Efektowne testy "polskiego" pocisku przeciwokrętowego

Naval Strike Missile będzie wykorzystywany przez Marynarkę Wojenną RP.

Norweska firma Kongsberg Defence & Aerospace opublikowała efektowny materiał filmowy z testów pocisku przeciwokrętowego Naval Strike Missile. Broń czwartej generacji jest nie tylko celna (wyposażono ją w moduł GPS), ale i szybka. Na dodatek posiada ona właściwości stealth (niska wykrywalność radarowa). Dzięki swym właściwościom może poruszać się tuż nad ziemią lub wodą, i omijać przeszkody terenowe takie jak chociażby niewielka wyspa, co pokazano w pliku wideo.

W opublikowanym klipie zobaczymy jak pocisk wystrzeliwany z platformy lądowej uderza w cel na morzu. Choć NSM nie został w tym przypadku wyposażony w głowicę bojową, to możemy sobie wyobrazić, skutki trafienia w cel przez "uzbrojony" pocisk.

Produkt Kongsberg Defence & Aerospace ma być przenoszony przez samoloty takie jak F-35, Eurofighter Typhoon i JAS 39 Grippen. Warto także podkreślić, że rodzime Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło tę broń dla Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego Marynarki Wojennej. Naval Strike Missile tworzyć ma najnowocześniejszą w Europie tarczę przeciwokrętową. Na jej budowę Polska wyda ponad 400 milionów złotych.

 
Więcej o: