10 najpopularniejszych czytników e-booków: który jest dla Ciebie?

Na polskim rynku znajdziemy 10 popularnych czytników e-booków, chociaż część oficjalnie nie istnieje. Który czytnik wybrać? Jakie szczegóły skreślają niektóre z nich z listy zakupów?
Amazon Kindle 3 Amazon Kindle 3 Fot. Amazon

Amazon Kindle 3

Najpopularniejszy na świecie czytnik sprzedawany przez Amazon. Odczytuje książki w formacie Amazonu (AZW) i niezabezpieczone pliki PDF bez zabezpieczeń antypirackich (tzw. DRM - Digital Rights Management, cyfrowe zarządzanie prawami) oraz MOBI. Być może będzie obsługiwał pliki ePub, a jeśli tak, to prawdopodobnie wyłącznie niezabezpieczone.

Kindle w najtańszej wersji wyświetlającej nieuciążliwe reklamy kosztuje $114 (139 bez reklam).  U Polskich sprzedawców, którzy sprowadzają go nieoficjalnie, kupimy go od ok. 500 złotych. Występuje w dwóch rozmiarach: 6" i 10". Pozwala na kupowanie książek bez komputera. W wersji 3G sam łączy się z Internetem bez dodatkowych opłat. Jako jeden z niewielu ma pełną klawiaturę. Uwaga! Większość książek dostępnych na Amazonie jest po angielsku, a zabezpieczone pliki z polskich księgarni nie są obsługiwane!

Barnes Barnes Fot. Barnes

Barnes&Noble Nook 2

Nook daje dostęp do dwóch milionów książek, w tym sprzedawanych w polskich księgarniach i zabezpieczonych ePubów. Czytnik nie odtwarza książek w formacie Kindle'a. Możemy za to pożyczyć nasze książki znajomym (o ile również korzystają z Nooka). W wersji dostępnej od 10 czerwca ma kosztować $139, a bateria ma wytrzymywać 2 miesiące, chociaż producent nie podaje przy jak długim dziennym użyciu. Nook nie ma przeglądarki i dostępny jest tylko w wersji WiFi, co oznacza, że do pobrania książek potrzebujemy dostępu do Internetu w domu, w pracy albo jeśli akurat jesteśmy w USA, to w księgarni Barnes&Noble. Jako ciekawostkę można podać, że w dopóki przebywamy księgarni, to możemy przeglądać książki darmo.

eClicto eClicto Fot. Kolporter

Kolporter eClic

Czytnik polskiej firmy Kolporter kosztuje 899 złotych, za to można go kupić na raty. Gratis dostaniemy 100 ebooków-klasyków literatury (m.in. "Romeo i Julię" i "Lalkę"). eClicto pozwala odczytywać zabezpieczone pliki ePub, które możemy kupić w sklepie eclicto.pl, a następnie przesłać do czytnika przez kabel. Czytnik ma zdecydowanie słabszą baterię niż konkurenci (według producenta wystarcza na 4 dni), a ekran jest gorszy niż w Kindle.

OYO OYO fot. Empik

Empik OYO

"Polski Kindle" kosztuje ok. 600 złotych i daje dostęp do największej księgarni polskich utworów Virtualo.pl, którego właścicielem jest Empik. Książki możemy kupować przez witrynę Empik.com, z którą czytnik łączy się przez WiFi (inne strony są zablokowane). Na początku czerwca 2011 e-booki z Empiku kosztowały mniej więcej tyle, co wersje drukowane, a czytnika... nie dało się kupić na stronie Empiku! Ponadto użytkownicy skarżą się na wolne kartkowanie plików PDF i długi czas oczekiwania na książkę po kupnie (kilka godzin). Chwalą za to dotykowy ekran i małą wagę.

Onyx Boox Onyx Boox fot. onyx-ereader.pl

ONYX BOOX 60

Jeden z droższych czytników na polskim rynku: kosztuje ok. 1000 złotych. Co otrzymujemy w tej cenie? Wykonaną częściowo z aluminium obudowę i baterię na tydzień intensywnego użytkowania, przeglądarkę internetową i wbudowany syntezator mowy, który pozwala czytać książki na głos (również polskie). Do tego unikalny ekran dotykowy, który dzięki unikalnej technologii rozpoznawania dotyku, która wykorzystuje podczerwień, jest równie jasny jak niedotykowe wyświetlacze, ale trzeba go obsługiwać rysikiem. Użytkownicy chwalą również sprawniejszą niż w innych urządzeniach obsługę PDF-ów. Niestety czytnik nie obsługuje plików AZW.

iRiver Cover Story iRiver Cover Story Fot. iRiver

iRiver Cover Story

Producent wysokiej jakości odtwarzaczy MP3 zaprezentował drugi model swojego czytnika. Tym razem wyposażony jest w ekran dotykowy i własny sklep z książkami dostępny przez WiFi. Z czytnika można również wysyłać e-maile, ale nie ma przeglądarki internetowej. Dzięki rysikowi możemy ręcznie dodawać notatki do tekstów i skorzystamy ze szkicownika. Cover Story obsługuje wiele formatów, ale ? jak większość czytników ? nie otwiera plików Amazonu.

Prestigio Libretto PER5062B Prestigio Libretto PER5062B fot. prestigioplaza.com

Prestigio Libretto PER5062B

Czytnik Prestigio wyróżnia się dwoma cechami: ceną wynoszącą ok. 900 złotych i wyświetlaczem w konkurencyjnej do E Ink technologii SiPix. Ekran ma więc znacznie mniejszy kontrast niż w nowym Kindle'u czy Sony Readerze. Libretto wyposażono w dotykowy ekran i wirtualną klawiaturę, ale czas reakcji na wciśnięcie klawisza utrudnia skorzystanie z niej. Ponadto fizyczne przyciski umieszczono tylko po jednej stronie, więc korzystanie z czytnika w niektórych pozycjach może być niewygodne (np. jeśli leżymy na boku). Czytnik wyposażono w moduł Wi-Fi, dzięki czemu możemy przeglądać strony internetowe, chociaż nie jest to wygodne ze względu na długi czas generowania obrazu przy najmniejszej nawet zmianie. Na uwagę zasługuje za to dobra bateria, mały rozmiar oraz niska waga. Do urządzenia dołączono zestaw darmowych lektur.

Sony Reader Pocket Edition Sony Reader Pocket Edition Fot. Sony

Sony Reader Pocket Edition

Czytnik Sony zbiera pozytywne recenzje w wielu testach na całym świecie. Nazywany jest nawet "numerem dwa po Kindle'u". Jego główne zalety to wyraźny wyświetlacz o dużym kontraście, szybkie przewijanie stron i obsługa wielu formatów (m.in. ePub i PDF). Przy wadze 155 gramów (tyle co większy telefon) w urządzeniu udało się zmieścić 5", dotykowy ekran i częściowo aluminiową obudowę.

Jest tylko jeden problem: oficjalnie nie jest dostępny w Polsce, więc nie obsługuje polskich znaków i nie ma polskiego menu. Gdyby nie to, można by nawet przymknąć oko na wady takie konieczność wgrywania nowych książek za pomocą kabla albo tylko 2GB pamięci bez możliwości rozbudowy kartą pamięci. Czytnik kupimy od importerów indywidualnych za około 750 złotych, a jeśli mamy podstawowe zdolności techniczne, dodamy obsługę polskich znaków.

Icarus GO Icarus GO Fot. mediafire.com

Icarus GO

Stosunkowo tani, bo kosztujący ok. 600 złotych, 6-calowy czytnik sprzedawany przez polską firmę Libranova. Icarus GO do złudzenia przypomina czytnik Prestigio Libretto PER3162B. Mają prawie identyczne obudowy i parametry techniczne oraz podobne menu. W obydwu przypadkach dostaniemy gratis 300 ebooków. Główna różnica to o około 100 złotych niższa cena Icarusa i obsługa książek zabezpieczonych DRM-em, czego brakuje w najtańszym Libretto.

Icarus GO obsłużymy za pomocą klawiszy funkcyjnych i typowych klawiszy menu. Jest lekki (186 g) i cienki (9 mm). Niestety nie ma WiFi, więc nowe książki dodamy do niego łącząc czytnik z komputerem wyłącznie przez kabel.

Tablet Samsung Galaxy Tab z aplikacją Kindle Tablet Samsung Galaxy Tab z aplikacją Kindle Fot. wł

Tablet zamiast czytnika

Dla osób czytających od czasu do czasu, konkurencję dla czytników ebooków mogą stanowić tablety. Zwykle są droższe i męczą oczy, ale posiadają więcej funkcji. Ponadto Amazon wydał aplikację Kindle dla tabletów z Androidem i dla iPada, więc wszystkie książki Amazonu są dostępne również na tabletach. Możemy też czytać książki w formacie PDF. Jeśli więc zależy nam głównie na przenośności większej niż ta oferowana przez półkę z książkami, ale będziemy czytać krótko, to tablet może okazać się dobrym wyjściem.

"Czytniki" za 200-300 złotych to w rzeczywistości podróbki tabletów Fot. Allegro

Uwaga na chińskie podróbki

Faktem jest, że część czytników jest produkowana w Chinach i sprzedawana pod różnymi markami (np. Empik OYO, Icarus GO, Prestigio Libretto i inne). Jednak ze względu na cenę wyświetlacza w technologii E Ink, na rynku nie ma tanich odpowiedników.

Sprzedawane za 200-300 złotych "czytniki" to w rzeczywistości chińskie podróbki tabletów wyposażonych w oprogramowanie do czytania niezabezpieczonych PDF-ów i plików DOC  oraz wyświetlacz LCD (taki jak w monitorach albo telefonach). Tracą więc główną cechę czytników, czyli ekran niemęczący wzroku. Ponadto bateria takiego urządzenia wystarczy na ok. 2 godziny pracy, a książki zabezpieczone DRM-em nie są obsługiwane, gdyż wymaga to wykupienia dodatkowej licencji przez producenta i podwyższyłoby cenę urządzenia. Kupno taniego "czytnika" z ekranem LCD całkowicie mija się więc z celem.

Marcin Kosedowski

Więcej o:
Komentarze (41)
10 najpopularniejszych czytników e-booków: który jest dla Ciebie?
Zaloguj się
 • pbe64

  Oceniono 6 razy 4

  @henryk.osmy
  Czytniki zyskują coraz większa popularność. Główną różnica jest właśnie to, że nie mają ekranów LCD tylko e-ink. Jeżeli postawisz obok siebie ekran LCD i e-ink, to zauważysz dużą różnicę na korzyść e-ink - po pierwsze mniej męczy wzrok, po drugie nie traci kontrastu w nasłonecznionym miejscu. Dla mnie czytnik to bardzo dobre rozwiązanie szczególnie jeżeli jadę gdzieś kilka godzin pociągiem lub samochodem jako pasażer.

 • sarcasticprick

  Oceniono 5 razy 3

  @henryk.osmy: Primo: Jeśli nie widzisz różnicy między książką a LCD/LED'em, tudzież e-papierem a LCD/LED'em to chyba czytasz za pomocą Braille'a :P
  Secundo: "siedzenie cały dzień przed kompem" a czytanie cały dzień to dwie różne pary kaloszy. Wzrok pracuje inaczej i jednak przy ciągłej lekturze bardziej się męczy (powtarzanie n razy tych samych ruchów gałek ocznych vs. różne ruchy gałek ocznych).
  Tertio: dopóki nie zaczną pakować w tablety ekranów matowych, dopóty te urządzenia pozostaną jedynie gadżetami/zabawkami. Z czytnika mogę korzystać wszędzie. Z tabletem już do parku nie pójdę.
  Quarto: często czytam przy pełnym słońcu, nie wiem jakoś tak wygodniej niż po ciemku:P A na poważnie patrz argument powyżej.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 2 razy 2

  Kindle można kupić bezpośrednio na amazon.com i kosztuje razem z wysyłką $200. Po 3-4 dniach od zamówienia Kindle ma się w ręku. Wiem, bo zamówiłem Kindle DX ($369) i Kindle 3 ($139). Na prawdę absolutnie genialne urządzenie.

 • pit_sam_pras

  Oceniono 2 razy 2

  @rojberek głupoty gadasz przeogromne. Wrzucanie plików na Kindle jest banalne. Rozumiem, że ktoś ma problem z obsługą kalkulatora, ale wtedy nie kombinuje z ebookami tylko zostaje przy książkach papierowych.

 • jjr44

  Oceniono 1 raz 1

  rojberek: mnie nic do tego z jakiego ty czytnika korzystasz. to co lubisz to jest twoja sprawa. ale wciskasz ludziom kit :
  "Miałem, pozbyłem się, ponieważ na polskim rynku się ten czytnik nie sprawdza."
  uscislając: tobie sie nie sprawdza bo jesteś dzianym lamerem. każdemu normalnemu się sprawdza: za niecałe 5 stów masz czytnik z wifi, dobrym wyświetlaczem, czytający audiobooki. Iriver o którym piszesz że jest w podobnej cenie jest niezły ale nawet lektura specyfikacji technicznej pokazuje ze człowiek lubiący po prostu czytać wybierze kindle. Twój pocketbook 903 kosztuje w bezkartek ponad 1700 zł. dodam ze 3 stówy płacisz za 3G (model 902 bez 3G kosztuje 1415 zł) z czego wynika że jeśli wiesz co kupiłeś to będziesz jeszcze płacił za internet który w kindle jest za darmo. kogo stać na kupno czytnika w cenie notebooka i płacenie za internet? oczywiście ciebie. ale napisz to w zaleceniach dla korzystających z twojej rady: jeśli jesteś bogatym lamerem i kupujesz wyłącznie ebooki w empiku to wybierz onyxa albo pocketbooka.

  przy wyborze czytnika ilość czytanych formatów jest istotna ale wcale nie jest najważniejsza cechą. Cały czas podkreślasz że wiesz jak konwertować pliki ale z twoich wypowiedzi wynika że tak naprawdę nie wiesz. Gdybyś miał zbiór ebooków to musiałbyś z jakiegoś programu zarządzającego tą kolekcją korzystać. i musiałbyś konwertować pliki albo dostosowywać je do swojego czytnika. no chyba że kupujesz tylko w empiku.... ale jak wygląda kupno książki przez internet? ściągasz na komputer i zgrywasz na czytnik, prawda? no to ta konwersja która wg ciebie jest taka uciążliwa polega na otwarciu ściągniętego pliku przez program calibre i dwukrotnym kliknieciu myszką: konwersja i przesłanie książki na urządzenie. nie wiem czy to zajmie 2 minuty. przy okazji możesz ksiązkę przystosowac do czytania na telefonie albo tablecie. no ale ty piszesz że to się nie sprawdza. ręce opadają. i w czym niby ten kindle wypada najsłabiej? cena? wyświetlacz? posiadanie wifi? tempo odświeżania stron? Tylko format mobi który tak ci się nie podoba.

 • vroobelek

  Oceniono 1 raz 1

  Sporo błędów jak na tak krótki tekst:
  - eclicto biznesowo jest już martwe - żadnych aktualizacji oprogramowania od dawna.
  - oyo sam Empik wycofał już ze sprzedaży, po co więc o nim pisać?
  - Kindle z reklamami za $114 mogą kupić wyłącznie mieszkańcy USA. W Polsce kupujemy go bezpośrednio od Amazona, a wersja WIFI z wysyłką kosztuje poniżej 450 złotych:
  swiatczytnikow.pl/ile-wlasciwie-kosztuje-kindle-w-polsce-ceny-z-wysylka/

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 1 raz 1

  pit_sam_pras: tak masz rację zapomniałem dodać, że dokupiłem jeszcze oprawę w sumie:

  Items Ordered Price
  1 of: Kindle Leather Cover, Apple Green (Fits 6" Display, Latest Generation Kindle) [Accessory]
  Condition: New
  Sold by: Amazon Export Sales, Inc.
  $34.99

  1 of: Kindle, Wi-Fi, Graphite, 6" Display with New E Ink Pearl Technology [Includes USB Cable for Charging. For International Shipment] [Electronics]
  Condition: New
  Sold by: Amazon Export Sales, Inc.
  $139.00
  --------------------------------------------------------------------------------
  Item(s) Subtotal: $173.99
  Shipping & Handling: $26.97
  -----
  Total Before Tax: $200.96
  Sales Tax: $0.00
  -----
  Total for This Shipment: $200.96

 • blue.betty333

  Oceniono 1 raz 1

  Od roku mam Kindle 3 i wciąż mnie zachwyca!

 • Gość: scxbdvitvfn

  0

  ftXURS <a href="http://bidbkpijqvgb.com/">bidbkpijqvgb</a>, \[url=http://rpndkaszlipx.com/]rpndkaszlipx[/url], [link=http://yemvtypaspzq.com/]yemvtypaspzq[/link], http://dwakpvwdylsg.com/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX