Karty wyborcze niezgodne z kodeksem? Wojciech Hermeliński: Powinno być puste pole na pieczęć

Robert Kędzierski
Wojciech Hermeliński, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, w rozmowie z Gazeta.pl odnosi się do zdjęć pakietów wyborczych, które krążą w sieci. Stwierdza, że jeśli karty ujawnione przez media są faktycznie tymi, które mają być wykorzystane w wyborach, to są one niezgodne z kodeksem wyborczym. Komentuje też kwestię zabezpieczenia kart.

Pakiety wyborcze, z których Polacy mają korzystać podczas wyborów prezydenckich 2020, najpierw znalazły się w posiadaniu jednego z kandydatów, później zostały skopiowane. Nieznani sprawcy umieścili w sieci ich wysokiej jakości kopie - najprawdopodobniej stworzone w programie graficznym na podstawie dostępnych w sieci skanów.

Wojciech Hermeliński dla Gazeta.pl:

O opinię dotyczącą przygotowań do wyborów poprosiliśmy byłego przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Wojciech Hermeliński, w rozmowie z Gazeta.pl

Pieczęć na kartach nie odpowiada wymaganiom kodeksu wyborczego

Zdaniem Hermelińskiego niezależnie od tych wątpliwości mamy do czynienia z jeszcze jedną wątpliwością.

Chodzi o to, czy upowszechnione karty rzeczywiście są kopiami tych drukowanych w PWPW. - Na kartach tych znajduje się bowiem pieczęć nieodpowiadająca wymogom Kodeksu wyborczego - wyjaśnia były szef PKW. 

- Zgodnie z Kodeksem w prawym dolnym rogu karty powinna być wydrukowana okrągła pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej z godłem RP, a w lewym dolnym rogu karty powinno być puste pole do odciśnięcia okrągłej pieczęci właściwej obwodowej komisji wyborczej - stwierdza Hermeliński.

Dodaje, że na karcie znajduje się okrągła pieczęć z godłem z napisem "I tura wyborów Prezydenta RP". - Jeśli karta ta jest rozpowszechniana przed ewentualnym wejściem w życie ustawy procedowanej teraz przez Senat oraz rozporządzenia, które na podstawie tej ustawy ma określić wzór karty, to taka karta jest nieważna - kwituje.

Karty wyborcze nie do podrobienia? PWPW zapewnia, ale nie komentuje

Nie wiadomo na ile karta wyborcza dostępna w sieci jest identyczna z tą autentyczną. Bez fizycznego dostępu do oryginału i opinii eksperta trudno wskazać znaczące różnice. Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, która przygotowuje blankiety, w wydanym kilka dni temu oświadczeniu zapewniła, że karty użyte w tegorocznych wyborach będą najlepiej zabezpieczonymi od lat.

Wojciech Hermeliński przyznał, że nie rozumie, dlaczego PWPW nie chce ujawnić sposobu zabezpieczenia kart.

- Nie chodzi tu o tajemnicę przedsiębiorstwa co do szczegółów nanoszenia takiego zabezpieczenia na karcie, ale o prostą informację, jaki jest to rodzaj zabezpieczenia, które będzie uniemożliwiać fałszerstwo (wytłoczenie, znak wodny, nieusuwalne zabarwienie itp.) - wyjaśnia.

Od rana we wtorek próbowaliśmy uzyskać komentarz dotyczący sposobu zabezpieczenia kart. Niestety nasze e-maile, telefony i nagrana wiadomość pozostały bez odpowiedzi.

Czytaj też: Ekspert ds. RODO o przekazaniu danych Poczcie i wycieku kart: Jesteśmy zdruzgotani. Niedopuszczalne

"Najlepiej zabezpieczona karta wyborcza w historii".

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych w wydanym oświadczeniu zapewnia, że zabezpieczenia użyte przy drukowaniu kart "uniemożliwiają wykonanie kopii techniką kserograficzną, a tym samym ich fałszowanie".

- Wprowadzone zabezpieczenia są podobne do tych stosowanych w dokumentach i drukach zabezpieczonych. Gwarantują też w sposób jednoznaczny możliwość weryfikacji autentyczności dokumentu. Wyrażamy pełne przekonanie, że karta wyborcza przygotowana i wytworzona na potrzeby tegorocznych wyborów prezydenckich będzie najlepiej zabezpieczoną kartą wyborczą w historii wyborów w Polsce - zapewnia Wytwórnia. Kiedy otrzymamy od niej komentarz tekst zostanie zaktualizowany.

Zobacz wideo Pracownicy Poczty Polskiej wciąż nie wiedzą, w jaki sposób dostarczą pakiety wyborcze. 'Niezakończony proces legislacyjny nie ułatwia sprawy'
Więcej o:
Komentarze (132)
Karty wyborcze niezgodne z kodeksem? Wojciech Hermeliński: Powinno być puste pole na pieczęć
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 25 razy 25

  PiS ma jeszcze jedno bardzo proste wyjście z tej sytuacji. Uchwalić że w tym roku 10 Maj przypada np w sierpniu, dajmy na to na miejscu obecnego 9 Sierpnia. Z kolej 9 Sierpnia byłoby już w ten weekend. Proste? Aż dziw że Yaroslaw w swoim geniuszu jeszcze na to nie wpadł. Sejm na pewno uchwali a prezydent podpisze.
  Można też zrobić to bardziej uniwersalnie. Ogłosić że do odwołania każda następna niedziela będzie miała datę 10 Maj. Wtedy na pewno uda się zrobić wybory w którymś z 10.05! Mam nadzieję że chociaż powiedzą w która z niedziel to będzie...

 • andzialak

  Oceniono 29 razy 23

  kaczyński wypieprzajz tą swoją bandą miernot

 • leszekk73

  Oceniono 25 razy 21

  Karty będą zabezpieczone najlepiej od lat - nie będzie możliwe żadne ich podrobienie, przez kogokolwiek. Sporządzone zostały na specjalnym, zabezpieczonym przed ingerencją kogokolwiek papierze. Niezależnie od tego kto i co na nich będzie bazgral i tak nic z tych bazgrołów karty nie przyjmą. A w trakcie liczenia okaże się, że oczekiwane przez Naród 100 procent oddanych głosów, dotyczyło Jedynie Słusznego Kandydata. Bo tylko w polu koło jego nazwiska, możliwe będzie zaznaczenie oddawanego głosu. Innych bazgrołów te super zabezpieczone karty po prostu nie przyjmą. I tyle w kwestii zabezpieczeń...

 • niut80

  Oceniono 25 razy 21

  Pieczątka jaka być powinna to już wiadomo, jeszcze tylko trzeba kodeks wyborczy poprawić (o 4.34 nad ranem, druk sejmowy nr 13984567, poprawka 67534598 głosujemy na tak). Pan Jarek powiedział i tak ma być. Zdradzieckie mordy w kubeł i nie bulgotać.

 • ok-cham

  Oceniono 21 razy 17

  Nie czepiać się kart, bo są bez znaczenia. To tylko element scenografii do kantów z głosowaniem. Oszuści z PiS sfałszowali pod te wybory wszystko w takim stopniu, że już sami stracili orientację, które kłamstwa są jeszcze aktualne, a które nie.

 • autonomy

  Oceniono 16 razy 14

  Karta wyborcza napisana na kolanie, śpieszą się jak przed wizytą w Smoleńsku. Widać katastrofa niczego ich nie nauczyła, bo cały czas robią wszystko w pośpiechu, na oqbierdol, byle było.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX