Apple najbardziej wartościową firmą świata

Trwa swoisty wyścig między firmami Apple i Exxon Mobil o miano najbardziej wartościowej firmy na świecie.

Już wczoraj Apple na kilka godzin stał się firmą nr 1 na świecie. Przynajmniej jeśli chodzi o całkowitą wartość giełdową. Tę wyceniano na 338 mld dolarów. Tymczasem Exxon Mobil wart był 337 miliardów dolarów. Po zamknięciu sesji, liderem znów była jednak druga z wymienionych firm.

Wszystko może się jednak zmienić już dziś. W chwili pisania tej informacji firma z Cupertino znów jest na pierwszym miejscu z wartością giełdową 344,77 mld dolarów. Exxon Mobil wyceniany jest natomiast na 342,97 mld dolarów.

Warto zwrócić uwagę na to, że wyniki Apple zaczęły mocno rosnąć w 2003 roku (zdecydowanie przyspieszyły w 2005) i od tamtej pory w zasadzie nieprzerwanie idą w górę. Giełdowy rywal korporacji raz notuje natomiast spadek, a kiedy indziej znów wzrost.

Na łamach Rzeczpospolitej potwierdza to zresztą Magda Borowik, analityk IDC.

Wyniki finansowe Apple'a rosną nieprzerwanie od 2003 roku. Według mnie jest to trwały trend, który dodatkowo przyspieszył w 2005 roku, po wprowadzeniu do sprzedaży iPoda. Kolejne wzrosty wiążą się z premierami iPhone'a oraz iPada. Ponad połowa przychodów finansowych Apple'a generowana jest z produktów, które nie istniały jeszcze trzy lata temu.

Plotkuje się, że już we wrześniu lub październiku Apple pokaże światu piątą generację iPhone'a. Jeśli nie zdarzy się coś zupełnie nieprzewidzianego, po to urządzenie sięgną dziesiątki milionów osób na całym świecie. Jednocześnie polepszyć powinna się wycena firmy. Można więc śmiało założyć, że nic już nie powstrzyma giganta z Cupertino, który na długo może stać się najbardziej wartościową firmą świata. Już zresztą posiada ona większe rezerwy finansowe niż rząd Stanów Zjednoczonych .

Więcej o: