Ciekawe zjawisko na niebie. W piątek sierp Księżyca zakryje planetę Wenus

Jak informuje "Z głową w gwiazdach", w piątek dojdzie do niezwykłego zjawiska. Cienki sierp Księżyca zakryje na niebie planetę Wenus. Całość można zaobserwować samodzielnie, ale trzeba się pospieszyć.
Zobacz wideo SLS - nowa wielka rakieta NASA

Zakrycia planet przez tarczę Księżyca na niebie to bardzo lubiane zjawiska. Pomimo, że występują stosunkowo rzadko, co jakiś czas mamy możliwość obserwować je na niebie. Tym razem Księżyc zasłoni Wenus.

Jak donosi na Facebooku "Z głową w gwiazdach", do zakrycia Wenus przez Księżyc dojdzie w piątek, 19 czerwca przed południem. Trzeba się zatem pospieszyć, bo proces "chowania się" planety za tarczą naszego naturalnego satelity zacznie się już o godzinie 10:17, a skończy o 10:58. Obserwacje warto zacząć nawet wcześniej, aby zobaczyć, jak planeta zbliża się do Księżyca na niebie.

Niestety samodzielne obserwacje nie będą należały do najłatwiejszych. Zjawisko będzie miało miejsce w ciągu dnia, dlatego ani Wenus, ani Księżyc nie będą dobrze widoczne na niebie. Na dodatek oba obiekty widziane z Ziemi mają teraz postać cienkich sierpów. Wenus jest oświetlona w zaledwie 7,9 proc, a Księżyc w 3,9 proc. 

Mimo wszystko, gdy uda się już zlokalizować na niebie naszego satelitę z dostrzeżeniem drugiej od Słońca planety nie powinno być problemu. Obserwacje będą wymagały użycia (najlepiej) teleskopu, jednak trzeba zachować szczególną ostrożność. Skierowanie takiego przyrządu optycznego na Słońce może skończyć się uszkodzeniem lub utratą wzroku.

Bezpieczniejszą alternatywą jest próba uchwycenia zjawiska na aparacie wyposażonym w obiektyw o długiej ogniskowej. Najwygodniejsze będzie jednak zobaczenie zakrycia na transmisji, która na Facebooku szykuje np. "Z głową w gwiazdach".

Więcej o: