Tak to się robi we Włoszech. W grudniu może być już 90 proc. zaszczepionych przeciwko Covid-19

Przy obecnym rytmie szczepień we Włoszech przed Bożym Narodzeniem zaszczepionych przeciwko Covid-19 może być już 90 procent osób powyżej 12 lat - podkreśla w niedzielę dziennik "Il Messaggero". Jak dodaje, eksperci ostrzegają jednak przed luzowaniem restrykcji w sezonie zimowym.

Więcej informacji na temat koronawirusa w Polsce i na świecie na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Ograniczenia dla osób, które nie chcą się szczepić? Komentuje prezes PSL

Szczepienia zakończyło ponad 80 procent ludności Włoch, a co najmniej po jednej dawce jest 85 proc. To jeden z najlepszych wyników w Europie.

Włochy: nawet 90 proc. zaszczepionych do Świąt Bożego Narodzenia

Rzymska gazeta wyjaśnia, że po to, aby w grudniu osiągnąć poziom 90 procent zaszczepionych, do przyjęcia preparatu musi przekonać się jeszcze 2,5 miliona osób.

Wulkan Cumbre Vieja na La Palmie Wulkan na La Palmie wciąż niebezpieczny. Pojawił się nowy otwór [GALERIA]

Obecnie codziennie szczepi się około 70 tysięcy osób, przy czym w weekendy liczba ta spada. W tygodniu jest to średnio 350 tysięcy. Jeśli tempo to utrzyma się, potrzeba na dojście do tego celu siedmiu-ośmiu tygodni.

Eksperci wyrażają opinię, że nawet przy tak wysokim odsetku uodpornionych, nie należy rozważać możliwości uchylenia z końcem roku podstawowego obecnie we Włoszech narzędzia walki z pandemią, czyli wymogu powszechnie stosowanej, także w miejscach pracy, przepustki Covid-19. Wydawana jest na podstawie szczepienia, wyleczenia lub negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Eksperci: przepustka covidowa powinna zostać

"Możemy pomyśleć o wyeliminowaniu tego zaświadczenia, kiedy epidemia będzie definitywnie pod kontrolą"- oświadczył Fabio Ciciliano z doradzającego rządowi komitetu techniczno-naukowego. Jak dodał, dzięki przepustce sanitarnej, limitom obecności osób w miejscach zamkniętych i maseczkom kraj zmierza ku normalności. "Ale jeszcze jej nie mamy" - zastrzegł.

Włochy i koronawirus. Wzrost liczby szczepień po wprowadzeniu przepustki w pracy. Na zdjęciu premier Mario Draghi. Włochy. Najsurowsze przepisy w Europie. I wzrost liczby szczepień

Specjalista w dziedzinie medycyny katastrof przypomniał także, że wirus Sars-CoV-2 częściej występuje w zimnych miesiącach. Dlatego jego zdaniem ze złagodzeniem obostrzeń mimo wysokiego poziomu odporności zbiorowej należy poczekać do końca zimy.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: