USA. Rekordy temperatur w Dolinie Śmierci. 230 mln ludzi zagrożonych falą upałów

Stany Zjednoczone mierzą się z rekordową falą upałów. W najbliższym tygodniu nawet w 140 miastach mogą paść nowe rekordy temperatur - 230 mln osób jest zagrożonych. W niedzielę kolejny rekordowy pomiar odnotowano m.in. w kalifornijskiej Dolinie Śmierci.

Jak informuje CNN, w miniony weekend w kalifornijskiej Dolinie Śmierci, uznawanej za jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi, odnotowano 50 st. C. To wynik, który przekroczył poprzedni rekord z 11 czerwca, ustanowiony w 1921 roku. Wówczas zmierzono tam 49,4 st. C.

W Roswell w Nowym Meksyku temperatura osiągnęła w sobotę 43,8 stopni Celsjusza, pobijając poprzedni rekord z 2008 roku, który wynosił 41,1 st. C. Na międzynarodowym lotnisku w Denver termometry wskazały 37,7 st. C. Nigdy wcześniej w czerwcu nie było tam tak ciepło.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

W niedzielne popołudnie w niektórych częściach Teksasu i Oklahomy spodziewano się temperatury odczuwalnej na poziomie 46 st. C.

Zobacz wideo Amerykańscy żołnierze przenoszą transportery opancerzone M113 na ciężarówki w ramach pomocy wojskowej Ukrainie

USA. 230 mln ludzi zagrożonych falą upałów 

Ostrzeżenia przed nadmiernym upałem ogłoszono dla San Antonio i Austin w Teksasie, Tulsy w Oklahomie, a także w Phoenix i Tucson w Arizonie - podaje CNN. Wśród miast objętych ostrzeżeniami przed upałem są El Paso, Dallas i Houston w Teksasie oraz Oklahoma City, Kansas City, Nowy Orlean i Nashville.

Z prognoz synoptyków wynika, że w ciągu najbliższego tygodnia ponad 230 milionów ludzi, czyli ponad 70 procent mieszkańców południowych regionów kraju może spodziewać się temperatury 32,2 st. C. Ponad 45 milionów mieszkańców dozna temperatury 37,7 st. C lub większej.

Jak rozmawiać z dziećmi o kompleksach?Dzieci mają kompleksy. "W szatni wstydzą się przebierać, a na wuefie wstydzą się ćwiczyć"

Oznacza to, że na początku tygodnia co najmniej 140 miast może ustanowić nowe, dzienne rekordy temperatur. Fala upałów będzie rozciągać się między Denver i Raleigh w Północnej Karolinie, a w połowie tygodnia może rozprzestrzenić się aż na północ, aż do Wisconsin i Michigan.

Biuro Narodowej Służby Pogodowej (NWS) w Springfield w Missouri na Twitterze ostrzega przed wystąpieniem temperatury powyżej normy w dniach 18-24 czerwca w środkowej i południowo-wschodniej części USA.

W USA za granicę upału uznaje się temperaturę 90 stopni w skali Fahrenheita, czyli dokładnie 32,2 st. C.

Więcej o: