Rocket Lab chce wysłać bezzałogową misję na Wenus. Firma chce znaleźć życie pozaziemskie

Rocket Lab, amerykańska firma z branży przemysłu kosmicznego, planuje wysłać na Wenus bezzałogową misję w poszukiwaniu życia pozaziemskiego. Założyciel firmy Peter Beck chce, aby jego projekt rozpoczął się już w 2023 r.

Rocket Lab to prywatna firma z siedzibą w Kalifornii. Jej założycielem jest nowozelandzki inżynier Peter Beck. Firma opracowała dotychczas dwie rakiety (Atea i Electron), które wyniosły na orbitę 53 satelity. Teraz firma planuje swoją pierwszą misję międzyplanetarną.

Rocket Lab chce wysłać misję na Wenus. Jej celem będzie poszukiwanie życia

O najbliższych planach firmy poinformował jej założyciel oraz CEO, Peter Beck. - Jestem szalenie zakochany w Wenus. Pracujemy bardzo ciężko, aby nasza misja na Wenus rozpoczęła się jeszcze w 2023 r. - powiedział założyciel Rocket Lab.

Peter Beck zwrócił uwagę na to, że Wenus jest idealnym miejscem do poszukiwania życia pozaziemskiego. Założyciel Rocket Lab uważa, że życie, które powstało na planecie w czasach kiedy Wenus przypominała Ziemię, mogło przenieść się do jej atmosfery. Według szacunków firmy badania powinny być prowadzone około 50 kilometrów ponad powierzchnią planety.

Do atmosfery Wenus ma trafić niewielka sonda

Rocket Lab planuje rozpocząć misję, wykorzystując swoją rakietę Electron, która dotychczas wynosiła satelity na orbitę okołoziemską. Firma zapewnia, że ich rakieta będzie zdolna do misji międzyplanetarnych dzięki nowo wprowadzonym zmianom w silniku Rutherforda.

Rocket Lab chce wykorzystać do misji "autobus satelitarny" Photon. Zgodnie z planami firmy Photon zbliży się do Wenus, a następnie wypuści mniejszą sondę, która posłuży do zbadania atmosfery planety. - Możemy się naprawdę wiele nauczyć w trakcie naszej wyprawy. Będziemy mogli sprawdzić, co znajduje się w atmosferze planety. I, kto wie, możemy trafimy w dziesiątkę - podsumowuje Beck.

Zobacz wideo Spadająca część rakiety złapana w siatkę
Więcej o: