Rząd ogłasza program "Lot do domu" dla Polaków chcących wrócić do kraju. Ceny? "Państwo dopłaci"

- Będą przygotowane na stronach PLL LOT dodatkowe loty czarterowe. Ceny za ten lot będą takie same dla wszystkich - za resztę ceny dopłaci państwo polskie - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Rząd ogłosił program "Lot do domu", w ramach którego Polacy będą mogli wracać do kraju specjalnymi czarterami, mimo zawieszenia międzynarodowego ruchu lotniczego.

Sobota była nerwowym dniem dla wszystkich Polaków, którzy są poza granicami kraju. Wygląda na to, że i najbliższe dni na takie się zapowiadają, jednak padło kilka obietnic ze strony rządu, który zapewnia, że pomoże wszystkim wrócić do kraju. Sporo na ten temat mówił premier Mateusz Morawiecki na sobotniej konferencji prasowej, opowiadając o rozwiązaniach na czas zawieszenia lotów międzynarodowych.

Jak zapowiedział Morawiecki, rząd chce zaplanować akcję powrotów Polaków (w sieci przedstawiana jest jako #LotDoDomu) i pierwsze decyzje w tej sprawie zapadły.

Zobacz wideo Dr Paweł Grzesiowski odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

Rząd organizuje powroty Polakom - akcja #LotDoDomu

Szef rządu przekazał, że dotychczas zaplanowane loty czarterowe odbędą się zgodnie z harmonogramem. Natomiast sporo zmienia się dla osób, które chcą wrócić do kraju, ale nie mogą zrobić tego na podstawie wykupionych wcześniej biletów.

Wobec obywateli, którzy mają pragnienie powrotu do Polski w tym czasie, w którym Polska przechodzi kwarantannę, oferujemy specjalnie do tego celu przeznaczone loty liniami LOT

- mówił Mateusz Morawiecki. Te specjalne loty obejmą tylko osoby, które przebywają obecnie w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malcie, Cyprze i Stanach Zjednoczonych.

Więcej o programie #LotDoDomu: Jak wrócić do Polski samolotem?

Takie osoby będą mogły również skorzystać z drugiego rozwiązania, które przeznaczono dla reszty: powstanie strona PLL LOT, na której będzie można zapisywać się, a dzięki temu - organizowane będą powroty do Polski.

Loty będą odbywały się po zebraniu zapisów na specjalnie do tego przygotowanych stronach i cena tych biletów będzie zryczałtowana, jednakowa dla wszystkich

- powiedział premier. Dodał przy tym, że to państwo poniesie dodatkową opłatę organizacji:

Dla innych obywateli, którzy znajdują się w mniej popularnych krajach będą przygotowane na stronach PLL LOT dodatkowe loty czarterowe. Ceny za ten lot będą takie same dla wszystkich - za resztę ceny dopłaci państwo polskie.

Aby skorzystać z programu należy wejść na strony lotdodomu.pl lub lotdodomu.com (mają być w pełni sprawne po godz. 22 w sobotę).

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski mówił, że kierowane przez niego linie zaczną realizować program "Lot do domu" z całą pewnością od poniedziałku, a pierwsze samoloty czarterowe miałyby ruszyć jeszcze w niedzielę.

Więcej o: