Program "Czyste powietrze". Znów ruszył nabór wniosków. Jak można dostać 37 tys. zł?

W środę 21 października rozpoczyna się nabór wniosków w drugiej części programu "Czyste Powietrze". Jest ona dedykowana osobom uboższym, które mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 37 tys. zł. Jakie warunki trzeba spełnić?

Podstawowym celem programu jest walka z zanieczyszczeniem powietrza, zmniejszenie ilości smogu oraz emisji gazów cieplarnianych. Z programu skorzystać mogą posiadacze domów jednorodzinnych, którzy chcą przeprowadzić remont, dzięki któremu wymienione zostanie źródło ciepła na bardziej ekologiczne. 

"Czyste powietrze" dla uboższych. Początek naboru od 21 października 

Drugi etap programu "Czyste powietrze" wystartował 15 maja. Wtedy to można było składać wnioski w podstawowym zakresie, zgodnie z którym wnioskodawca mógł ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 20 tys. zł, natomiast wraz z kolejnymi instalacjami kwota wsparcia mogła wzrosnąć do 30 tys. zł (przy instalacji pompy ciepła oraz paneli fotowoltaicznych.

Zgodnie z planem programu wraz z początkiem października weszły w życie przepisy umożliwiające wsparcie uboższej części społeczeństwa w ramach programu „Czyste Powietrze” - Otwiera nam to drzwi do wzmocnionej współpracy z gminami, które są zobligowane do wydawania zaświadczeń uprawniających mniej zamożnych beneficjentów programu do podwyższonego poziomu dofinansowania. To kolejny ważny krok w walce ze smogiem - powiedział Michał Kurtyka, szef resortu klimatu i środowiska.

Zobacz wideo Piotr Siergiej: Przez pierwsze 2 lata program "Czyste Powietrze" był dysfunkcyjny

"Czyste powietrze". Co trzeba zrobić, aby złożyć wniosek?

Osoby uboższe mogą maksymalnie otrzymać 37 tys. zł gdy dochód na jedną osobę nie przekraczają 1400 zł (gospodarstw wieloosobowe) bądź 1960 zł (gospodarstwo jednoosobowe). Dofinansowanie może stanowić także maksymalnie 60 proc. kwoty termomodernizacji. To właśnie gminy odpowiadają za to, aby sprawdzać, kto może liczyć na wyższe dotacje.

Termin składania wniosków ruszył w środę 21 października. Więcej szczegółów dotyczących programu można znaleźć na stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl.