Segregacja śmieci. Gdzie wyrzucać torby biodegradowalne?

Torby biodegradowalne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Eksperci mają jednak wątpliwości, czy są one dobre dla środowiska. Gdzie je wyrzucać? Do jakiego pojemnika powinny trafić?

Segregacja śmieci, a także ograniczenie produkcji odpadów, stały się ważnym zagadnieniem społecznym. W związku z tym wiele osób zdecydowało się, aby korzystać z toreb biodegradowalnych. Pojawia się jednak pytanie - do jakiego kosza powinny trafiać?

Zobacz wideo Mafie gospodarcze zarabiają na odpadach. "Dla nich to eldorado"

Segregacja śmieci. Jak wygląda podział odpadów? 

Nowe zasady dotyczące segregowania śmieci obowiązują od 1 stycznia 2019 roku i opracowane zostały na podstawie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wcześniej przez wiele lat śmieci były dzielone na trzy grupy: mokre, suche oraz szkło, natomiast obecnie obowiązuje podział na pięć frakcji:

  • bioodpady (kolor brązowy), 
  • metale i tworzywa sztuczne (kolor żółty), 
  • papier (kolor niebieski), 
  • szkło (kolor zielony), 
  • odpady zmieszane (kolor czarny). 

Torby biodegradowalne. Gdzie je wyrzucać?

Torby biodegradowalne powinny mieć oznaczenie normy EN 13432. Powstają one z tworzywa zawierającego dodatki, które pozwalają na ich szybszy rozkład - są one wykonane ze skrobi ziemniaczanej bądź estrów, czyli substancji pochodzenia roślinnego.

- Do ich rozkładu potrzebne są specjalne warunki środowiskowe, to jest odpowiednia zawartość tlenu, dwutlenku węgla, wody i mikroorganizmy glebowe - wyjaśniła w książce "Nie śmieci" Ewelina Basiak. To oznacza, że nie powinny one być traktowane jako klasyczne bioodpady, bo nie rozpadną się one w przydomowym kompostowniku. 

Eksperci nie podają jednoznacznie, gdzie powinny trafić zużyte torby biodegradowalne. Na terenie niektórych gmin istnieje natomiast zakaz wyrzucania bioodpadów do pojemnika brązowego w workach biodegradowalnych. Należy pamiętać, że za torby biodegradowalne można uważać też m.in. torby papierowe.

Torby biodegradowalne jednak nie są ekologiczne? Co alternatywą? 

Wiele badań wskazuje na to, że za sprawą mikro plastiku, który powstaje przy procesie toreb biodegradowalnych, nie są one zbyt dobre dla środowiska. Unia Europejska ma w planach zakazanie ich używania. Eksperci podkreślają, że najbardziej ekologiczne jest korzystanie z materiałowych toreb wielorazowego użytku. 

Więcej o: