Kalkulator dat to narzędzie, które pomoże nam obliczyć, jaka data była określoną liczbę dni temu. Chcąc dowiedzieć się, jaki dzień jakiego miesiąca był na przykład 45 dni temu wystarczy, że oznaczymy bieżącą datę jako datę początkową oraz wybierzemy opcję obliczenia 45 dni wstecz, a kalkulator wskaże nam, jaka była wówczas data. Jeśli więc znajomi zostali szczęśliwymi rodzicami daną liczbę dni temu, z pomocą kalkulatora jesteśmy w stanie określić datę narodzin ich potomka. Na podstawie znanej nam liczby dni przy pomocy kalkulatora możemy również obliczyć długość odbytego już urlopu wypoczynkowego, urlopu macierzyńskiego bądź wychowawczego czy też początkową datę zwolnienia lekarskiego. W niektórych kalkulatorach dodatkowo możemy wybrać opcję liczenia wyłącznie dni roboczych, co w przypadku wspomnianego urlopu wypoczynkowego może być dla nas dużym ułatwieniem.
Dlaczego obliczanie daty może nastręczać trudności? Chociażby ze względu na różną długość miesięcy. Niektóre mają 30 dni, inne 31, zaś luty ma tylko 28 dni, choć raz na cztery lata, gdy mamy do czynienia z tzw. rokiem przestępnym, luty liczy sobie 29 dni. Taki układ dni wynika z kalendarza gregoriańskiego, czyli kalendarza słonecznego, który został wprowadzony w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII (stąd nazwa). Kalendarz gregoriański powstał przez zreformowanie obowiązującego wówczas kalendarza juliańskiego, który stopniowo opóźniał się w stosunku do roku zwrotnikowego. Aby zniwelować to opóźnienie, usunięto 10 dat dziennych z kalendarza 1582 roku, a ponadto skorygowano zasadę wyznaczania lat przestępnych. Dzięki temu zabiegowi równonoc wiosenna przypada regularnie 21 marca, co ma znaczenie ze względu na sposób wyznaczania świąt Wielkiej Nocy. Kalendarz gregoriański w 1582 roku wprowadzono w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech i Polsce. Stopniowo wprowadzały go również inne kraje, choć niektóre dopiero w XX wieku, w tym, jako ostatnie europejskie kraje, Grecja i Turcja.
Niejednokrotnie potrzebujemy obliczyć, jaka data będzie za określoną liczbę dni. Jeśli na przykład lekarz informuje nas, że wystawia nam zwolnienie na 8 dni, interesować nas może, do kiedy nie będzie nas w pracy. Lub gdy zamawiamy ubrania w sklepie internetowym i nie jesteśmy pewni, czy będą na nas dobrze leżeć, dobrze byłoby wiedzieć, do kiedy mamy czas na ewentualne odesłanie towaru. Kalkulator dni bez trudu zrobi obliczenia i wskaże konkretną datę w każdym z wymienionych przypadków: wystarczy oznaczyć datę startową (np. dzisiejszą), wpisać żądaną liczbę dni, wybrać opcję liczenia wprzód, a aplikacja w mgnieniu oka powie nam, jaka data będzie za określoną liczbę dni. Kalkulator dni może policzyć odległość między dwiema datami wprzód, bądź wstecz. Niektóre aplikacje dodatkowo mogą liczyć nie tylko kolejne dni kalendarzowe, ale też na przykład dni robocze, bądź też, dajmy na to, wszystkie dni z wyłączeniem niedziel. Ponadto niektóre kalkulatory dodatkowo określają dni tygodnia dla wskazanych dat, a także przeliczają dłuższe okresy na dni. Czasem można więc określić dystans czasowy w tygodniach, miesiącach, a nawet latach, a kalkulator nie tylko przeliczy go na liczbę dni, ale wskaże dokładną datę końcową (w przypadku liczenia wprzód) lub początkową (jeśli szukamy daty w przeszłości). Korzystanie z kalkulatora jest niezwykle proste i pomoże nam już w kilka sekund znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytanie o datę z przeszłości lub przyszłości.
Zobacz też: Generator haseł, czyli bezpieczeństwo i wygoda w jednym