Koronawirus. Chiny będą testować dwie eksperymentalne szczepionki

Chiny dopuszczają do testów na ludziach dwie eksperymentalne szczepionki przeciwko Covid-19. To początek procesu, który może potrwać nawet kilkanaście miesięcy.

Jak podaje Agencja Reutera za chińską agencją rządową Xinhua, Chiny wkrótce rozpoczną proces testowania na ludziach dwóch szczepionek przeciwko koronawirusowi. Szczepionki opracowywane są przez znajdującą się na liście Nasdaq spółkę Sinovac Biotech oraz przez Wuhański Instytut Wirusologii, filię państwowej Chińskiej Państwowej Grupy Farmaceutycznej (Sinopharm). 

Zobacz wideo Doktor Paweł Grzesiowski odpowiada na pytania widzów

Chiny aktywnie szukają szczepionki przeciwko Covid-19. Kolejne testy już wkrótce

W marcu chiński rząd dał zielone światło dla badań klinicznych szczepionki opracowanej przez Akademię Wojskowych Nauk Medycznych we współpracy z firmą biotechnologiczna CanSino Bio po tym, jak firma Moderna poinformowała o rozpoczęciu testowania szczepionek na ludziach w amerykańskich Instytutach Zdrowia. 

Testy to początek żmudnego procesu wprowadzania szczepionki na rynek, który może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Potwierdza to m.in. Bill Gates, który szacuje, że pojawi się ona za ok. 1,5 roku. TVN24 podaje za chińskim portalem Caixin, że wspomniany wcześniej Sinopharm zamierza znaleźć 1400 ochotników do udziału w pierwszych dwóch fazach eksperymentu klinicznego. Mają się one zakończyć w listopadzie 2021 roku. Wprowadzenie szczepionki na rynek poprzedzają zwykle trzy fazy testów. 

Po opanowaniu pierwszej fali koronawirusa Chiny wciąż nie mogą dogasić epidemii. W ostatniej dobie poinformowano o blisko 90 przypadkach nowych zakażeń, z czego większość pochodzi spoza granic Chin. Poważnym zagrożeniem dla Państwa Środka jest rozszerzająca się epidemia w Rosji. To stamtąd bowiem pochodzi większość nowych zakażeń. 

Więcej o: