Jeśli jeszcze nie wiecie gdzie chcecie jechać na wakacje możecie skorzystać z aplikacji, które wam to podpowiedzą. Pozwolą przejrzeć najciekawsze atrakcje turystyczne oraz znaleźć konkretne oferty. Czasami przecież nie mamy klarownego pomysłu dokąd chcielibyśmy się udać, może się po prostu okazać, że nadarzy się jakaś wyjątkowa okazja.
Fot. Holidayguru
Własnie taką aplikacją jest Holidayguru. Pozwala znaleźć coś na każdą okazję - krótki wypad do jakiegoś ciekawego miasta (tzw. City Break), wyszuka tygodniowe wakacje na Majorce albo dwutygodniowy wyjazd do Azji w opcji All-Inslusive.
Aplikacja pozwala też na ustawienie powiadomień - jeśli określimy gdzie chcielibyśmy jechać nie przegapimy okazji. Holidayguru umożliwia rezerwacje wybranych ofert, zapoznanie się z komentarzami poprzednich gości, przeglądanie zdjęć z wybranych lokalizacji.
Holidayguru jest dostępny jako aplikacja (Android, iOS) oraz strona internetowa.
Fot. TripAdvisor
To jedna z najważniejszych aplikacji dla osób planujących wakacje. Dlaczego? Bo dzięki niej możecie zapoznać się z opiniami osób, które daną lokalizację już odwiedziły. Właściciel hotelu zapewne przemilczy fakt, że jego lokal znajduje się zbyt blisko torów kolejowych, nie przyzna się do tego, że woda w basenie nie jest pierwszej świeżości. Hotelowi goście są jednak bezlitośni i otwarcie piszą o wszystkich wadach danego hotelu.
Zaletą TripAdvisor jest niezwykle rozbudowana baza danych - w jego zasobach jest w zasadzie każdy większy hotel. TripAdvisor pozwala też poznać okolicę wybranego hotelu, podpowie co warto zobaczyć, dokąd można pojechać.
Aplikacja dostępna jest na Androida, Windows Phone i iOS.
Żaden pomysł na wakacje nie wypali jeśli nie znajdziemy hotelu w wymarzonej lokalizacji. Warto zatem sięgnąć po aplikacje, które pozwolą błyskawicznie sprawdzić dostępność i ceny w wybranym przez nas mieście.
Fot. Booking.com
W bazie Booking.com znajduje się ponad 640 tys. hoteli co sprawia, że bez względu na to jaką lokalizację wybierzemy zawsze uda znaleźć się coś ciekawego. Aplikacja pozwala wyszukiwać pokoje według ilości gości, ceny, odległości od centrum. Znajdzie się też coś dla łowców okazji, bo Booking.com pozwala znaleźć oferty w rodzaju "ostatni pokój" czy "możliwość odwołania rezerwacji bez ponoszenia kosztów".
Fot. Booking.com
Booking.com pozwala znaleźć naprawdę wiele hoteli, w tym te nieco dziwne. Jednym z nich jest niemiecki Hüttenpalast. Zaprasza gości do...przytulnych przyczepach kampingowych i drewnianych domków. Wokół ławeczki i stoliki - słowem atmosfera parku pod dachem budynku. Hotel mieści się w... dawnej fabryce odkurzaczy w dzielnicy Neukölln w centrum Berlina.
Aplikacja, dostępna na Android, iOS i Windows Phone, pozwoli przejrzeć bazę hoteli, zapoznać się z opiniami gości i przejrzeć opinie.
Coraz większą popularnością cieszy się aplikacja Airbnb, która działa na nieco innej zasadzie niż tradycyjna rezerwacja hoteli. W systemie znajdziemy dostęp również do prywatnych ofert, nawet pojedynczych pokoi. Do wyboru mamy milion obiektów położnych w 190 krajach. W ofercie znajdują się miejsca zupełnie egzotyczne jak i "klasyki gatunku".
Airbnb.pl
Zdjęcie, które widzicie powyżej zostało zrobione... w Warszawie. To Wilson Hostel na Starym Żoliborzu. 44 miejsca, siedem pokoi i japoński klimat można mieć już za 45 zł.
Jeśli uważacie tę ofertę za zbyt "tradycyjną" możecie wybrać się dzięki AirBnB do Islandii. Tam czeka was pobyt w... vanie.
Airbnb.pl
Ceny zaczynają się od 250zł.
Aplikację można pobrać na Androida, Windows Phone, iOS.
Fot. Trivago
Aplikacja pozwala przeszukać bazę 700 tys. hoteli i zarezerwować miejsce nawet o 35% taniej. Hotel można wyszukać według klasy hotelu, położenia, wyposażenia pokoju. Aplikacja Trivago na smartfony charakteryzuje się prostym i czytelnym interfejsem, który pozwala szybko wyszukać ofertę, przeczytać opinie, przejrzeć zdjęcia i dokonać rezerwacji.
Aplikacja dostępna na systemy Android, iOS, Windows Phone.
Fot. Hotels.com
Kolejna pozycja w naszym zestawieniu to aplikacja Hotels.com pozwalająca znaleźć zarówno luksusowe, pięciogwiazdkowe hotele z całego świata jak i oferty Last Minute. Korzystając z tej aplikacji mamy szansę na darmowy nocleg w ramach programu Hotels.com Rewards. Za każdą rezerwację (w hotelu objętym programem) dokonaną za pomocą aplikacji Hotels.com otrzymujesz punkty.
Hotels.com można zainstalować na smartfonach z systemem Android, Windows Phone oraz iOS
Podczas wakacji i wyjazdów potrzebne są też aplikacje pozwalające zapanować nad bałaganem i chaosem. Jest ich wiele. Ułatwiają ustalanie planu dnia, trasy podróży czy ustawienie różnego rodzaju przypomnień.
Aplikacja pozwala stworzyć listę kontrolną, dzięki której na wyjazd zabierzemy to, co niezbędne. PackPoint pozwala wybrać predefiniowane listy rzeczy potrzebnych np. na wyjazd służbowy czy wypad na narty. Po uruchomieniu decydujemy jaki rodzaj aktywności będziemy prowadzić na wyjeździe, a aplikacja podpowie nam czy warto zabrać ze sobą narty, ciepłą odzież, dodatkowe leki etc.
Aplikacja pozwala tworzyć widgety, sprawdzać, czy nasz bagaż zmieści się w kabinie pasażerskiej samolotu, w wygodny sposób zmieniać zdanie (kiedy postanowimy na przykład, że danego przedmiotu na pewno nie będziemy zabierać ze sobą, bo jest na miejscu etc.).
PackPoint dostępny dla użytkowników Androida i iOS.
Najważniejszą cechą aplikacji TripIt jest możliwość przesłania wszystkich rezerwacji (hotelu, restauracji, samolotu) na jeden adres e-mailowy. Dzięki temu w jednej aplikacji mamy możliwość sprawdzenia, czy na pewno zadbaliśmy o wszystkie etapy naszej podróży. TripIt zapewnia też dostęp do map, słowników, kalendarza.
TripIt pozwala też przesyłać powiadomienia do rodziny i znajomych - łatwiej więc zaplanować wspólne wakacje oraz poinformować wybrane osoby o swoich planach.
Aplikacja dostępna na Androida, iOS, Windows Phone, BlackBerry.
Fot. Google
Lotnisk i połączeń w Polsce przybywa, bardzo wiele połączeń lotniczych jest też dostępnych z Niemiec. Aplikacja Skyscanner pozwala znaleźć w zasadzie wszystkie połączenia lotnicze pomiędzy wybranymi miastami. Z jej pomocą dowiemy się więc, czy mamy szansę na lot bezpośredni, sprawdzimy cenę i zarezerwujemy lot za pomocą smartfona.
Interfejs aplikacji umożliwia szybkie wyszukanie tanich lotów - czasami warto przesunąć urlop o kilka dni i skorzystać z okazji.
SkyScanner dla Androida, iOS i Windows Phone.
Aplikacja przyda się wszystkim, którzy nie chcą wydać na wakacjach zbyt wiele. Przyda się tak naprawdę również poza okresem wakacyjnym, ale to właśnie podczas wyjazdów łatwo się zapomnieć i wydać za dużo. Expense Manager trzyma nas w ryzach. Pozwala śledzić każdą wydaną kwotę - przechowuje zdjęcie każdego paragonu. Pozwala ustalić budżet dzięki czemu zbliżając się do z góry ustalonej sumy zostaniemy ostrzeżeni.
Dane z Expesne Managera można przenosić do Excela lub chmur takich jak Google Drive.
Aplikacja dostępna dla użytkowników systemów Android.
Kiedy już dotrzemy na miejsce warto mieć do dyspozycji aplikacje, które pozwolą nam swobodnie się poruszać. Warto też, abyśmy nie przegapili jakichś wyjątkowo ważnych atrakcji.
Najbardziej uniwersalną aplikacją pod tym względem jest Foursquare. Aplikacja pozwala wyszukiwać różne miejsca, najważniejszą jej cechą jest olbrzymi zakres wyszukiwania. Możemy więc znaleźć restaurację, pizzerię, pub, muzeum, sklep. Możemy wybrać miejsca szczególnie polecane przez użytkowników aplikacji, przejrzeć zdjęcia i opinie, by przekonać się, czy warto tam się wybrać.
Dzięki Foursquare łatwiej nam będzie po prostu zrobić dokładnie to na co mamy ochotę - to jest sednem jej uniwersalności.
Foursquare dostępny jest na platformy Android, iOS, Windows Phone
Fot. Google
Tłumacza Google znamy ze strony, aplikacja daje nam jednak znacznie większe możliwości. Po pierwsze pozwala tłumaczyć napisy na zdjęciach (funkcja Word Lens). To naprawdę przydatne w trakcie podróży do krajów, w których używają języka kompletnie nam obcego. Aplikacja działa w trybie offline, można więc posłużyć się nią nawet, gdy zabraknie nam łącza internetowego.
To proste i przydatne narzędzie pozwoli nam błyskawicznie upewnić się, czy nie przepłacamy. Wprowadzamy po prostu kwotę w walucie kraju, w którym jesteśmy i przeliczamy ją na przykład na złotówki. W ten sposób łatwiej ocenić, czy chcemy coś kupić.
Aplikacja pozwala na korzystanie z kilku "sztuczek" - na przykład potrząsając smartfonem kasujemy wszystkie obliczenia. Xe możemy używać w trybie offline.
Fot. Xe
Xe Currency - aplikacja dostępna dla użytkowników Androida, Windows Phone, iOS.
Fot. Google
Kolejna aplikacja, która bardzo może przydać się w mieście, którego nie znamy. WiFi Finder, jak nazwa wskazuje, wyszukuje sieci WiFi w pobliżu. Pozwala nam też zlokalizować hotspoty, wyświetlić listę poszczególnych punktów dostępowych na mapie. Z tą aplikacją połączymy się z siecią szybciej i wygodniej.
Robienie zdjęć i dzielenie się nimi to jedna z najważniejszych funkcji każdego smartfona. Warto więc zadbać o odpowiednie narzędzia, które nam to ułatwią.
Odświeżona aplikacja Zdjęcia Google zadebiutowała podczas tegorocznej konferencji I/O, pod koniec maja. Google Photos pozwoli zgromadzić w jednym miejscu zdjęcia ze wszystkich naszych urządzeń. Dziś pojedyncze zdjęcie zajmuje po kilka megabajtów, więc Google zdecydował się przyznać użytkownikom... nieograniczone miejsce na fotografie i filmy. Musimy tylko przestrzegać dwóch reguł - zdjęcia nie mogą mieć rozdzielczości większej niż 16 megapikseli, a filmy mogą być w rozdzielczości nie większej niż Full HD. Ale to nie jest poważne ograniczenie, bo taki rozmiar gwarantuje wciąż bardzo dobrą jakość.
Fot. Google
Aplikacja dostępna dla użytkowników Androida i iOS.
Aplikacja pozwala publikować na swojej stronie w serwisie zdjęcia, animacje i filmy. Możemy do nich dodawać tekst oraz linki do serwisów zewnętrznych. Tumblr to jedno z najpopularniejszych narzędzi fotoblogerów dzięki któremu można pochwalić się swoimi artystycznymi talentami.
Pobierz aplikację na Androida, iOS, Windows Phone.
Fot. Google
Selfie robią zawrotną karierę w mediach dlatego warto mieć aplikację, które nasze zdjęcie odpowiednio upiększy. Selfie Camera pozwala wykorzystać wiele ciekawie wyglądających filtrów, umożliwia łatwe dzielenie się zdjęciami, przesyłanie ich do zewnętrznych aplikacji. Przydatne dla tych, którzy kochają selfie.
Fot. Google
Nieco więcej efektów oferuje aplikacja Mirror Photo. Pozwala łączyć ze sobą kadry w różny sposób - w tym tworząc coś na wzór kalejdoskopu. Ramki, filtry, efekty powinny spodobać się wszystkim, którzy lubią pracować nad swoimi zdjęciami.
Aplikacja do pobrania dla użytkowników Androida.
Z tego typu aplikacji korzystają artyści, dla których smartfon jest normalnym narzędziem pracy.
VSCO Cam (Android) oraz Picfx (iOS) to klasyczne aplikacje dla fanów mobilnej fotografii.
Fly with the Birds, autor: Ali Jardine
Fot. Christian J. Sweet
Fot. Mark Chilvers.
Pobyt na wakacjach zagranicznych wiąże się ze sporymi opłatami za roaming. Na szczęście od 1 lipca 2015 cena tej usługi mocno spadnie, dla wielu osób koszty rozmów prowadzonych za pomocą telefonu mogą być i tak zbyt wysokie. Na szczęście jest na to rozwiązanie.
Fot. Zoiper
Rozwiązaniem, które warto rozważyć jest aplikacja Zoiper. Pozwala korzystać z telefonii VOIP. Dzięki temu, jeśli zapewnimy sobie dostęp do internetu, dzwonić będziemy mogli w cenie ok. 3 gr za minutę dla połączeń stacjonarnych i 15 gr za minutę dla połączenia komórkowe. Osoby dzwoniące do nas będą wybierać polski numer telefonu - zapłacą więc według lokalnych stawek.
VoIP, czyli Voice over Internet Protocol to technologia polegająca na transmisji dźwięku przez internet, przy wykorzystaniu protokołu IP.
Zoiper pozwala w łatwy sposób wybrać operatora VOIP - w bazie ma też polskie firmy, dlatego skonfigurowanie aplikacji ogranicza się w zasadzie do podania nazwy użytkownika i hasła. VOIP jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zaoszczędzić na opłatach za tradycyjne połączenia telefoniczne spoza Polski.
Z Zoipera mogą korzystać użytkownicy Windows Phone, Androida i iOS. Jest też dostępny na inne platformy mobilne i stacjonarne.
Fot. Google
W podróży w zasadzie trudno obejść się bez komunikatora. Oprócz znanego chyba wszystkim Messengera, Skype'a czy WhatsApp warto wspomnieć o rozwiązaniach takich jak Viber czy WeChat. Pierwsza z aplikacji umożliwia komunikację tekstową i głosową - użytkownicy Vibera mogą więc dzwonić do siebie bez wybierania numeru - muszą mieć tylko łączność z internetem. WeChat pozwala też na przesyłanie zdjęć, chat grupowy, używanie wiadomości multimedialnych. Za pomocą tego komunikatora wyślemy rozmówcy w zasadzie wszystko: nagranie, film, zdjęcie, animację, tekst.
WeChat Android, iOS, Windows Phone.
Fot. Viber
Viber - Android, iOS, Windows Phone.
Wakacje to czas, kiedy zawieramy przypadkowe znajomości. Nie ma co ukrywać, że wiele osób wyjeżdżając na wakacje chce kogoś poznać, zaprzyjaźnić się. I nie tylko. Przedstawiamy aplikacje, które ułatwiają nawiązywanie kontaktów.
Snapchat - pokażę ci coś, ale tylko przez chwilę
Snapchat to jedna z najbardziej popularnych aplikacji, stworzona zaledwie trzy lata temu przez grupę studentów z Stanford University. Dziś przepływa przez nią ok. 700 milionów zdjęć i filmów dziennie. Nic dziwnego, że aplikacją zainteresował się Facebook, który złożył nawet konkretną ofertę: 3 miliardy dolarów. Twórcy aplikacji wyczuli jednak, że rynek komunikatorów przechodzi właśnie prawdziwą rewolucję. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce aplikacja będzie warta sporo więcej. A skoro Facebook nie zawahał się zapłacić 16 miliardów dolarów za WhatsApp twórcy Snapchata mają powody, by ryzykować i czekać na kolejną propozycję.
Aplikacja jest szczególnie popularna wśród nastolatków, młodych ludzi, ale oczywiście nie można uogólniać - używają go ludzie w różnym wieku. Sięgają po niego firmy, dla których to kolejny kanał reklamowy. Całkiem nowatorski i niespotykany, ponieważ opiera się na interakcji wywołanej pokazaniem czegoś ciekawego, co ma odbiorcę zaintrygować.
Fot. YouTube
Snapchat jest narzędziem zupełnie innym niż Facebook. Pozwala na komunikację ze znajomymi oraz nawiązywanie krótkotrwałych, wręcz przypadkowych znajomości, opartych przede wszystkim na aktywnej wymianie zdjęć, filmów, konwersacji.
Snapchat nie jest więc aplikacją wyłącznie do przesyłania nagich zdjęć - taką "łatkę" przypięły mu media, a twórcy aplikacji na taką "promocję" swego dzieła moim zdaniem zbyt łatwo przystali. Część użytkowników może po Snapchata po prostu nie sięgać z obawy, że to aplikacja dla internetowych ekshibicjonistów.
Snapchat dla Androida
Snapchat dla iOS.
Aplikacja Tinder (Android, iOS) należy do najbardziej gorących aplikacji ostatnich lat. Dosłownie i w przenośni. Błyskawicznie zyskał popularność zarówno wśród inwestorów jak i użytkowników. To aplikacja randkowa, pozwala znaleźć partnera w odległości od 2 do 160 kilometrów. Z pewnych względów budzi też kontrowersje. Bo chociaż działa podobnie jak Facebook - zanim nawiążesz kontakt z daną osobą możesz przejrzeć jej profil - w dużej mierze służy do nawiązywania relacji seksualnych.