Przełącznik przewodowej sieci Ethernet - trójnik, a właściwie ośmiornik pozwalający połączyć osiem urządzeń wykorzystujących Ethernet. Inna możliwość to podłączenie maksymalnie siedmiu urządzeń i wykorzystanie ósmego gniazdka do podłączenia do domowego routera i udostępnienia im w ten sposób łącza do Internetu.
Porty: 8 portów Gigabit Ethernet
Standardy sieciowe: IEEE 802.3, 802.3u, 802.3x, 802.3ab
Wymiary: 1,4cm x 19.3 x 3 cm.
Waga: około 1kg.
Wygląd: małe przełączniki sieciowe to zwykle kanciaste metalowe pudełka, nie tknięte ręką projektanta. Jednak praca designerów opłaciła się, urządzenie zamknięte jest w małym, przypominającym muszlę pudełku, podobnym do recenzowanego przez nas wcześniej routera z tej samej serii.
Kontrolki portów: niektóre urządzenia sieciowe mają kontrolki połączeń na obudowie, czasem po drugiej jej stronie i nie widać czy połączenie zostało nawiązane. W omawianym przełączniku lampki kontrolne są częścią gniazdek i od razu widać czy podłączyliśmy dobry kabel.
Przełącznik kontrolek: w domowym urządzeniu, stojącym np. koło telewizora, przeszkadzałyby migające non stop lampki portow Ethernet. Urządzenie ma przełącznik włączający je i wyłączający, kiedy zachodzi potrzeba sprawdzenia aktywności portów, można to zobaczyć, kiedy nie, nic nie mruga i nie odwraca uwagi od oglądanego filmu.
Gigabitowa przepustowość: strumień telewizji SD to dwa megabity, HD do czterdziestu. W domu coraz bardziej potrzebna jest sieć o przepustowości setek megabitów.
Brak możliwości umocowania urządzenia na ścianie: drobny sprzęt sieciowy, taki jak ten przełącznik, zwykle otoczony jest kłębowiskiem sztywnych kabli, które trudno utrzymać w porządku. Często więc tego typu urządzenia montuje się na ścianie, aby nie przesuwały się po pociągnięciu przewodu, łatwiej też wtedy opanować wijące się kable.
Cena: SE2800 jest dość drogi, w polskich sklepach kosztuje około 200 złotych, w firmowym amerykańskim sklepie Cisco cena jest podobna - około 75 dolarów. Analogiczny przełącznik mniej luksusowej marki można kupić za 120 złotych.
Zarządzanie jakością transmisji: przełącznik reklamowany jest jako wspierający zarządzanie jakością transmisji (Quality of Service Management). Jednak urządzenie nie ma żadnego panelu sterowania, za pomocą którego można sprawdzać jego pracę i modyfikować ustawienia jego funkcji.
- przełącznik ma stać w salonie i błyszczeć dobrym designem;
- chcemy kupić luksusowy sprzęt luksusowej marki;
- mamy już w domu sprzęt Cisco i chcemy budować sieć na sprzęcie o jednolitym wyglądzie.
- szukamy jak najtańszej możliwości rozbudowania sieci;
- mamy wyrafinowaną konfigurację sieci i potrzebujemy przełącznika zarządzalnego (np do domowego biura) z funkcjami profesjonalnymi;
- chcemy zamontować urządzenie na ścianie.
Mały przełącznik sieciowy to urządzenie wymienne - jest ich wiele, różnych firm, jeśli działają, nie ma między nimi większych różnic. Cisco SE2800 chce się wyróżnić wyglądem, wsparciem dla QoS i oszczędzaniem energii przez dostosowanie prądów w kablach sieciowych do ich długości. Jednak nie są funkcje krytyczne dla oceny przełącznika. Jest to urządzenie typowo domowe, już w małej firmie może zabraknąć możliwości tworzenia sieci wirtualnych i sprawdzania obciążenia sieci, czy możliwości podłączenia do monitoringu.
Janusz A. Urbanowicz