Oczko wodne z dopłatą. Michał Kurtyka zapowiada start programu "Moja Woda" od 1 lipca

- Nabór wniosków do programu "Moja Woda" rozpocznie się od 1 lipca - zapowiedział minister środowiska Michał Kurtyka. Wnioskodawcy będą mogli liczyć dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł. Kto może skorzystać z programu?

W poniedziałek 22 czerwca rozpoczął się Szczytu Klimatyczny Togetair zorganizowanego przez Fundację Czyste Powietrze. Szczyt potrwa do 24 czerwca, a jego głównymi tematamizmiany klimatyczne oraz odejście od tradycyjnych źródeł energii na rzecz OZE.

Zobacz wideo Gdańsk i Ustka pod wodą? Ekspertka: To realny scenariusz

Program "Moja Woda". Minister zapowiedział jego start

Podczas jego otwarcia przemówił m.in. minister klimatu Michał Kurtyka, który przypomniał o starcie programu "Moja Woda". 

Od 1 lipca będzie można aplikować w ramach programu "Moja Woda". Program ten to 20 tysięcy małych przydomowych zbiorników retencyjnych po to, żebyśmy, mówiąc językiem fachowców, zamykali pętlę wodną na najniższym poziomie, czyli zbierali deszczówkę i wykorzystywali ją do podlewania ogrodów i odciążyli sieci wodociągowe, odciążyli oczyszczalnie ścieków i kanalizację.

- powiedział szef resortu. 

"Moja Woda". Co będzie można dofinansować? 

"Moja Woda" to wspólna inicjatywa Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program ma obowiązywać od 2020 do 2024 roku, a jego budżet to 100 mln zł. 

Wnioskodawca może liczyć na dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł (80 proc. kosztów poniesionych po 1 czerwca 2020 roku). Dotowane będą m.in. zakup oraz montaż przewodów odprowadzających wodę, zbiorników retencyjnych, instalacji nawadniających ziemię czy oczek wodnych, o których wspominał w ubiegłym miesiącu prezydent RP Andrzej Duda

Jak zapowiedział minister klimatu, wnioski będzie można składać od 1 lipca 2020 roku. Za program od strony technicznej i realizacyjnej odpowiedzialne będą wojewódzkie oddziały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej o: