Adam Wajrak: Jesteśmy w katastrofalnej sytuacji, jeśli chodzi o klimat i zanikanie ekosystemów

Gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl był Adam Wajrak, aktywista i dziennikarz związany z "Gazetą Wyborczą". - Wcześniej czy później czeka nas bardzo olbrzymia dyskusja o tym, co robić z lasami i jak je traktować - powiedział. Poruszył m.in. temat krytykowanych przez naukowców i aktywistów wycinek naturalnych lasów w Karpatach.

Poranna Rozmowa Gazeta.pl, w każdy piątek, począwszy od 4 września br., zmieniła się w Zielony Poranek. Każde wydanie programu będzie poświęcone tematom związanym ze zmianami klimatycznymi i ekologią. 

W ten piątek gościem Zielonego Poranka był Adam Wajrak, aktywista i dziennikarz związany z "Gazetą Wyborczą". Mówił m.in. o tym, że wbrew statystykom podawanym przez Lasy Państwowe sytuacja lasów i przyrody w Polsce pogarsza się i wycinane są resztki szczególnie cennych obszarów m.in. w Karpatach. 

- Ja myślę, że wcześniej czy później czeka nas bardzo olbrzymia dyskusja o tym, co robić z lasami i jak je traktować. Ponieważ lasy należące do Skarbu Państwa, czyli do nas wszystkich, zajmują jedną czwartą kraju. Jest coś niebywałego, że tym zarządza praktycznie na wyłączność grupa dwudziestu sześciu tysięcy ludzi - powiedział. 

- Według mnie stały procent z przychodu, podkreślam, z przychodu Lasów Państwowych (...), myślę, że 10 procent, czyli powiedzmy ten miliard powinien iść dosłownie cały na ochronę przyrody, na finansowanie parków narodowych, na finansowanie działań związanych z ochroną przyrody - ocenił. Ostrzegł też przed postępującym kryzysem klimatu i środowiska naturalnego:

- Jesteśmy w katastrofalnej sytuacji jeśli chodzi o klimat, jeśli chodzi o zanikanie ekosystemów. To jest katastrofa, która może kosztować nas i wiele na to wskazuje, że będzie kosztować nas po prostu zagładę naszej cywilizacji, która pojawiła się w bardzo określonych warunkach klimatycznych, więc powinniśmy skończyć z ingerencją w atmosferę za pomocą emitowania kolejnych ton, megaton gazów cieplarnianych i powinniśmy skończyć z ingerencją w bardzo wiele ekosystemów.