W których bankach warto jeszcze trzymać pieniądze?

Można trzymać pieniądze na lokacie, ale można też w starych butach. Można, ale czy jest to najlepszy wybór? Przeczytałam ostatnio, że w Rumunii mężczyzna bez wiedzy żony trzymał w starych oficerkach oszczędności swojego życia - 40 tys. euro. Kobieta natomiast podczas sprzątania wyrzuciła buty do śmieci. Czy zatem pieniądze na lokacie są "bezpieczne jak w banku"? Do pewnego stopnia tak, ale nie do końca. Żadna forma oszczędzania nie jest stuprocentowo bezpieczna i lokaty nie stanowią tu wyjątku.

Zasadniczym ryzykiem, zdaniem Przemysława Kwietnia z X-Trade Brokers Domu Maklerskiego, które powinniśmy brać pod uwagę jest niewypłacalność banku. Każdy bank jest przecież tylko przedsiębiorstwem, które w wyniku złych decyzji zarządu może stać się bankrutem. W Polsce były już takie przypadki (np. Bank Staropolski). Lokaty bankowe objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - obecnie kwota, do której depozyty są gwarantowane w każdym banku wynosi 50 tys. euro. Pamiętaj jednak, że gwarancjami BFG nie są objęte tzw. SKOKi (spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe), które ubezpieczają depozyty we własnym zakresie. Gwarancjami BFG nie są objęte także depozyty w bankach z siedzibą poza Polską, choć tutaj mamy do czynienia z gwarancjami w krajach macierzystych - mówi Kwiecień. Decydując się na lokatę musisz też wziąć pod uwagę, że ich oprocentowanie systematycznie spada. W ostatnim czasie kolejne banki zdecydowały się na obniżki. Z raportu opracowanego przez Open Finance wynika, że niższe oprocentowanie depozytów w ciągu ostatniego miesiąca wprowadziło 7 banków z 33 uwzględnionych w zestawieniu. W AIG i BNP Paribas spadło oprocentowanie kwartalnej, półrocznej i rocznej lokaty. Allianz Bank obniżył oprocentowanie kwartalnego depozytu. W BGK spadło oprocentowanie lokaty na 3 i 6 miesięcy, a w mBanku na 3 i 12 miesięcy. Na niższą stawkę dla rocznej polisolokaty zdecydował się też Lukas Bank, a w Toyota Bank obniżył oprocentowanie depozytu na 24 miesiące. Zanim więc zdecydujesz się powierzyć któremuś bankowi swoje oszczędności, zobacz gdzie stawki oprocentowania są najwyższe.

Jeśli chcesz ulokować 5 tys. zł.

Najlepszą lokatę na kwartał na kwotę 5 tys. zł oferuje Noble Bank płacąc 5,65%. To lokata z dzienną kapitalizacją, czyli dająca możliwość uniknięcia podatku Belki, a więc odpowiada ona tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 6,98%. W przypadku depozytu na 6 miesięcy liderem jest Meritum Bank, gdzie możesz założyć lokatę z dzienną kapitalizacją przynoszącą 5,7% w skali roku (7,04% brutto). Jeśli chodzi o roczny depozyt na 5 tys. zł to najwyższe oprocentowanie ma Noble Bank i jest ono identyczne jak w przypadku lokaty na kwartał. Jeśli myślisz o lokacie 2-letniej, to najwyższą stałą stawkę ma Toyota Bank - 6%, czyli 4,86% po zapłaceniu podatku Belki. Bank Pocztowy oferuje 7% w skali roku, ale jest to oprocentowanie zmienne.

A jeśli masz 20 tys. zł.

Jeśli szukasz lokaty kwartalnej lub półrocznej sprawdź ofertę w Noble Banku. Oferuje on 6% (4,86% netto). Najlepszy depozyt na rok znajdziesz natomiast w Lukas Banku, który oferuje polisę lokacyjną z oprocentowaniem 5,1% (produkt ten dzięki ubezpieczeniowej formule pozwala nie płacić podatku Belki, więc jego oprocentowanie jest porównywalne z tradycyjną lokatą na 6,3 %). W przypadku 2-letnich depozytów na 20 tys. czołówka wygląda tak samo jak przy lokacie na 5 tys. zł. Najwyższe stawki mają Bank Pocztowy i Toyota Bank.

Przeczytaj także: Gwiazdy i gwiazdki - jakie kruczki zawierają atrakcyjnie oprocentowane konta oszczędnościowe

Oprac. na podst. IAR, raport Open Finance