Super Ziemia krążąca w ekosferze?

Naukowcy odkryli kolejną planetę, na której może istnieć życie.

Nastąpiła publikacja pracy naukowej dotyczącej małych egzoplanet wykrytych w ramach programu HARPS. Wśród nowych obiektów znajduje się także super Ziemia o masie około 3,6 masy naszej planety, krążąca blisko wewnętrznej granicy ekosfery. Obiekt otrzymał oznaczenie HD 85512 b.

Wiele grup astronomów z całego świata koncentruje swoje wysiłki na poszukiwaniu małych, skalistych planet pozasłonecznych. Wśród nich mogą się znajdować "drugie Ziemie" - egzoplanety zbliżone wielkością do naszej Błękitnej Kropki i krążące w tzw "ekosferze" wokół swych gwiazd. Wewnątrz ekosfery powinny panować warunki odpowiednie dla powstania i utrzymania życia - możliwe jest występowanie wody w stanie ciekłym na powierzchni.

W chwili obecnej ludzkość nie zna jeszcze "książkowego" i potwierdzonego przykładu "drugiej Ziemi" - dotychczasowi kandydaci mają albo status "niepotwierdzony" (przykład  Gliese 581 g ) albo też obiekt krąży tuż poza ekosferą gwiazdy (np Gliese 581 d z tego samego układu planetarnego). Niemniej jednak małe skaliste egzoplanety wydają się być liczne we Wszechświecie - a ludzkość już w tej chwili posiada odpowiednie technologie do wykrycia niektórych z tych obiektów. Przykłady takich technologii to: kosmiczne obserwatorium Kepler i naziemne czułe programy obserwacyjne, takie jak HARPS . To właśnie dzięki HARPS zawdzięczamy odkrycie egzoplanety HD 85512 b.

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem szwajcarskiego astronoma Stephane Udry opublikował pracę naukową na temat małych i skalistych egzoplanet, które wykryto w ramach programu HARPS. Wśród nich znajduje się egzoplaneta HD 85512 b - obiekt skalisty, prawdopodobnie krążący blisko wewnętrznej granicy ekosfery.

HD 85512 b ma masę około 3,6 ( 0,5) razy większą od masy Ziemi. Ta egzoplaneta krąży wokół swej gwiazdy w odległości około 0,26 AU z czasem około 58 dni. Gwiazda macierzysta jest ciągu głównego, typu spektralnego K5V, czyli jest to gwiazda słabsza i mniejsza od naszego Słońca. Dla albedo rzędu 0,3 wyliczona temperatura na powierzchni HD 85512 b powinna oscylować w okolicach 300 Kelwinów, czyli około 27 stopni Celsjusza. To oznacza, że orbita HD 85512 b znajduje się z dużym prawdopodobieństwem w okolicach wewnętrznej granicy ekosfery układu - oczywiście po stronie pozwalającej na utrzymanie wody w stanie ciekłym.

Jeśli powyższe wyliczenia są zgodne z rzeczywistością, to HD 85512 b może być oceaniczną egzoplanetą - w całości pokrytą głębokim na kilkadziesiąt (lub więcej!) kilometrów oceanem. Na dnie tego oceanu mogą znajdować się egzotyczne formy lodu wodnego, takich jak forma  lodu VII . Ponad oceanem może znajdować się gruba atmosfera z dużą ilością chmur, podnoszących albedo egzoplanety i tym samym (być może) regulującym temperaturę w pewnym stopniu. Oczywiście, seria dodatkowych obserwacji wykonanych przez różne obserwatoria, pozwoli na ustalenie prawdopodobnych warunków na HD 85512 b.

HD 85512 b nie jest jedyną egzoplanetą opisaną w tej pracy naukowej. O pozostałych napiszemy w najbliższym czasie.

Więcej o: