Koniec misji łazika Spirit

25 maja będzie ostatnim dniem prób nawiązania łączności z łazikiem "Spirit". Po ponad 7 latach od lądowania nadszedł koniec misji robota MER-A.

NASA poinformowała, że 25 maja wykona ostatnie próby nawiązania łączności z łazikiem Mars Exploration Rover "Spirit." Łazik utknął w piaszczystym gruncie Czerwonej Planety a ostatni raz dane z nim wymieniano 22 marca 2010.

Przez 10 miesięcy amerykańska agencja kosmiczna próbowała skontaktować się z pojazdem, który zakopany w piaskach Marsa nie mógł być odpowiednio przygotowany na nadejście marsjańskiej zimy. Mimo, że inżynierowie mieli duże nadzieje, że łazik przetrwa zimę i uda się z nim ponownie skontaktować, to jednak próby komunikacji zawiodły. Robot najpewniej w pewnym momencie nie był wstanie ogrzać nawet kluczowych elementów potrzebnych mu do dalszego funkcjonowania. Niskie temperatury jakich przez to doświadczył, najniższe w czasie trwania jego misji, musiały uszkodzić robota.

Środki łączności jakich do tej pory używano do prób komunikacji ze "Spiritem", jak sieć radioteleskopów Deep Space Network, czy orbitery Marsa, będą teraz potrzebne do przygotowań kolejnej misji na Marsa, Mars Science Laboratory "Curiosity", której start przewidziany jest na listopad 2011.

NASA nie wyklucza, że w przyszłości, okazyjnie, będzie nasłuchiwać transmisji z łazika za pomocą anten Deep Space Network.

"Spirit" wylądował na Marsie 3 stycznia 2004 i przez 3 miesiące miał badać Czerwoną Planetę. Jego "brat bliźniak", łazik MER-B "Opportunity", kontynuuje podróż po Marsie i badania planety.

Więcej o: