Dopłaty do termomodernizacji domów. Ruszył program pilotażowy. Można zyskać kilkadziesiąt tysięcy złotych

Ministerstwo Klimatu rozpoczyna pracę nad nowym programem pilotażowym. Dotyczyć on będzie termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych. Program ma wystartować na początku 2021 roku.

Termomodernizacja to jeden z najważniejszych punktów w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Dlatego też rządzący regularnie wprowadzają rozwiązania, dzięki którym właściciele domów mogą przeprowadzić wymianę źródeł ciepła na korzystnych warunkach. Po uldze termomodernizacyjnej i programie "Czyste Powietrze" czas na kolejny pilotażowy program Ministerstwa Klimatu.

Dopłaty do termomodernizacji domów. Kto będzie mógł skorzystać z programu?

Za wdrożenie programu odpowiadają wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Skorzystać z niego będą mogli właściciel lub współwłaściciel lokalu w budynku wielorodzinnym. Jak zadeklarował minister klimatu Michał Kurtyka, program ma zostać uruchomiony na początku przyszłego roku.

- Dofinansowanie obejmować będzie zakup i montaż nowego źródła ciepła pod warunkiem likwidacji nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zadania termomodernizacyjne, np. zakup i montaż stolarki okiennej i drzwiowej - dodał wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Zobacz wideo Wicepremier Emilewicz o przyszłości programu "Mój prąd": Pracujemy nad tym

Pilotażowy program Ministerstwa Klimatu. Ile można otrzymać?

Wysokość dotacji będzie uzależniona od dochodu. Dla podstawowego poziomu dofinansowania (dochód roczny wnioskodawcy do 100 000 zł) maksymalna kwota dotacji wyniesie:

  • do 20 tys. zł - na wymianę źródła ciepła i dla zadań termomodernizacyjnych;
  • do 25 tys. zł - na zakup i montaż pompy ciepła powietrze/woda lub gruntowej i dla zadań termomodernizacyjnych;
  • do 10 tys. - w przypadku wykonania samych zadań termomodernizacyjnych bez wymiany źródła ciepła. 

W przypadku podwyższonego poziomu dofinansowania (gospodarstwo wieloosobowe - dochody miesięczne netto/osobę do 1400 zł/os., gospodarstwo jednoosobowe - dochody miesięczne netto do 1960 zł/os.) maksymalna kwota dotacji może wynieść od 15 do 32 tys. zł. Dodatkowo, możliwe jest uzyskanie dotacji do 5 000 zł na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej 

Więcej o: