Przez koronawirusa "siada" gospodarka, spada zużycie prądu. Gdzie najbardziej?

Zużycie prądu to pierwszy sygnał, co się dzieje z gospodarką, bo można je obserwować dosłownie z dnia dzień. Część przemysłu jeszcze pracuje normalnie, spadek zapotrzebowania dotyczy na razie głównie usług i transportu.
Zobacz wideo 31 marca premier Morawiecki wprowadził nowe restrykcje

Zapotrzebowanie na moc w Krajowym Systemie Energetycznym ciągle maleje. Na początku marca w szczycie popołudniowym sięgało 24 MW, 10 marca było to już 22,5 GW, a wczoraj - 1 kwietnia - spadło do 21,1 GW. Spadek sięgnął więc 12 proc.

Koronawirus obniża zużycie prądu

Dużo wyższy spadek widać w Warszawie, uzależnionej od usług, które zostały ograniczone jako pierwsze. Średnie zużycie energii w stolicy w ostatnim tygodniu marca spadło w stosunku do pierwszego aż o 20 proc., pomimo porównywalnych warunków atmosferycznych. - Zamknięte są centra handlowe i duża część biurowców i to widzimy od razu w zapotrzebowaniu - mówi nam menedżer Innogy STOEN Operator, spółki, która zarządza siecią w Warszawie.

Dla pozostałych obszarów dystrybucyjnych takich danych na razie nie ma, próbujemy je uzyskać.  O uzyskaniu danych w rozbiciu na poszczególne gałęzie przemysłu i usług można jednak tylko pomarzyć.

Kto i jak zużywa w Polsce zużywa prąd? Według danych GUS (niestety najświeższe pochodzą z 2018 r.) 36 proc. zużywa przemysł, 18 proc. gospodarstwa domowe, 5 proc. górnictwo, 3 proc. transport, 1 proc. rolnictwo, a 28 proc. pozostałe sektory - zwłaszcza, najbardziej dziś dotknięte, usługi. To dane brutto, w które wliczone jest także zużycie własne energetyki i ciepłownictwa, wynoszące aż 9 proc. całego krajowego zużycia.

Huty na razie dają do pieca

Przemysł hutniczy to gałąź, która pożera najwięcej prądu w naszym kraju. Tylko huty stali zużywają go ok. 3,6 TWh, do tego należy dorzucić huty metali nieżelaznych - KGHM, który zużywa ok. 3 TWh oraz huty cynku i ołowiu.

Okazuje się, że huty na razie pracują pełną parą. - Rynek jest niezły, na ten kwartał mamy zamknięte portfele zamówień - opowiada w rozmowie z WysokieNapiecie.pl Stefan Dzienniak z Arcelor Mittal Polska, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Wpływ na to ma spore ograniczenie importu stali, z którym borykała się cała Unia Europejska przez ostatnie lata. - Mniej stali przyjeżdża z Turcji i Ukrainy, w zasadzie tylko Rosja utrzymała swój udział w rynku - mówi Dzienniak.

W dodatku stanęła część zachodnioeuropejskich hut. Duże znaczenie miała zwłaszcza zapaść produkcji we Włoszech, ktoś musi zapełnić lukę na rynku. Na razie korzystają na tym polskie huty. Arcelor Mittal nie zdecydował się jednak na uruchomienie wygaszonego pieca w Krakowie.

Czy to jest szansa dla polskich firm? Jakie branże zostaną najbardziej dotknięte wirusem? Gdzie widać największy spadek zapotrzebowania na prąd? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Artykuł pochodzi z serwisu WysokieNapiecie.pl.

Więcej o:
Komentarze (23)
Przez koronawirusa "siada" gospodarka, spada zużycie prądu. Gdzie najbardziej?
Zaloguj się
 • dublet

  Oceniono 20 razy 18

  PiS ma 100% władzy w Polsce, więc to PiS odpowiada w 100% za WSZYSTKO, co się dzieje!

 • jerzytop

  Oceniono 9 razy 9

  Tak jest . Prądu zużywamy mniej za to od kwietnia tak jak mnie już osobiście poinformowała Energa będzie podwyżka cen o ok 12 %
  Pamiętam jak jakiś przygłup dwa razy w radio RMF FM zarzekał się ,że podwyżek dla ludności nie będzie
  Ale też dostałem propozycję ,że podwyżka tylko 3 % i 22 zł opłaty handlowej co miesiąc ,co w moim przypadku oznaczało by podwyzkę o ok 25 % -27%

 • striepo

  Oceniono 5 razy 5

  będą zamykać kopalnmie?

 • udet1124

  Oceniono 7 razy 5

  Pozostałe koncerny są państwowe i nifdy nie podadzą danych.
  Podobnie urzędy pracy. Szwedzi mają już 1 kwietnia dane za marzec.

 • avensis77

  Oceniono 4 razy 4

  Cieszmy się. Środowisko skorzysta.

 • kamuimac

  Oceniono 7 razy 3

  spoko . teraz wzrosnie zużycie prądu w domach . przedwczoraj 1-2 mln ludzi dostało wypowedzenia z pracy i zostali wysłani na bezpłatne urlopy do konca wypowiedzenia.

 • melyssa

  Oceniono 2 razy 2

  Przecież zawsze o to chodziło - oszczędzać prąd, stosować energooszczędne sprzęty, wygaszać niepotrzebne światło....Teraz można zmniejszyć emisję CO2, zaoszczędzić węgiel...Gospodarstwa mniej zużyją, bo jest coraz jaśniej, tylko ceny prądu wciąż rosną, choć powinny zostać na poprzednim poziomie. Będą więc mieli na inwestycje modernizacyjne ale to tylko tak sobie myślę....

 • Wojciech Joński

  Oceniono 4 razy 2

  Agonia zawsze trochę trwa.Rzadko się zdarza tzw nagłe zejście. Tak też jest z gospodarką !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX