Teraz już naprawdę będziesz mógł sprawdzić, kto oglądał twój profil na Facebooku

Tym razem to nie spamerska aplikacja. Rozwiązanie znalazł start-up WhoIsLive. Stworzył on wtyczkę do przeglądarki, która pokazuje kto z innych użytkowników narzędzia w tym samym czasie ogląda tę samą stronę.

Wtyczkę WhoIsLive zainstalować można w przeglądarce Firefox (wersje 3.6 i wyższe) oraz Internet Explorer (wersja 8 i wyższa). Wkrótce ma się pojawić wsparcie także dla Google Chrome.

Jak działa WhoIsLive? Trochę na zasadzie czatu Facebooka - panel z osobami dostępnymi online pojawia się po lewej stronie ekranu. Logowanie następuje via Facebook Connect, więc występujemy pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Wtyczka umożliwia wysyłanie wiadomości do wszystkich osób obecnych na stronie , jak i prowadzenie rozmów ze znajomymi będącymi online na tej samej stronie. Można zmieniać status (dostępny, zajęty, niedostępny, niewidoczny), jak i zablokować wyjątkowo niemiłych lub nachalnych użytkowników.

Po co nam to? Cóż - choćby po to, by sprawdzić, kto faktycznie ogląda nasz profil na Facebooku. Oznacza to jednak konieczność śledzenia cały czas własnego konta, ewentualnie konieczność nagrywania swojego konta, a potem odtwarzania filmu w trybie przyspieszonym.

Znajdziemy jednak lepsze rozwiązanie - WhoIsLive może się przydać jako komunikator na stronach sklepów internetowych albo innych serwisów świadczących usługi. Można wówczas ze znajomymi zastanowić się, która sofa będzie lepiej komponowała się z tymi sosnowymi półkami na książki, które kupiliśmy ostatnim razem.

WhoIsLive - wtyczka która pokazuje, kto ogląda daną stronęWhoIsLive - wtyczka która pokazuje, kto ogląda daną stronę Fot. WhoIsLive

A co z prywatnością? Na liście osób obecnych aktualnie na danej stronie widoczne jest nasze zdjęcie oraz imię i nazwisko, które podaliśmy na Facebooku. Kliknięcie w ikonę danego użytkownika otwiera okno czatu, a nie przenosi do profilu konkretnej osoby. Problem może pojawić się wtedy, gdy zostaniecie przyłapani na obecności na stronie, której nie chcielibyście pokazywać rodzicom.

WhoIsLive zapowiada się ciekawie. Pamiętam jednak inny serwis internetowy - Voyurl - który obiecywał dość podobne funkcje . Twórcy tłumaczyli, że "Voyurl pozwala na udostępnianie swojej "historii klikania" i sprawdzenie, kto patrzy na co, kiedy i gdzie. Można w ten sposób pokazać się znajomym, poznać nowe strony, albo po prostu sprawdzić w czasie rzeczywistym, na co patrzą inni". Od czasu startu o Voyurl raczej cicho, więc nie sądzę, by udało im się zgromadzić masę użytkowników.

Więcej o: