Klimat a prawa człowieka. "Zasada 'business as usual' nie jest do utrzymania"

ONZ szacuje, że aż 90 proc. populacji oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Ochrona klimatu jest naszym wspólnym obowiązkiem, a zarazem prawem obywatelskim. Jeśli nie zadbamy o planetę, na której żyjemy, przyszłe pokolenia dosłownie nie będą miały czym oddychać. "Zasada business as usual nie jest do utrzymania" - uważa Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

United Nations Global Compact to największa światowa inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes. A jego definicją jest nie tylko optymalizacja przychodów, ale przede wszystkim dbanie o etykę przedsiębiorstw. Dużo mówi się o firmach, które szczególnie chronią przed dyskryminacją czy zatrudniają osoby niepełnosprawne. Jednak trudno mówić o etycznym biznesie, jeśli przedsiębiorstwo globalnie nie troszczy się o środowisko.

- Teraz przed nami stoją nowe wyzwania. Musimy rozmawiać o klimacie, bo ma on związek z prawami człowieka. Na martwej planecie nie ma praw człowieka - mówił na konferencji na ten temat Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar.

Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar oraz Kamil Wyszkowski z Global Compact Network PolandRzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar oraz Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland Zuzanna Krzyczkowska

- Mamy grudzień, a przed Ministerstwem Finansów w Warszawie zakwitły jabłonie - zauważył Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland. To wystarczający dowód na to, że sprawy klimatu wymagają szczególnej uwagi. Czy tego chcemy, czy nie, klimat się zmienia. I choć wiele osób to bagatelizuje, jest już za późno by ten proces zatrzymać. Australijski profesor prawa, Philip Alston, słusznie zauważył, że osoby ubogie najmocniej doświadczą skutków globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych. Susza, brak wody, masowe migracje - uderzy to przede wszystkim w najuboższych obywateli. Jak mówi profesor, osoby zamożne "jakoś sobie poradzą" ze względu na większe środki i możliwości. A przecież niezależnie od zasobów finansowych, każdy z nas ma prawo do życia w miejscu umożliwiającym funkcjonowanie.

Według raportu Global Compact Network Poland "Klimat a Prawa Człowiek", ONZ szacuje, że 6-7 milionów ludzi rocznie jest poszkodowanych wskutek zanieczyszczenia klimatu. 90 procent światowej populacji oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Nie słabnie także proces ocieplenia klimatycznego - średnia temperatura jest wyższa o 1,5 stopnia Celsjusza, niż to miało miejsce w okresie przedprzemysłowym.

Na lodowcu Findelgletscher w Szwajcarii w ciągu tego lata stopniało 8 metrów loduNa lodowcu Findelgletscher w Szwajcarii w ciągu tego lata stopniało 8 metrów lodu Fot. Matthias Huss

Raport "Klimat a prawa człowieka"

Prawo do czystego środowiska jest niezbywalnym prawem człowieka. Sektor prywatny ma duży wkład w naruszanie tego prawa i tylko przez stosowanie zasad etycznego biznesu może zapobiec degradacji środowiska. Firmy dysponują narzędziami realnego wpływu na środowisko naturalne - jego stan zależy w dużej mierze od tego, jakie inwestycje podejmą, jakie technologie zastosują, jakie działania zaproponują swoim klientom i konsumentom.

Zasada business as usual nie jest do utrzymania, konieczne są zasadnicze zmiany w prowadzeniu działalności gospodarczej. Biznes ma bowiem narzędzia, które mogą posłużyć nie tylko do zapobiegania, ale także leczenia problemów środowiskowych

– pisze w raporcie Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar.

Zdaje sobie z tego sprawę 87 dużych korporacji o łącznej kapitalizacji rynkowej ponad 2,3 biliona dolarów i rocznej bezpośredniej emisji równej 73 elektrowniom węglowym. Przystąpiły one do programu Global Compact na całym świecie i zobowiązały się do działań na rzecz zatrzymania wzrostu temperatur do roku 2050 przez ograniczenie emisji dwutlenku węgla, analizę łańcucha produkcji i konieczne modernizacje. Firmy te reprezentują łącznie ponad 4,2 miliona pracowników z 28 sektorów i mają siedzibę w 27 krajach.

Zobacz wideo

Polskie firmy troszczą się o klimat

Na wezwanie Global Compact Network Poland odpowiedziały też firmy działające w Polsce, które w raporcie podzieliły się swoimi inicjatywami i dobrymi praktykami.

 1. ING Bank Śląski postawił na odpowiedzialne zarządzanie zużyciem wody, energii elektrycznej i segregacją odpadów oraz na edukację ekologiczną zarówno pracowników, jak i klientów banku. Od 2016 roku 100 proc. odpadów generowanych przez pracowników (papier, elektro odpady, tonery czy meble) podlega recyklingowi. Zrezygnowaliśmy całkowicie z plastikowych naczyń i butelek w naszych biurach. Wiele papierowych form firma zastąpiła elektronicznymi i tak powstały narzędzia, które służą na co dzień pracownikom: e-delegacje, e-prasa, elektroniczna lista obecności, wydruk podążający. Wokół budynków centrali w Katowicach ING postawił 58 energooszczędnych słupków oświetlenia LED, które zastąpiły tradycyjne lampy Nie utylizuje reklam outdoorowych, ale przerabia je na ekogadżety tj. torby, nerki czy pokrowce na laptopy. Firma promuje zrównoważony transport. Przekazała do codziennego korzystania 68 rowerów i ponad 550 stojaków rowerowych.
 2. KRUK S.A. angażuje się w uświadamianie społeczeństwa o długu ekologicznym, dlatego firma wsparła produkcję filmu „Klątwa obfitości” w reżyserii Ewy Ewart.
 3. PKP Energetyka buduje bazę elektroenergetyczną dla rozwoju zeroemisyjnej kolei, której efektem działania ma być ograniczenie emisji CO2 o 1 mln ton do roku 2030.
 4. Santander Bank Polska SA zapowiedział, że nie będzie udzielał finansowego wsparcia na budowę nowych elektrowni węglowych. Od początku 2019 roku firma zaczęła proces stopniowego przechodzenia na zieloną energię, rozpoczęła się wymianę floty samochodowej na hybrydową, bardziej przyjazną środowisku.  W 2020 r. aż 90% potrzeb energetycznych banku będzie zaspokajanych energią pochodzącą z zielonych źródeł.
 5. SKANSKA zamierza do 2030 r. zmniejszyć o połowę, a do 2045 r. całkowicie wyeliminować emisję dwutlenku węgla w swojej działalności. 
 6. T-Mobile Polska planuje, aby od 2021 roku 100 proc. energii zakupionej bezpośrednio przez T-Mobile pochodziła ze źródeł odnawialnych. Od 2021 roku 100 proc. energii zakupionej bezpośrednio przez T-Mobile będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Jednym z aspektów środowiskowych działalności T-Mobile jest ponadto kwestia zużytych telefonów i baterii. Operator zachęca wszystkich użytkowników urządzeń mobilnych do zwrotu zużytych i niepotrzebnych egzemplarzy oraz akcesoriów do salonów sprzedaży. Taki sprzęt przechodzi następnie proces recyklingu, dzięki czemu minimalizowany jest jego negatywny wpływ na środowisko.
 7. 3M East Europe Region - od 2019 roku każdy z wprowadzanych na rynek produktów musi być zgodny z Deklaracją Zrównoważonego Rozwoju 3M. Firma chwali się, że dostarcza na rynek produkty, które zostały stworzone z myślą o zaadresowaniu najważniejszych wyzwań klimatycznych i które znajdują swoje zastosowanie zarówno w specjalistycznych branżach, jak też w życiu każdego z nas. Te produkty to między innymi: płyny wykorzystywane w oszczędzającym energię chłodzeniu zanurzeniowym w centrach danych, folie okienne, lekkie pojazdy i materiały wykorzystywane w transporcie obniżające zużycie paliwa, jak również środki czyszczące, przy produkcji których powstaje mniej odpadów i zużywa się mniej wody.
 8. Polenergia SA inwestuje odnawialne źródła energii (OZE) oraz nowe moce wytwórcze. Rozwija technologie oparte na energii wiatru i słońca (farmy wiatrowe na lądzie i na morzu Bałtyckim, morskie z norweskim partnerem Equinor) i słońca (farmy fotowoltaiczne).
 9. Energetyka Odnawialna jest przyszłością systemu energetycznego i świat będzie musiał podjąć wysiłek związany z jej zmagazynowaniem oraz dystrybucją

Te wszystkie wnioski towarzyszyły prezentacji raportu pt. "Prawo do czystego środowiska jako prawo człowieka". Jego premiera odbyła się na konferencji zorganizowanej 10 grudnia podczas Dnia Praw Człowieka, a wzięli w niej udział Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar, oraz Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland.

Zmiany klimatu są wynikiem działalności ludzkiej, a nie naturalnym zjawiskiem. Na dodatek postępują szybciej niż przypuszczaliśmy. Szczyt klimatyczny ONZ, który odbył się we wrześniu w Nowym Jorku zakończył się krytyczną konkluzją - nie mamy już czasu na to, by zapobiec globalnej katastrofie. Jedyne co możemy zrobić, to łagodzić skutki burzy, którą sami wywołaliśmy.

Więcej o:
Komentarze (57)
Klimat a prawa człowieka. "Zasada 'business as usual' nie jest do utrzymania"
Zaloguj się
 • a_usher

  Oceniono 9 razy 9

  Żadna firma nie podała w swym wyliczeniu stosowania energooszczędnych urządzeń elektronicznych: komputerów, drukarek, smartfonów itd., nie wskazała też uproszczenia witryn internetowych (mniej javascriptu, lżejsze reklamy) w celu odciążenia urządzeń klientów. To wszystko zatem to jedno wielkie wciskanie kitu.

 • bellum-omnium-contra-omnes

  Oceniono 17 razy 9

  Jestem człowiekiem, koroną stworzenia.
  Trzymajcie się z daleka, poronione psychole, od MOICH PRAW, które są nadrzędne w stosunku do jakichkolwiek innych praw, z "prawami" żab czy kwiatków na czele. Nie jesteście bardziej obrońcami klimatu niż ja, niż Murzynek Bambo, niż Babcia Dziąsełko czy furman Walecki... bo nie ma takiego gatunku w naturze ani w nauce, jak "obrońca klimatu", "edukator seksualny" i coście tam jeszcze w narkotycznym widzie powymyślali. Są jedynie łatwowierne durne i łase na kasę cwaniaki mieniące się obrońcami klimatu.
  Kpię do jądra z waszych bredni. Tak jak i np. ING Bank Śląski, który "postawił na odpowiedzialne zarządzanie zużyciem wody, energii elektrycznej i segregacją odpadów oraz na edukację ekologiczną zarówno pracowników, jak i klientów banku", za którym to bełkotem nie stoi nic prócz chichotu tego, kto wam to powiedział. Sram na ''edukację'' ze strony tabunów tych wszelkiej maści Wajraków, durniów i nieuków, którzy potrzebowali dwóch podejść do matury i na tym sami swoją własną edukację skończyli. Z całą satysfakcja śmieję się w durnowaty pychol autorki powyższych banialuk, Zuzannie Krzyczkowskiej, która przy mojej wiedzy i erudycji może w najlepszym razie wyczyścić mi buty bądź robić dla mnie za cyrkowego szympansa na rowerku.

 • menel13

  Oceniono 10 razy 6

  >>> rocznej bezpośredniej emisji równej 73 elektrowniom węglowym. <<<
  W porównaniu do 700 elektrowni węglowych które aktualnie budują Chińczycy-na waciki.

 • w11mil

  Oceniono 10 razy 6

  "przyszłe pokolenia dosłownie nie będą miały czym oddychać"
  Panie doktorze habilitowany Bodnar, Walka o Klimat oparta jest na innej hipotezie naukowej. Dwutlenek węgla nie jest zanieczyszczeniem. Przed wypowiedzią warto coś poczytać na dany temat.

 • pocztowki.znad.krawedzi.2

  Oceniono 10 razy 6

  Kiedy prawnicy wypowiadają się jako "eksperci od klimatu", wiedz, że coś się dzieje. To dopiero jest biznes, którzy ekoterroryści desperacko pragną rozkręcić. :)

 • druga_wieza

  Oceniono 7 razy 5

  Sprawa jest oczywista: biznes musi wspierać Gretę.
  Biznesowi nie wolno utrzymywać kontaktów biznesowych z "lobby węglowym", czyli dostawa wody sodowej do kopalni to gorzej niż współpraca z okupantem.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 5 razy 5

  >ONZ szacuje, że aż 90 proc. populacji oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Ochrona >klimatu jest naszym wspólnym obowiązkiem,

  I znowu ci oszuści wydrwigrosze straszą ludzi zanieczyszczonym powietrzem na co radą jest rzekomo "ochrona klimatu".
  P. T. Debili informuję, że CO2 nie powoduje zanieczyszczenia powietrza bo jest gazem zupełnie przeźroczystym i nietrującym.

 • student_zebrak

  Oceniono 17 razy 5

  Zmiany klimatu są wynikiem działalności ludzkiej, a nie naturalnym zjawiskiem.
  -
  To jest najzwyklejsze podle klamstwo. osoba to gloszaca nie powinna pelnic zadnych funkcji publicznych.
  To jest prymitywne klamstwo.

 • student_zebrak

  Oceniono 7 razy 5

  Zmiana klimatu a zanieczyszczenie powietrza to dwie rozne sprawy. Klimatu nie zmienimy, zanieczyszczenia musiy usunac. I to jest mozliwe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX