Ceny szczepionek na koronawirusa ujawnione. Belgijska polityczka podała je przypadkiem na Twitterze

Belgijska ministra ds. budżetu Eva De Bleeker umieściła na Twitterze wpis, w którym znajduje się informacje dotyczące cen poszczególnych szczepionek. Wiadomo m.in., ile kosztuje szczepionka Pfizer-BioNTech, która ma zostać zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków.

Prace nad szczepionką na koronawirusa zostały zakończone i już wkrótce w całej Unii Europejskiej ma się rozpocząć proces masowych szczepień. Objęte tajemnicą handlową ceny szczepionek zostały przypadkowo ujawnione przez belgijską polityczkę Evę De Bleeker.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Ceny szczepionek na koronawirusa zostały przypadkowo ujawnione 

Jako pierwszy o incydencie doniósł portal "Het Laaste Nieuws". Belgijska ministra ds. budżetu Eva De Bleeker umieściła na Twitterze wpis, w którym znajdowały się informacje dotyczące dokładnej liczby szczepionek, które mają trafić do Belgii. W tabeli znajdowały się także ceny poszczególnych szczepionek, czyli informacja wciąż objęta tajemnicą handlową. 

Wiadomo m.in., że specyfik przygotowany przez BioNTech-Pfizer kosztuje 12 euro za dawkę, natomiast szczepionka Moderny kosztować będzie 18 dolarów (niecałe 15 euro). Jedna dawka szczepionki CureVac to z kolei koszt rzędu 10 euro. Najtańszy będzie specyfik firmy AstraZeneca - 1,78 euro za dawkę. Jak dotąd, Komisja Europejska podpisała umowę z sześcioma producentami szczepionek. 

Szczepionka BioNTech-Pfizer zostanie dopuszczona w poniedziałek 21 grudnia 

Europejska Agencja Leków zdecydowała się przyspieszyć posiedzenie komisji ws. dopuszczenia szczepionki BioNTech-Pfizer. Odbędzie się ono w poniedziałek 21 grudnia. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że akcja szczepień w Unii Europejskiej rozpocznie się po świętach - 27, 28 i 29 grudnia. Szczepionka firmy Moderna ma natomiast zostać zatwierdzona 6 stycznia. 

Więcej o: