Gdzie: Jeśli szukasz miejsca, aby przechowywać zdjęcia swoje i rodziny robione przeciętnym kompaktem lub komórką, to Facebook będzie w 100% wystarczający. Ułatwia dzielenie się fotkami z najbliższymi poprzez udostępnienie ich na swoim profilu i identyfikowanie na zdjęciach znajomych. Dodatkowo, coraz więcej internautów posiada konta na Facebooku, więc prawdopodobnie nie będziesz musiał zakładać nowego konta. Nie ma jednak róży bez kolców. Facebook dba, abyś nie mógł opuścić serwisu zbyt łatwo, więc nie ma możliwości pobrania większej ilości zdjęć za jednym zamachem. Jeśli chcesz ściągnąć je z Facebooka na własny dysk, zostaje tylko mozolne klikanie "pobierz" przy każdym zdjęciu.
Co go wyróżnia? Facebook to sieć społecznościowe, więc oferuje wyjątkową możliwość oznaczania naszych znajomych na zdjęciach. Nie umożliwia hurtowego pobierania zdjęć, ani ich edycji.
Cena: za darmo
Miejsce: bez limitów
Wielkość: do 2048 pikseli szerokości
Formaty: .jpg, .gif, .png
Wideo: Tak
Gdzie: Oferuje wszystko czego potrzebuje fotograf amator i niewiele więcej. Możliwość dokonywania podstawowej edycji zdjęć, statystyki i wykorzystania Photobucket do niekomercyjnego hostingu elementów strony internetowej nie niwelują jego wad. Niezbyt estetyczny i niewygodny interfejs, poważne limity wielkości zdjęć i transferu umieszczają go gdzieś pomiędzy serwisami dla amatorów a tymi dla profesjonalistów. Jeśli nie wystarcza wam Facebook i nie chcecie płacić za SmugMug, ale ważna jest dla was możliwość pobrania większej ilości zdjęć hurtem, to Photobucket będzie rozsądnym wyborem.
Co go wyróżnia? Nic. Jest przeciętny, ale skutecznie zaspokoi potrzeby niezbyt wymagających użytkowników w darmowej wersji.
Cena: za darmo/$2.99 miesięcznie
Miejsce: bez limitów
Transfer: 10GB / bez limitu
Wielkość: 1MB 2048 x 1536 pikseli / 2MB 4000 x 3000 pikseli
Formaty: .jpg, .gif, .png
Wideo: Tak
Gdzie: Jak wszystkie produkty Google, serwis Picasa wygląda estetycznie i ascetycznie oraz umożliwia szybkie zalogowanie się nań z własnego konta Google. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest jednak własna aplikacja na nasz komputer, która umożliwia organizowanie, wysyłanie i pobieranie zdjęć. Uwagę zwraca też możliwość ich edycji z pomocą sieciowej aplikacji Picnic, która jest jednym z najwygodniejszych edytorów grafiki online. Jedynym ograniczeniem jakie nakłada serwis jest ilość miejsca, czyli 1 gigabajt. Łatwo można ten problem rozwiązać dokupując za 25 centów kolejne. Dodatkowo zdjęcia poniżej rozdzielczości 800x600 nie wliczają się do limitu. Picasa obsługuje też przechowywanie plików w formatach RAW, ale wyświetla jedynie ich przekonwertowaną na .jpg wersję.
Co ją wyróżnia? Aplikacja Picasy drastycznie ułatwia wgrywanie i ściąganie zdjęć. Z wykupioną dodatkową przestrzenią spełni marzenia każdego półprofesjonalnego fotografa.
Cena: za darmo
Miejsce: 1GB/ 25 centów za każdy kolejny
Wielkość: 20MB/50 megapikseli
Formaty: .jpg, .gif, .png, RAW
Wideo: Tak
Gdzie: Flickr jest jednym z najpopularniejszych i ciągle rozwijanych serwisów. Ma jednak swoje wady. Jeśli nie rejestrujecie się za pomocą konta Facebook, będzie to długi i bolesny proces. Na końcu czeka nagroda, jaką jest estetyczny i wygodny serwis oferujący nie tylko składowanie zdjęć, ale też bardzo wygodny mechanizm ich opisywania i segregowania. Domowym użytkownikom wystarczy darmowe konto, ale profesjonaliści potrzebują płatnego, ponieważ tylko ono daje możliwość pobierania zdjęć w większym rozmiarze niż 1024 piksele szerokości. Problemem jest też brak oficjalnie wspieranej możliwości pobierania zdjęć hurtem. Serwis umożliwia też załadowanie plików TIFF, ale automatycznie konwertuje je na .jpg.
Co go wyróżnia? Rewelacyjny system organizacji i opisywania zdjęć, estetyczny wygląd. Brak możliwości hurtowego pobierania umieszczonych tam zdjęć.
Cena: za darmo/$24.95 rocznie
Miejsce: 300MB miesięcznie/bez limitu
Wielkość: 15MB/20MB
Formaty: .jpg, .gif, .png, TIFF
Wideo: Tak
Gdzie: Smugmug to Ferrari wśród serwisów tego rodzaju. Oferuje możliwość przechowywania nielimitowanej ilości zdjęć oraz niesamowite możliwości ich prezentacji w postaci pokazów slajdów, portfolio i albumów prezentowanych w wybrany sposób. Na załadowanych zdjęciach można przeprowadzić też podstawową obróbkę z poziomu strony internetowej. Gwarantuje ich bezpieczeństwo i możliwość pobierania całych albumów. Zdecydowani na zakup profesjonalnego konta mogą również sprzedawać swoje zdjęcia po ustalonej przez nich cenie. Dla profesjonalnego fotografa nie ma lepszego serwisu w sieci.
Co go wyróżnia? Brak ograniczeń odstraszających profesjonalistów i piękno serwisu. Bezpieczeństwo i bardzo dobre wsparcie dla użytkowników. Wysoka cena.
Cena: $5 miesięcznie
Miejsce: bez limitów
Wielkość: 24MB
Formaty: .jpg, .gif, .png
Wideo: Tak
Gniewomir Świechowski
Jesteśmy na portalu Gazeta.pl, więc warto wspomnieć, że także my proponujemy miejsce, w którym można przechowywać własne zdjęcia.
Chodzi o FotoForum Gazeta.pl - miejsce, gdzie można utworzyć galerię prywatną lub otwartą dla każdego. Zdjęcia szeregować można po frazach-kluczach. Wokół forum zgromadzona jest duża społeczność, więc można próbować spełniać ambicje (pół)profesjonalnego fotografa.