Twitter oznaczy wprowadzające w błąd wpisy o koronawirusie. Obejmie to także światowych przywódców

Twitter znów zmienia politykę dotyczącą wpisów na temat koronawirusa i COVID-19. Portal będzie oznaczał nie tylko informacje zagrażające życiu, lecz także te mniej groźne, ale wprowadzające w błąd. Nowa polityka będzie dotyczyć również światowych przywódców.

Twitter kilka tygodni temu zmienił swoją politykę i zaczął oznaczać wpisy o koronawirusie, które mogą zagrażać życiu osób, które je przeczytają (i np. skorzystają z przytaczanych w nich porad). Za kryterium przyjęto publikowanie informacji, które bezpośrednio zachęcają do działań przeciwnym oficjalnym zaleceniom globalnych i lokalnych instytucji. W poniedziałek 11 maja Twitter ogłosił kolejną zmianę.

Od początku tego tygodnia oznaczane będą nie tylko wpisy stwarzające zagrożenie dla życia. Przy wpisach, które nie powodują bezpośredniego zagrożenia i szkodzą mniej, ale wprowadzają w błąd, pojawi się specjalny odnośnik. Po kliknięciu w niego, zostaniemy przeniesieni na stronę Twittera lub innego źródła ze sprawdzonymi faktami na temat koronawirusa. W zależności od szkodliwości wpisu niektóre Twitty będą ukrywane (z możliwością pokazania wiadomości) i opatrzone informacją, że treść posta jest niezgodna z zaleceniami ekspertów w sprawie COVID-19. Dokładne wytyczne dot. tego, które wpisy będą usuwane, ukrywane lub oznaczone, znajdziecie na stronie Twittera.

Zobacz wideo Zanim Boris Johnson zajął się polityką, wymyślał fake newsy

Twitter oznaczy fałszywe informacje o koronawirusie, nawet te publikowane przez światowych przywódców

Melissa Ryan, działaczka zajmująca się dezinformacją, spytała, czy nowe oznaczenia będą stosowane również w przypadku wpisów światowych przywódców i innych oficjeli. Nie kryła, że chodzi jej o prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump (choć nie tylko on) w ostatnich tygodniach zamieszczał wiele szkodliwych wpisów, m.in. na temat skuteczności spożywania środków do dezynfekcji w leczeniu koronawirusa czy na temat niezatwierdzonych kuracji COVID-19.

Odpowiedzi na to pytanie udzielił Yoel Roth, szef ds. integracji strony, który sporządził wpis na temat nowej polityki. Roth potwierdził, że nowe zasady stosowane będą do wszystkich mylących informacji na portalu - nawet tych publikowanych przez światowych przywódców. 

***

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu 

Więcej o: