Policyjna akcja SMOG: drogówka sprawdzi emisję spalin pojazdów. Kontrole w całej Polsce

Policjanci ruchu drogowego w całym kraju sprawdzą dziś stan techniczny pojazdów, które poruszają się po polskich drogach. Akcja "SMOG" ma na celu wyeliminować z ruchu auta, których stan techniczny wpływa na nadmierne zanieczyszczenie środowiska.
Zobacz wideo

Akcja przeprowadzona zostanie w czwartek 20 listopada i będzie trwać w godzinach od 6 rano do 22 wieczorem. W kontroli pojazdów udział weźmie około pięciu tysięcy policjantów z całej Polski.

Policyjna akcja "SMOG". Funkcjonariusze skontrolują emisję spalin samochodów

Policjanci wyposażeni zostali w specjalistyczny sprzęt - dymomierze i analizatory spalin, których celem jest zbadanie poziomu emisji spalin samochodów. W akcji "SMOG" mają zostać wytypowane i wyeliminowane z ruchu te pojazdy, które najbardziej zanieczyszczają powietrze. Dotyczy to zwłaszcza tych aut, których stan techniczny wpływa na nadmierne zadymienie. Czynnik ten wskazywać może dodatkowo nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego.

"Akcja ma również charakter informacyjno-edukacyjny. Pamiętajmy, że transport, szczególnie na terenie dużych miast, przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Policjanci będą przypominali kierującym, że dający się we znaki smog, to również „zasługa” niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności" - napisano na stronie głównej policji.

Więcej o: