Google, Facebook oraz Microsoft łączą siły. Giganci ruszyli na wojnę z fake newsami wokół koronawirusa

Technologiczni giganci ruszają na wojnę z fake newsami wokół pandemii koronawirusa. Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft, Reddit, Twitter oraz YouTube wydały wspólne oświadczenie, w którym zapowiadają działania wobec szerzenia dezinformacji w sieci.
Zobacz wideo

Taka sytuacja w świecie technologii nie zdarza się zbyt często. Technologiczni giganci, którzy każdego dnia walczą ze sobą o użytkowników oraz wpływy z rynku reklamowego, tym razem postanowili połączyć siły. Powodem jest oczywiście globalna pandemia koronawirusa.

Ściśle współpracujemy nad wysiłkami w zakresie reagowania na COVID-19 (choroba, którą wywołuje koronawirus SARS-Cov-2 - red.) Pomagamy milionom ludzi pozostać w kontakcie, a także wspólnie zwalczamy oszustwa i dezinformację wokół koornawirusa, promując wiarygodne treści na naszych platformach i udostępniając krytyczne aktualizacje we współpracy z rządowaymi agendami opieki zdrowotnej na całym świecie

- czytamy we wspólnym oświadczeniu, pod którym podpisały się Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft, Reddit, Twitter oraz YouTube. W krótkim apelu znajduje się również zaproszenie dla innych firm do wspólnej pracy na rzecz "zdrowego i bezpiecznego społeczeństwa".

Fake newsy wokół koronawirusa zalewają sieć

Plaga fake newsów wokół pandemii koronawirusa na platformach społecznościowych staje się w ostatnich tygodniach coraz większym problemem. Tym większym, że rozpowszechnianie fałszywych informacji może w krótkim czasie doprowadzić do wybuchu globalnej paniki.

Facebook jeszcze w lutym ogłosił zakaz reklamowania "lekarstw" na koronawirusa. Wcześniej firma poinformowała, że chce "ograniczyć rozprzestrzenianie się dezinformacji i szkodliwych treści na temat wirusa". Google w ubiegłym tygodniu powołał do życia zespół ds. reagowania na fake newsy dotyczące koronawirusa. YouTube początkowo wyłączył monetyzację we wszystkich filmach na temat koronawirusa, ale szybko wycofał się z tego ruchu.

Przed fałszywymi informacjami w związku z koronawirusem ostrzega też Ministerstwo Zdrowia.

Kolejny FAKE NEWS! Ministerstwo Zdrowia nie planuje masowych szczepień w związku z #koronawirus. Prosimy nie logować się na strony podawane w SMS-ach, w których mówi się o konieczności wniesienia opłat. Informacje o podejmowanych działaniach znajdują się na stronach

- napisał resort na w na swoim profilu na Twitterze.

W niedzielę znany youtuber Blowek umieścił na swoim kanale w serwisie wywiad z Mateuszem Morawieckim. W 12-minutowej rozmowie szef rządu odpowiada na pytania dotyczące epidemii koronawirusa, W wideo, które zostało udostępnione na profilu KPRIM, dementuje też niektóre fake newsy na temat koronawirusa i podkreśla, że należy z nimi walczyć.

Wojsko nie wkroczy na ulice, nie ma takich planów, Warszawa nie będzie zamknięta. Ale rzeczywiście podstawową bronią w walce z koronawirusem jest to, żebyśmy się nie ruszali i jak najmniej przemieszczali.

- zaznaczył Mateusz Morawiecki podczas rozmowy.

Więcej o: