Apel do UE. Dochód podstawowy dla każdego przez trzy miesiące. "Tylko razem możemy pokonać pandemię"

Pomoc finansowa dla wszystkich, wsparcie przedsiębiorców oraz badania nad szczepionką - o to apelują w liście "Pacjent Europa" skierowanym do władz UE wybitni europejscy politycy, ludzie kultury i intelektualiści. Polskimi sygnatariuszami listu są m.in. Aleksander Kwaśniewski, Agnieszka Holland oraz Olga Tokarczuk.

Pomysłodawcami i twórcami apelu są Polacy. Podpisało się pod nim 213 intelektualistów, ekonomistów, naukowców czy ludzi kultury z całej Europy. Pod apelem znajdziemy również nazwiska Polaków. Są tam m.in. Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland, Aleksander Smolar, Andrzej Friszke, a także Robert Biedroń, Adrian Zandberg i Bogdan Zdrojewski.

Jak podkreślają autorzy apelu "Pacjent Europa", osoby te posiadają często skrajnie różne poglądy, ale solidaryzują się w imię walki z epidemią koronawirusa oraz troski o los zwykłych ludzi. List został wysłany do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassoli’ego, Przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli van der Leyen oraz wszystkich europarlamentarzystów.

Zobacz wideo Koronawirus uderzył w USA. „Trump będzie miał trudniejszą kampanię niż przewidywał”

Apel do władz UE o pomoc. Dofinansowania dla służby zdrowia, przedsiębiorców i zwykłych ludzi 

Autorzy postulatu zdecydowali się wyróżnić cztery obszary, które najbardziej potrzebują wsparcia podczas pandemii. Pierwszym z nich jest tzw. "bezwarunkowa pomoc dla wszystkich". Za takową autorzy uznają wypłatę dochodu podstawowego dla wszystkich osób w Unii Europejskiej, bez względu na fakt posiadania pracy czy rzeczywiste zarobki. Wysokość wypłaty miałaby być różna w zależności od sytuacji gospodarczej w poszczególnych krajach.

Nie możemy czekać, aż pieniądze przekazane wielkim graczom w formie bail outu zaczną 'skapywać w dół' na rynek do konsumentów i obywateli. To twierdzenie nie było aktualne w czasach pokoju, a tym bardziej nie będzie działać w czasach stanu wyjątkowego lub wojny.

- tłumaczą pomysłodawcy. 

Kolejnymi pomysłami autorów apelu "Pacjent Europa" jest "dofinansowanie firm dla utrzymania miejsc pracy i uspołecznienie zysków" oraz "dofinansowanie usług publicznych przez odpowiednią formę europejskich obligacji obowiązującą dla całej Unii".

W przypadku pierwszego postulatu kluczowe jest zapewnienie płynności finansowej małym przedsiębiorcom ze strony Europejskiego Banku Centralnego, który, jak twierdzą inicjodawcy, zadziała skuteczniej od mechanizmów poszczególnych krajów. Autorzy apelu zwracają również uwagę, że kluczowa będzie dystrybucja środków. "Środki przeznaczone na ratowanie miejsc pracy powinny służyć pracownikom, a nie zarządom przedsiębiorstw i rynkom finansowym. Konsekwencją kryzysu nie może być dalszy wzrost nierówności i fala prywatyzacji usług publicznych" - czytamy. Z kolei dzięki formom obligacji europejskich, obowiązujących dla całej UE, państwa członkowskie mogłyby zwiększyć nakłady na opiekę zdrowotną, która, jak pokazuje obecny kryzys, wciąż jest zaniedbana w wielu z nich. 

Ostatnim postulatem jest dofinansowanie europejskich badań nad lekami i szczepionką na wirus SARS-CoV-2. "Odkryte dzięki tym funduszom szczepionki i leki powinny być wolne od patentów, zgodnie z zasadami ogólnoludzkiej solidarności" - tłumaczą autorzy. 

Intelektualiści i ludzie kultury apelują do UE: Tylko razem możemy pokonać pandemię i kryzys

"Pacjent Europa" kończy się apelem do najważniejszych osób w Unii Europejskiej o wspólne działanie zgodnie z założeniem, że tylko zjednoczona Europa będzie w stanie przezwyciężyć pandemię i kryzys. 

Autorzy apelu podkreślają, że w związku z pandemią i wywołanym przez nią kryzysem gospodarczym nieważny jest podział na liberałów i konserwatystów. Dużo ważniejszy jest podział na tych "którzy przywiązani do idei krótkoterminowych zysków są gotowi poświęcić współobywateli w imię rzekomej ochrony PKB" i tych, "którzy nie zgadzają się na taką logikę". 

Pełna wersja apelu "Pacjent Europa" znajduje się w TYM MIEJSCU. Osoby chcą się pod nim podpisać mogą to zrobić TUTAJ

Więcej o: