Linux powstał jako hobby jednego studenta, ale bardzo szybko zebrała się dookoła grupa indywidualnych entuzjastów, później także firm, które z amatorskiego projektu uczyniły jeden z najpopularniejszych profesjonalnych systemów operacyjnych. Według obecnych szacunków, około 2/3 serwerów usług internetowych działa pod kontrolą Linuksa.
Precyzyjnie ujmując terminologię, opracowany przez Linusa Torvaldsa Linux to tylko kluczowa część system operacyjnego, jego jądro, zajmujące się udostępnianiem zasobów komputera programom systemowym i użytkowym. Używany jako system operacyjny Linux to jądro plus otoczka programowa opracowana przez amerykańską Free Sofware Foundation oraz firmy komercyjne i niezależnych programistów. Taki zestaw, wyposażony w intefejs użytkownika nazywa się dystrybucją. Większość dystrybucji dostępna jest bezpłatnie. Najpopularniejszą, przyjazną przeciętnemu użytkownikowi dystrybucją na komputery osobiste jest Ubuntu .
Logo Linuksa, pingwin Tux Rys. Larry Ewing
Za największym sukcesem Linuksa stoi Google - podstawą systemu Android jest jądro spod znaku pingwina oraz część towarzyszącego od zawsze Linuksowi oprogramowania. Na Linuksie oparty jest też drugi system operacyjny z Mountain View - ChromeOS.
Niestety nie powiodła się inwazja pingwinów na komputery na naszych biurkach - według firm analizujących ruch na stronach internetowych, komputery z Linuksem odpowiedzialne są za około 1% wszystkich odsłon. Przez długi czas pomiędzy Microsoftem i skupionym wokół Linuksa środowiskiem programistów stosunki były chłodne, jednak ostatnio firma z Redmond próbuje je ocieplać, np poprzez składanie Linuksowi urodzinowych życzeń .
Obecnie rozwojem Linuksa zajmuje się specjalnie powołana fundacja, zatrudniająca najważniejszych jego twórców, począwszy od Linusa Torvaldsa.