Czarnobyl. Psy ze strefy skażonej są zmutowane genetycznie. Można je rozpoznać po profilu DNA

Psy zamieszkujące okolice elektrowni atomowej w Czarnobylu różnią się genetycznie od innych psów. Można je rozpoznać już po samym profilu DNA. Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały również złożoną sieć relacji rodzinnych pomiędzy półdzikimi zwierzętami.

Katastrofa jądrowa w Czarnobylu z 26 kwietnia 1986 roku na zawsze zmieniła życie ponad 120 tysięcy osób zamieszkujących okolice elektrowni jądrowej. Wokół miejsca katastrofy wyznaczono Czarnobylską Strefę Wykluczenia o powierzchni 2600 kilometrów, którą opuścili niemal wszyscy mieszkańcy. Na miejscu pozostały jednak niektóre zwierzęta, w tym bezpańskie lub porzucone w trakcie ewakuacji psy.

Zobacz wideo Jak pozbyć się sierści pupila z kanapy? Wypróbuj jeden z paru sposobów

Czarnobylskie psy mają charakterystyczny profil genetyczny

Jak możemy przeczytać na stronie IFLScience, do badań nad psami zamieszkującymi okolice elektrowni jądrowej wykorzystano pobrane od nich w latach 2017-2019 próbki krwi. Przeanalizowany materiał genetyczny pochodził od w sumie 302 osobników żyjących w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Okazało się, że zwierzęta można odróżnić od innych psów już po samym ich profilu DNA, który uległ modyfikacji pod wpływem promieniowania jonizującego.

Gabinet weterynaryjny - zdjęcie ilustracyjneSzczuczyn. 17-latek aresztowany za znęcanie się nad psem

Badania wykazały również, że populacja czarnobylskich psów składa się z 15 złożonych struktur rodzinnych. Zwierzęta swobodnie przemieszczają się po terenach elektrowni, co daje im możliwość dowolnego rozmnażania się. W DNA znaleziono również potwierdzenie dla teorii mówiącej o tym, że psy te są potomkami zwierząt domowych lata temu porzuconych przez ludzi. Ich przetrwanie świadczy o sile i odporności gatunku.

Kolejnym krokiem naukowców będzie ustalenie, czy zmiany w DNA wpłynęły w jakiś sposób na zdrowie, wygląd i zachowanie zwierząt.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Gabinet weterynaryjny - zdjęcie ilustracyjneNie chciała uśpić psa. 33-latek rzucił się z pięściami na lekarkę weterynarii

Niezwykli mieszkańcy Czarnobylskiej Strefy wykluczenia

Szacuje się, że tereny Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia zamieszkiwane są przez nawet 800 psów. Klasyfikuje się je jako półdzikie, ponieważ żyją samodzielnie i mają niewielki kontakt z człowiekiem. Pracownicy tych terenów regularnie dokarmiają czworonogi, a cykliczne wizyty weterynarza wiążą się z podawaniem im wymaganych szczepionek.

Więcej o: