Ruch samochodowy w wielkich miastach to fascynujący widok

Stojąc w korku nie zawsze zastanawiamy się, że utrudnienia w ruchu są efektem rozkładu ulic i natężenia ruchu w konkretnych godzinach dnia. Dopiero takie wizualizacje pozwalają to zauważyć.

Firma Waze, producent aplikacji do nawigacji dla smartfonów, korzystając z zebranych przez siebie danych wykonała animacje, które pokazują zmiany w natężeniu ruchu w ciągu doby, z uwzględnieniem podziału na różne rodzaje pojazdów. Ulice wielkich miast wyglądają niesamowicie, jakbyśmy patrzyli na życie jakiegoś nieziemskiego organizmu.

Każda rozświetlona linia reprezentuje jadący samochód (wyposażony w nawigację firmy). Błyszczące na fioletowo wskazują na korki, a niebieskie i żółte rozbłyski pokazują miejsca wypadków i zagrożeń.

W Paryżu konsekwentnie zatłoczona jest obwodnica wokół miasta, a także jedna trasa wiodąca przez nie, zwłaszcza w godzinach szczytu.

 

Rzym wygląda podobnie, jednak są tam dużo gorsze korki, a ludzie częściej zapuszczają się do centrum miasta.

 

Tel-Aviv zbudowany jest nieco inaczej - centrum miasta nie jest otoczone przez główne drogi. Za to zatłoczona jest autostrada przez miasto, a także kilka jej odgałęzień. Prawdopodobnie więcej osób korzysta z nawigacji Waze - sieć dróg jest wyraźniejsza niż w pozostałych filmach.

 

[ FastCompany ]

Więcej o: