Filmy 3D z kosmosu

Macie pod ręką czerowno-niebieskie okulary? Mogą się Wam przydać, bo od niedawna astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej mogą kręcić trójwymiarowe filmy.

Pierwszy film w 3D i w HD transmitowany na żywo z kosmosu stworzył 6 sierpnia Ron Garan - jest to tez pierwsze takie nagranie w historii lotów w kosmos. Specjalnie wykorzystał w nim model ziemskiego globu, by zaakcentować efekt 3D. Na żywo oglądali go widzowie w centrum badań w Holandii.

 

Umożliwiła mu to kamera Erasmus Recording Binocular (ERB-2) zbudowana przez Europejską Agencję Kosmicznych (ESA). Nie jest większa niż pudełko po butach, nalezy do drugiej generacji takiego sprzętu - pozwala nie tylko na kręcenie filmów w 3D, ale też robienie zdjęć o rozdzielczości 1280 na 720 pikseli.

ESA ma nadzieję, że widzowie oglądający filmy 3D poczują się jakby odwiedzali stację kosmiczną. Więcej filmów ma się pojawić na kanale Agencji . A jesli ktoś okularów nie ma, to YouTube pozwala wyłączyć efekt trójwymiaru.

Koordynator projektu, Massimo Sabbatini, chciałby w przyszłości wykorzystać kamerę do filmowania aktywności na zewnątrz stacji, podczas spacerów kosmicznych.

[ ESA ]

Więcej o: