Nocnymi pociągami po Europie zamiast samolotem? "Coraz głośniej się o tym mówi. Już są pierwsze" [ZIELONY PORANEK]

W ubiegłym tygodniu sporą popularność w mediach społecznościowych zrobiła grafika opublikowana przez niemieckich zielonych. Pokazuje ona proponowane nocne połączenia kolejowe w Europie. Wiele osób z radością podchwyciło temat. To tylko jeden z przejawów zmian w transporcie, które nas czekają.

Dzień bez samochodu, europejski rok kolei, międzynarodowe targi w Gdańsku - w ostatnim czasie w temacie transportu kolejowego sporo się dzieje.

Pociąg zamiast samolotu. I zamiast samochodu 

Niemieccy Zieloni pokazali mapę-pomysł nocnych połączeń kolejowych między miastami Europy. - Rzeczywiście jest taki pomysł i coraz głośniej się o nim mówi w Europie. Mało tego, już są pierwsze takie pociągi - koleje austriackie zaczęły przywracać połączenia nocne. To alternatywa dla latania - mówi Jakub Majewski, prezes fundacji ProKolej.

Czy to jest realny pomysł do wprowadzenia i dobry sposób na zastąpienie na przykład lotów na średnich i krótkich dystansach w Europie? Między innymi o tym, a także o "zielonych" pieniądzach do wzięcia oraz o stanie polskiej kolei i wykluczeniu transportowym Maria Mazurek w Zielonym Poranku Gazeta.pl rozmawia z Jakubem Majewskim, prezesem fundacji ProKolej. 

Zobacz wideo

- Musimy coś zrobić z tym, żeby nasza mobilność, nasza logistyka, zaczęła być zielona. Będziemy w przyszłości latać mniej, będziemy samochodami jeździć mniej, już nie będzie city breaków, gdzie gigantycznym nakładem środowiskowym lecimy sobie na dwa dni z Polski do Barcelony, to po prostu jest klimatycznie bardzo szkodliwe - uważa ekspert. 

Więcej o: