Dwadzieścia lat Linuksa

25 sierpnia 1991, fiński student Linus Torvalds rozesłał informację o swoim domowy projekcie - pisanym dla rozrywki systemie operacyjnym. Nazwany później Linux, system zrewolucjonizował światową informatykę.

Linux powstał jako hobby jednego studenta, ale bardzo szybko zebrała się dookoła grupa indywidualnych entuzjastów, później także firm, które z amatorskiego projektu uczyniły jeden z najpopularniejszych profesjonalnych systemów operacyjnych. Według obecnych szacunków, około 2/3 serwerów usług internetowych działa pod kontrolą Linuksa.

 

Precyzyjnie ujmując terminologię, opracowany przez Linusa Torvaldsa Linux to tylko kluczowa część system operacyjnego, jego jądro, zajmujące się udostępnianiem zasobów komputera programom systemowym i użytkowym. Używany jako system operacyjny Linux to jądro plus otoczka programowa opracowana przez amerykańską Free Sofware Foundation oraz firmy komercyjne i niezależnych programistów. Taki zestaw, wyposażony w intefejs użytkownika nazywa się dystrybucją. Większość dystrybucji dostępna jest bezpłatnie. Najpopularniejszą, przyjazną przeciętnemu użytkownikowi dystrybucją na komputery osobiste jest Ubuntu .

Logo Linuksa, pingwin TuxLogo Linuksa, pingwin Tux Rys. Larry Ewing

Za największym sukcesem Linuksa stoi Google - podstawą systemu Android jest jądro spod znaku pingwina oraz część towarzyszącego od zawsze Linuksowi oprogramowania. Na Linuksie oparty jest też drugi system operacyjny z Mountain View - ChromeOS.

Niestety nie powiodła się inwazja pingwinów na komputery na naszych biurkach - według firm analizujących ruch na stronach internetowych, komputery z Linuksem odpowiedzialne są za około 1% wszystkich odsłon. Przez długi czas pomiędzy Microsoftem i skupionym wokół Linuksa środowiskiem programistów stosunki były chłodne, jednak ostatnio firma z Redmond próbuje je ocieplać, np poprzez składanie Linuksowi urodzinowych życzeń .

Obecnie rozwojem Linuksa zajmuje się specjalnie powołana fundacja, zatrudniająca najważniejszych jego twórców, począwszy od Linusa Torvaldsa.

Więcej o: