sobotę.
Również w sobotę, ok. godz. 22, samochód z tygrysami wrócił do Koroszczyna. Kierowca był na Białorusi 21 godzin, w zasadzie całą sobotę
- wyjaśnił przedstawiciel GIW.
Problemem był prawdopodobnie brak oryginalnego świadectwa weterynaryjnego i inne braki w dokumentacji.
Przedstawiciel GIW dodał też, że samochód ze zwierzętami pod rampę inspektoratu podjechał w niedzielę ok. 6 rano. Wtedy opiekunowie zwierząt poprosili o pomoc w napojeniu i nakarmieniu zwierząt oraz posprzątaniu klatek. "Udzieliliśmy wszelkiej pomocy" - zapewnił Inspektor.
W niedzielę wieczorem, ok. godz. 18.35, otrzymaliśmy telefon z ambasady Włoch z informacją, że jeden z tygrysów padł. Potwierdzili to opiekunowie zwierząt
W poniedziałek rano pracownicy przewożący zwierzęta zapewniali, że oryginał włoskiego certyfikatu jest w drodze, wyrazili chęć kontynuowania podróży.
Opiekunowie zwierząt zostali poinformowani przez Białorusinów, że transport zostanie wpuszczony tylko z oryginałem włoskiego dokumentu weterynaryjnego oraz protokołem sekcji padłego tygrysa. Wtedy zdaliśmy sobie sprawę, że transport trzeba koniecznie przerwać, tygrysy znajdowały się bowiem w transporcie pięć dób
Można więc powiedzieć, że stanowisko białoruskich weterynarzy było trzecim zawróceniem transportu - tym razem on jednak nawet nie wyjechał.
Przewoźnik musi zapewnić wyładunek zwierząt przynajmniej raz na dobę
Nestorowicz wyjaśnił też, że prawo nie reguluje warunków, w jakich przewożone są zwierzęta dzikie. Musi to określić weterynarz, który wydaje zgodę na transport. Zwierzęta gospodarskie mogą spędzić w pojeździe dobę - wedle przepisów po tym czasie muszą zostać rozładowane i odpocząć.
Jednocześnie inspektorzy szukali miejsca, które zgodziłoby się przyjąć zwierzęta, jednak nie chciał się zgodzić na to żaden ogród zoologiczny. A zoo w Poznaniu miało pytać o gwarancje finansowe.
Chętnych przyjęcia zwierząt nie było cały poniedziałek, sprawę udało się załatwić dopiero we wtorek - po potwierdzeniu kwestii finansowych.
Przedstawiciel Inspektoratu wyjaśnił też, że o sprawie poinformował policję. Dziś wiemy, że Rosjanin opiekujący się zwierzętami usłyszał zarzuty.
-
PIT 2021. Ponad trzy miliony Polaków nie może rozliczyć PIT-ów przez internet. Jest obietnica ministerstwa
-
Deweloper "warszawskiego Hongkongu" odpowiada na krytykę
-
Niemcy. Sklepy chcą spalić pół miliona ubrań i butów. Wychodzi taniej, niż oddać je biednym
-
Mazowsze. Mieszkanie za 300 tys. zł, a taras za 200 tys. "W epidemii jest na wagę złota"
-
Trzynasta emerytura w 2021 r. niższa niż zakładano. Kiedy pieniądze trafią na konto emerytów?
- Emeryci i renciści. Ile mogą dorobić od 1 marca 2021 r, by nic nie stracić ze świadczenia?
- 20 mln zł nagród dla pracowników ministerstw. Jadwiga Emilewicz przyznała ich najwięcej
- "FAS" o sankcjach za sprawę Nawalnego. Co zrobić, żeby Putina zabolało?
- Zasiłek opiekuńczy wydłużony od 1 marca o dwa tygodnie. Pieniądze będą wypłacane do połowy miesiąca
- Loty szczepionkowe do Rosji? Lufthansa podobno właśnie nad tym pracuje