Toshiba NB 550D - multimedialne maleństwo

Toshiba NB 550D to netbook, który miał posiadać bardzo długi czas pracy, ale pozostać przy tym bardzo multimedialny. Czy to mu się udało?
Toshiba NB 550D Toshiba NB 550D Fot. wł

Toshiba NB 550D - o czym piszemy?

Netbook jest mały i poręczny - waży niewiele, więc bez problemu można go wziąć do plecaka czy nawet torebki. Toshiba NB 550D kryje w sobie całkiem mocne podzespoły - w końcu miał to być netbook multimedialny, uruchamiający m. in. filmy w rozdzielczości HD. Posiada świetne głośniki oraz wyjście HDMI, dzięki czemu filmami i muzyką możemy się cieszyć zarówno domu jak i poza nim. Długi czas pracy gwarantuje nam, iż nie będziemy zaskoczeni widokiem komunikatu o kończącej się baterii. Ogólnie wszystko to daje bardzo pozytywne pierwsze wrażenie, ale zajrzyjmy pod obudowę:

Procesor

AMD C30 z kartą graficzną AMD Radeon HD 6250M, Częstotliwość taktowania : 1.2 GHz

System operacyjny

Windows 7 Starter

Pamięć systemowa

1,024 MB

Dysk twardy

250 GB

Ekran

10,1 cala

Karta graficzna

Procesor AMD C30 z kartą graficzną AMD Radeon™ HD 6250M

Interfejsy

1 × wyjście słuchawkowe

3 × USB 2.0

1 × HDMI z obsługą formatu sygnału 1080p

1 × Mikrofon zewnętrzny

1 × Czytnik kart SD

Komunikacja bezprzewodowa

Wi-Fi, Bluetooth 3.0

Toshiba NB 550D Toshiba NB 550D Fot. wł

Toshiba NB 550D - co nam się spodobało:

Głośniki - umieszczone pod klawiaturą, każdy o mocy 2W wydają z siebie naprawdę przyjemny dźwięk, przez co bez przeszkód można oglądać na nim filmy czy słuchać muzyki.

Czas pracy - jest to jedna z największych zalet. Czas działania, bez podłączenia do sieci to około 10 godzin - bez przeszkód można go zabrać do pracy czy w podróż, bez obaw o baterię.

Wygląd - Stylowy, dobrze wykonany, w różnych wariantach kolorystycznych. Każdy powinien znaleźć odpowiadający mu model.

Multimedialność - wyjście HDMI to bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki temu z łatwością możemy obejrzeć ulubiony film na dużym ekranie. W dodatku obsługuje rozdzielczość FullHD, co jest dodatkową zaletą.

Wyświetlacz - posiada bardzo jasną matrycę, przez co nie powinno być problemów z przeglądaniem Internetu nawet w bardzo słoneczne dni.

Toshiba NB 550D Toshiba NB 550D Fot. wł

Toshiba NB 550D - co nam się nie spodobało

Czas uruchamiania programów - przeglądarka internetowa potrafi uruchamiać się kilkadziesiąt sekund, nie mówiąc już o innych programach. Ale jak już się uruchomi, to działa praktycznie bez problemów.

Klawiatura - trzeba się do niej przyzwyczaić. Starano się zachować oryginalne rozmiary klawiszy, ale niestety kosztem innych klawiszy funkcyjnych. Potrzeba na to po prostu czasu.

Oprogramowanie - mnogość programów od Toshiby sprawia, iż co chwilę na ekran wyskakuje jakiś komunikat - utrudnia to użytkowanie, a zapewne także spowalnia samego netbooka.

Działanie filmów w wysokiej rozdzielczości - w teorii netbook miał odtwarzać filmy w FullHD. I rzeczywiście tak jest, niestety same filmy potrafią bardzo przycinać, co uniemożliwia ich komfortowe oglądanie.

Toshiba NB 550D Toshiba NB 550D Fot. wł

Toshiba NB 550D - ciężko powiedzieć

Wejścia USB - aby urządzenie podpięte do tych portów działało poprawnie trzeba się naprawdę natrudzić. Najmniejszy ruch może spowodować odłączenie pendrive?a, więc zalecamy ostrożność w obawie o zapisane dane.

Klawiatura - trzeba się do niej przyzwyczaić. Starano się zachować oryginalne rozmiary klawiszy, ale niestety kosztem niektórych klawiszy funkcyjnych. Potrzeba na to po prostu czasu.

Panel dotykowy - teoretycznie działający dobrze, stawiający odpowiedni opór dla palców, niestety sam netbook czasami nie rozpoznaje gestów, które na nim wykonujemy. I nie wiadomo, czy jest to problem oprogramowania czy samego panelu.

Toshiba NB 550D Toshiba NB 550D Fot. wł

Toshiba NB 550D - kupujemy?

Na samym testowaniu netbooka spędziłem dwa tygodnie - ten czas wystarczył, bym go pokochał i znienawidził zarazem. Czy niska cena - 1200 z - jest w stanie przykryć jego wady?

Tak, jeśli:

- zależy nam na długim czasie pracy baterii

- jeśli od netbooka oczekujemy również możliwości komfortowego oglądania filmów i słuchania muzyki

- szukamy stylowego netbooka, którego nie będziemy się wstydzili wyciągnąć na ulicy czy w kawiarni

Nie, jeśli:

- irytują nas długie czasy uruchamiania się aplikacji

- nie lubimy działających w tle programów

- denerwują nas wyskakujące okienka

Więcej o: