W sierpniu rząd zdecydował się na wprowadzenie polityki regionalizacji obostrzeń sanitarnych. Pogarszająca się sytuacja epidemiczna z ostatnich tygodni spowodowała, że surowe obostrzenie w postaci żółtej strefy zostaną jednak wprowadzone w całej Polsce. Nowe reguły zaczynają obowiązywać od soboty 10 października. Wyjątkiem są czerwone strefy, gdzie ograniczenia związane z epidemią koronawirusa są jeszcze bardziej dotkliwe.
W całym kraju obowiązuje nakaz zakrywania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej. Przepis pozostaje w mocy zarówno w sklepach, autobusach, ale również na ulicy. Z obowiązku noszenia maseczki ochronnej mogą się zwolnić osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie albo dokument potwierdzający niepełnosprawność.
W lokalach gastronomicznych na terenie całego kraju jest obowiązek zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy klientami. Na każdą osobę powinno przypadać co najmniej cztery metry kwadratowe powierzchni. Warto pamiętać, że we wszystkich lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.
Zmiany dotkną również reguł organizacji wesel oraz innych imprez rodzinach i okolicznościowych. Limit osób, które mogą brać udział w wydarzeniu zostanie zmniejszony w żółtej strefie do 75. Zmiana dotycząca organizacji imprez wejdzie w życie dopiero w sobotę 17 października.
Czerwone i żółte strefy w całej Polsce (gazeta.pl)
W żółtej strefie, wydarzenia kulturalne w zamkniętym pomieszczeniu mogą się odbywać wyłącznie przy udziale 25 proc. publiczności. Reguła dotyczy też kin. W przypadku imprez odbywających się na otwartej przestrzeni, limit uczestników wynosi 100 osób. Na każdą z nich musi przypadać co najmniej pięć metrów kwadratowych powierzchni.
Zgromadzenia publiczne mogą się odbywać przy udziale maksymalnie 150 osób. Uczestnicy wydarzenia muszą pamiętać o zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Należy zasłaniać usta i nos oraz zachowywać dystans społeczny wynoszący 1,5 metra. Pomiędzy zgromadzeniami musi być zachowana odległość minimum 100 metrów.