Segregacja śmieci - utylizacja tonerów. Gdzie oddać zużyte tonery?

W wielu aspektach segregacja śmieci jest obowiązkowa. Tak jest w przypadku elektrośmieci produkowanych m.in. przez przedsiębiorców. Gdzie można oddać zużyte tonery? Jak je utylizować?

Segregacja śmieci staje się coraz popularniejszym zagadnieniem. Mimo licznych instrukcji, wiele osób ma wciąż problemy z odpowiednią utylizacją odpadów - w szczególności dotyczą one elektrośmieci czy zużytych tonerów oraz drukarek. W związku z tym wyjaśnimy, co zrobić ze sprzętem tego rodzaju.

Zobacz wideo Mafie gospodarcze zarabiają na odpadach. "Dla nich to eldorado"

Utylizacja tonerów. Czy jest obowiązkowa? Co grozi za ich nielegalne pozbycie się? 

Utylizacja tonerów i drukarek została unormowana prawnie. Zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 roku, przedsiębiorcy, którzy w zakładzie pracy posiadają urządzenie tego typu, są zobowiązani do zutylizowania ich w bezpiecznych dla środowiska sposób i w określonych do tego miejscach. Co więcej, muszą to  potwierdzić w odpowiedni sposób.

W przypadku mniejszych przedsiębiorstw wystarczy poświadczenie w postaci Karty Przekazania Odpadów podczas kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska. Więksi przedsiębiorcy (zużycie co najmniej 100 kg  materiałów eksploatacyjnych) muszą złożyć Urzędu Marszałkowskiego raport dotyczący ilości wyprodukowanych odpadów. Według przepisów z 2020 roku podmioty, które wytwarzają odpady, muszą zostać wpisane do rejestru BDO. Za brak wpisu grozi kara administracyjna. 

Czy wszystkie śmieci trafiają do jednej śmieciarki? Wielu Polaków nie wierzy w obecny system Czy wszystkie śmieci trafiają do jednej śmieciarki? Rozprawiamy się z mitami

WAŻNE: Powyższe restrykcje nie obowiązują w przypadku osób prawnych. Muszą one jednak w bezpieczny sposób zutylizować odpady tego typu. 

Utylizacja tonerów zamienników i drukarek. Gdzie oddać zużyte tonery?

Istnieje kilka możliwości, aby pozbyć się zużytych tonerów i drukarek. Pierwszą z nich jest oddanie ich sprzedawcy, u którego zostały kupione. Jest to możliwe na podstawie ustawy z 2015 roku. W przypadku mniejszych elektrośmieci, jak chociażby tusze czy tonery, można wyrzucić je do specjalnych pojemników. Są one dostępne w sklepach wielkopowierzchniowych. 

''Pięć koszy pod zlewem nie zbawi planety. Unijna polityka śmieciowa to hipokryzja'' "Segregowanie śmieci to hipokryzja. Czy to zmieszamy, czy nie, dla planety mała różnica"

Drugą opcją jest zutylizowanie ich w PSZOK-ach, czyli Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Są to specjalne miejsce, w których za darmo można pozbyć się odpadów wielkogabarytowych, jak chociażby meble. Tego typu punkt znajduje się w każdej gminie w Polsce. 

Korzystnym rozwiązaniem jest także oddanie zużytego sprzętu do skupu materiałów drukujących, które oferują za nie pieniądze. W ten sposób można uzyskać zwroty wydatków poniesionych na zakup tego typu sprzętu. Trudno oszacować, jaką kwotą można otrzymamy, gdyż zależy to od indywidualnych stawek oraz stanu sprzętu. W zależności od firmy można tam oddać puste tonery bądź ich zamienniki. 

Więcej o: