Allegro.eu SA

(ALE) 29,9900 +0,5700 +1,94% 05.12.2023 15:04
Dane szczegółowe
Nazwa spółki:
Allegro.eu Société Anonyme
Adres:
1, rue Hildegard von Bingen, L-1282 Luxembourg
Prezes:
Perticucci Roy
Sektor:
Handel internetowy
NIP:
brak danych
Regon:
brak danych
KRS:
brak danych
ISIN:
LU2237380790
Kontakt
IR@allegro.eu
Relacje inwestorskie
press@allegro.eu
Kontakt dla mediów
Skład zarządu
Nazwisko i imię
Funkcja
Perticucci Roy
Prezes Zarządu CEO Grupy Allegro.eu
Skład rady nadzorczej
Nazwisko i imię
Funkcja
Huston Darren
Przewodniczący Rady Nadzorczej Przewodniczący Rady Dyrektorów, Dyrektor Niewykonawczy
Smits-Nusteling Carla
Członkini Rady Nadzorczej Niezależny Dyrektor Niewykonawczy
Barker David
Członek Rady Nadzorczej Dyrektor Niewykonawczy
Cruickshank Nancy
Członkini Rady Nadzorczej Niezależny Dyrektor Niewykonawczy
Padusiński Paweł
Członek Rady Nadzorczej Dyrektor Niewykonawczy
Sanders Richard
Członek Rady Nadzorczej Dyrektor Niewykonawczy
Arnt Pedro
Członek Rady Nadzorczej Niezależny Dyrektor Niewykonawczy
Akcjonariat
Nazwa
Liczba akcji
Liczba głosów
Cidinan S.? r.l.
286 778 572 (27,13%)
286 778 572 (27,13%)
Permira VI Investment Platform Limited
286 778 572 (27,13%)
286 778 572 (27,13%)
Mepinan S.? r.l.
63 728 574 (6,03%)
63 728 574 (6,03%)
Pozostali akcjonariusze
419 619 135 (39,71%)
419 619 135 (39,71%)

Wiadomości - giełda

Allegro - jedna z największych platform e-commerce na świecie

Historia powstawania Allegro

Allegro to największy portal sprzedażowy w Polsce. Osiągnął niewiarygodny sukces i popularność w krótkim czasie. Historia zaczyna się w 1999 r. Pomysł samej idei założenia takiego portalu powstał w głowie Arjana Bakkera, a programistą, który wprowadził ten projekt w życie był Tomasz Dudziak. Na początku siedziba mieściła się w piwnicy hurtowni komputerowej, ale już wkrótce musiała być przeniesiona do dwóch mieszkań w Poznaniu. Pierwszą nazwą, jaką miał mieć była "Zatoka", ale była to nazwa zastrzeżona i ostatecznie padło na "Allegro". W zamyśle miał to być portal dla hobbystów, więc nawet nie inwestowano w reklamę serwisu. Tymczasem przekazywane sobie wzajemnie pozytywne opinie sprawiły, że ilość osób korzystających z portalu, ciągle rosła. Już w 2003 r. miało milion użytkowników w miesiącu. Taki sukces jednak zobowiązuje. Dlatego też serwis ciągle szuka nowych rozwiązań, produktów i udogodnień, które pozwalają mu zostać na szczycie. Trzeba również dbać o to, by nowe opcje nie sprawiły, że trudność obsługi będzie rosła. Obecnie na portalu możliwe jest nawet dokonywanie zakupów na raty. Są też już dostępne mobilne aplikacje Allegro, co umożliwia korzystanie z serwisu przy pomocy telefonu. I tak oto portal, który jeszcze niedawno mieścił się na jednej dyskietce, dzisiaj jest liderem na rynku e-commerce i posiada bazę ponad 19 milionów aktywnych kupujących.

Jakie Allegro ma notowania?

Allegro i jego notowania są bardzo optymistyczne. Swój debiut na giełdzie spółka miała w październiku 2020 r. Wartość rynkowa, która się wówczas pojawiła to 66,5 mln, a po kwadransie sesji kurs osiągnął nawet 65,6 zł, czyli wycena rynkowa była na poziomie 67,1 mln. Cena za akcję spółki w styczniu 2023 r. spółka osiągnęła kwotę 30 zł. W międzyczasie istnienia serwisu notowano również spadki na giełdzie, ale dalej jest to podmiot godny zainteresowania.

Allegro a GPW

Jak już wspomniano, spółka stosunkowo niedawno zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. Allegro na GPW jest bardzo interesującym podmiotem. Firma ma około 20 lat, a dalej rozwija się z poziomu startupu. W 2019 r. spółka osiągnęła zysk ok. 400 mln. Pandemia sprzyjała rozwojowi produktów online. Co prawda w ostatnim czasie, w okolicach października 2022 r. notowania spadały, ale na początku 2023 r. znowu Allegro pnie się w górę.

Allegro i dywidenda spółki

Inwestując w akcje spółek na giełdzie zawsze ma się nadzieję na zysk. Dywidendy to wypłaty części zysku wypracowanego w ciągu roku obrotowego lub w poprzednich latach. Takich wypłat jednak dotychczas nie robiło Allegro. Dywidenda - informacje, czy i kiedy będzie wypłacona przez tę spółkę, będą zamieszczane w mediach.

Allegro - jak kupić akcje tej spółki?

Coraz częściej szuka się innych form zarobku niż tylko np. regularna praca etatowa lub na własnej działalności gospodarczej. Pojawia się więc chęć pomnażania oszczędności np. poprzez inwestowanie na giełdzie, w tym w Allegro. Jak kupić akcje, może być więc istotnym zagadnieniem dla potencjalnego inwestora. Dobrze jest zacząć od znalezienia godnego zaufania biura maklerskiego, które ma możliwość występowania nie tylko warszawskiej giełdzie papierów wartościowych, ale i na rynkach międzynarodowych. Następnie należy założyć rachunek maklerski i wpłacić jakąś kwotę pieniędzy jako depozyt. Dopiero wtedy można wyszukać interesujące akcje i zainwestować w nie. Niezależnie od tego, jak pewnie wygląda podmiot i jego papiery wartościowe na rynkach polskich czy światowych, zawsze należy pamiętać, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem.