Marzysz o kosmicznych podróżach? Możesz spełnić swe pragnienia! Już w lipcu założona przez Jeffa Bezosa firma Blue Origin wyniesie statek New Shepard w przestrzeń kosmiczną , a jedno miejsce na pokładzie wciąż pozostaje wolne.
New Shepard, czyli statek kosmiczny, który już od kilku lat wykonuje testowe loty suborbitalne (osiąga przestrzeń kosmiczną, jednak wraca na Ziemię) jest gotowy do pierwszej załogowej misji. Już jakiś czas temu Blue Origin zapowiedziało, że start odbędzie się 20 lipca 2021 roku.
Firma przyznała też, że pięć z sześciu miejsc na pokładzie załogowej kapsuły będzie zajętych (zasiądą na nich prawdopodobnie inżynierowie i najważniejsi pracownicy firmy), jednak jedno będzie można wykupić. Jako że chętnych jest oczywiście sporo, 5 maja rozpoczęła się licytacja - dokładnie w 60. rocznicę pierwszego lotu Alana Sheparda (pierwszego amerykańskiego astronauty) w kosmos.
Pierwszy etap licytacji, zakończony 19 maja, był niejawny, a każdy zainteresowany mógł złożyć dowolną ofertę. 20 maja ujawniono najwyższą ofertę, która wyniosła 2,6 mln dol. Teraz licytacja stała się jawna i każdy zainteresowany może - o ile oczywiście ma odpowiedni zapas gotówki - wziąć w niej udział . Niestety kwota szybko rośnie, bo na ten moment jest to już 2,8 mln dol, czyli 10,34 mln zł.
Licytacja wolnego miejsca na pokładzie kapsuły Blue Origin fot. zrzut ekranu ze strony https://www.blueorigin.com/
Jawna część licytacji potrwa do 10 czerwca. Zakończenie licytacji zaplanowano na 12 czerwca (godz. 23:00 czasu polskiego), gdy przeprowadzona zostanie aukcja online na żywo, w której wezmą udział wyłącznie wcześniej licytujące osoby. Kwota ma zostać przekazana fundacji Blue Origin, Club for the Future.
Zwycięzca licytacji 20 lipca wzniesie się na wysokość nieco ponad 100 km n.p.m., a więc przekroczy linię Kármána (umowną granicę kosmosu). Po trzech minutach od startu doświadczy stanu nieważkości (możliwe będzie też oczywiście oglądanie krzywizny Ziemi), a minutę później kapsuła osiągnie maksymalną wysokość lotu. Sześć minut po starcie kapsuła zacznie przygotowanie do lądowania, a załoga ponownie zacznie odczuwać działanie grawitacji.
Przebieg lotu statku New Shepard fot. Blue Origin (www.blueorigin.com)
Sam start, przelot i lądowanie statku New Shepard wygląda podobnie jak w przypadku kapsuły Dragon i rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. New Shepard składa się jednak z dwóch części - rakiety, która niedługo po starcie samodzielnie wyląduje na Ziemi oraz kapsuły, która miękko wyląduje (z prędkością 1,6 km/h) pod spadochronami po 10 minutach od startu. Lądowanie będzie miało miejsce na pustyni w Teksasie.