Greta Thunberg dostała milion euro nagrody. Wszystko przekaże na cele ekologiczne

Greta Thunberg została laureatką nagrody Gulbenkian Prize for Humanity i otrzymała milion euro. Jak poinformowała, cała kwota zostanie przeznaczona na rzecz organizacji i projektów, które zajmują się kryzysem klimatycznym i ekologicznym.

Jak podaje Reuters, szwedzka aktywistka Greta Thunberg otrzymała milion euro w ramach nagrody Gulbenkian Prize for Humanity przyznawanej przez Fundację Galusta Gulbenkiana. Całą kwotę nastolatka przekaże organizacjom i projektom, które pomagają ludziom dotkniętym kryzysem klimatycznym i ekologicznym.

 

Wsparcie otrzymają SOS Amazonia i Fundacja Stop Ecocide

17-latka powiedziała w nagraniu opublikowanym na Instagramie, że nagroda to "więcej pieniędzy, niż może sobie wyobrazić" i ma nadzieję, że pomoże jej "uczynić więcej dobra na świecie". Aktywistka poinformowała, że za pośrednictwem jej fundacji po 100 tys. euro dostaną kampania SOS Amazonia, która zajmuje się m.in. zakupem materiałów medycznych dla mieszkańców lasu deszczowego oraz Fundacja Stop Ecocide, która zabiega o to, aby osoby odpowiedzialne za niszczenie przyrody na wielką skalę były ścigane przez Międzynarodowy Trybunał Karny. O tym, gdzie trafią pozostałe pieniądze, zdecyduje później.

Thunberg została wybrana spośród 136 nominowanych z 46 krajów. Nagroda ta ma na celu wyróżnienie osób i grup na całym świecie, które działają na rzecz klimatu i środowiska.

Zobacz wideo Młode pokolenie walczy o klimat i swoją przyszłość